Србија уводи Е-ЧИТУЉЕ: Онлајн сећање на преминуле уз могућност слања цвећа и паљења свеће преко интернета
Делује бизарно, али и има смисла у одређеним ситуацијама. Шта ви мислите о овоме?
Јавно комунално предузеће из Београда Погребне услуге увело је онлајн начине за плаћање накнада за одржавање и закуп гробних места, наручивање услуга и цветних аранжмана, али и контролу уплата за гробна места.
Како кажу из овог предузећа корона је само убрзала процес дигитализације, а следећа услуга на којој раде је портал за објављивање електронских умрлица - читуља.
Веб портал Е-читуља омогући ће преглед садржаја, али да грађани на мејл добију линк који даље могу да поделе СМС поруком, мејлом или преко апликација WhatsApp и Viber, како би лакше и брже обавестили познанике и рођаке о губитку најмилијих.
Осим основне функције овај портал ће имати и локацију сваког гробног места, како би се људи лакше снашли и дошли на сахрану.
Осим београдског предузећа Е-читуља тим ради са осталим локалним самоуправама и погребним предузећима широм Србије, како би се омогућила јединствена база Е-читуља за све делове наше земље.
Такође, ово предузеће је почело и мапирање свих гробних места у њеној надлежности. Након објављивања базе података грађани ће помоћу апликације бити у прилици не само да дођу до гробног места, него и да положе цвеће или запале свећу путем онлајн сервиса, који ће неко извршити уместо њих. Организација и плаћање ће бити организовани онлајн и без физичког присуства наручиоца услуга, ако је тако потребно.
Да би наручилац био сигуран да је све договорено заиста и учињено - свака услуга ће бити фотографисана и послата наручиоцу, како би осим потврде о извршњу људи имали могућност и да те садржаје проследе даље.
У ЈКП Погребне услуге сматрају да ће ово бити од велике користи за све људе који у време пандемије не смеју или су спречени да присуствују сахрани и обиласку гробова, а посебно нашим људима у дијаспори, који су и физички спречени да дођу за кратко време на нечију сахрану или помен.
Ако мислите да је ово бизарно, подсећамо вас да одавно постоје и друштвене мреже за умрле, које имају све више корисника...