ТРЕБА ЗНАТИ! Како одабрати заштитно стакло за телефон?
Екрани данашњих мобилних телефона толико су квалитетни, да се намеће питање оправданости додатне заштите.
Статистички подаци кажу да само у Америци годишње буде уништено или оштећено 50 милиона мобилних телефона. То је 5700 сломљених или оштећених телефона свакога сата, односно два сваке секунде. Од тога највећи број чине оштећена и разбијена стакла екрана.
Ове импозантне цифре јасно казују да су и нови, знатно квалитетнији екрани и те како склони ломовима. Истина, није све до стакла – нешто је и до корисника. Непажљиво руковање телефонима свакако има велики удео у овако великом броју несрећних случајева.
Али, чекај! Зар није управо то иницирало развој бољих и отпорнијих стакала?
И, ето нас опет на почетку.
Спецификацијама произвођача не би требало слепо веровати. Један од кључних мотиватора за куповину новог телефона је неупотребљивост старог, а то је немогуће постићи неуништивим материјалима и некварљивом робом. Стога је нереално очекивати да неуништива стакла икада уђу у масовну употребу. Ако и дође до тога, биће то роба доступна само малобројнима.
Како заштитна стакла чувају екран?
Данас се екрани мобилних телефона прекривају специјалним вишеслојним каљеним стаклима и веома су издржљива и отпорна на огреботине и ситна оштећења. Довољно су чврста да издрже абразивна својства тврдих предмета, попут кључева, цибзара, дрвених столова и других материјала са којима се сваки телефон суочава током свог радног века. Међутим, ситне честице, попут песка, и други материјали који су тврђи од стакла, оставиће огреботине које ће, пре или касније, постати видљиве.
Што се несаломљивости тиче, јасно је да ни најквалитетнији екрани нису несаломљиви. О чему речито говори горепоменута статистика. У одређеним околностима и уз доста среће, стакла на екранима одолеће разним искушењима. Али, гаранције да се неће разбити када ударе у чврсту површину - нема.
Заштитна стакла, у мањој или већој мери, имају иста или слична својства. Чврста су, отпорна, издржљива... И мане су им сличне, па ипак представљају драгоцену заштиту за скупе телефонске екране.
Заштитно стакло ће преузети на себе све ризике ситних оштећења, амортизоваће све ударце и у најгорем случају поломиће се уместо екрана. На крају, изгребано или поломљено заштитно стакло може да се уклони и замени новим, а екран телефона остаће нетакнут.
Брзи водич за куповину заштитиног стакла за телефон
За сада све то делује веома једноставно – купиш стакло, залепиш стакло и више не бринеш. Да ли је баш тако? Јер, заштитна стакла долазе у много варијација, модела, типова... О ценама да и не говоримо. Олакшаћемо вам посао кратким водичем за куповину заштитног стакла за телефон.
1. Каљено стакло уместо пластике
Постоје пластична (ПВЦ) заштитна стакла и заштитна стакла од каљеног стакла. Наизглед може бити тешко разликовати их, али када их додирнете, знаћете од чега су. Стакло је отпорније и издржљивије од пластике.
2. Full глуе стакло против удараца
Full-glue заштитна стакла лепе се за екран целом својом површином, па остављају врло мало простора за појаву ваздушних мехурића. Full-glue стакла пружају одличну заштиту од удараца насталих приликом пада телефона.
3. Full-cover стакло штити цео екран
Full-cover заштитно стакло прекрива цео екран телефона, од ивице до ивице, тако да је тешко рећи постоји ли на екрану заштитно стакло или не. Одлично штити стакло, не само од оштећења, већ и од прашине и масноће које се, иначе, хватају око ивица које нису покривене.
4. 3Д, 5Д, 7Д (...) стакло за бољи угођај
Потражите заштитна стакла која у називу имају велико слово Д – на пример 2.5Д, 3Д, 5Д, 7Д, 10Д. Стакла са овом ознаком имају заобљене, глатке ивице и често су благо закривљена, тако да прате облик екрана. Толико добро изгледају да се чини да на екрану нема заштитног стакла.