У будућности ћемо све важне податке чувати у ДНК!
Доступно за десетак година!
Проблем складиштења тих информација је велики јер се количина података свакодневно увећава, а научници са МИТ-а су дошли на генијалну идеју: да податке чувају у ДНК.
ИЗБЕГНИТЕ "СЕЕН" НА ФЕЈСУ! Ево како да ПРОЧИТАТЕ поруку, а да онај ко вам је ПОСЛАО ТО НЕ ВИДИ
10 трикова да се ОДМАХ осећате срећније, а последњи ће вас изненадити
ДНК чува много података о свакој врсти. У њему се налазе многи кодови везани за врсту којој припада, па је због тога послужио као инспирација стручњацима да га искористе као меморију за податке.
Проверите таван, подрум или оставу: Стари уређаји вам могу донети читаво богатство!
Претходних година имали смо много више меморије од оне која је достуна на десктоп рачунару,а када бисмо је попунили информације смо чували на некој од преносивих меморија. То је данас далеко од довољног. Брисање података није у моди, а то можемо да захвалимо комбинацији пада цене и повећања капацитета меморије у успону - клауду.
Али, он је ограничен и ако наставимо овим темпом за врло кратко време суочићемо се са огромним јазом између корисних података које стварамо и могућности за њихово чување. Како ствари стоје човечанство ће до 2025. године произвести више од 160 зетабајта података, а моћи ћемо да сачувамо само 12,5 одсто. Решење се можда назире уколико би се подаци чували у ДНК.
ПУНИ СТЕ КАО БРОД? Погледајте НАЈСКУПЉИ Самсунг Galaxy С9 ! (ВИДЕО)
Парк и Покет су научници са МИТ који су развили технологију за коју верују да би могла да преобрази начин на који чувамо податке и да их складиштимо у простору величине ормара за одећу. Они намеравају да енкодирају податке у људску ДНК, што звучи ако научна фантастика. Научници не намеравају да нас претворе у мутанте већ да употребе ДНК израђен од синтетичких полимера који није компјутерски код било чега живог.
УНИШТАВА СВОЈ ИНВЕНТАР: Испливао невероватан податак о Самсунгу
Научници су најавили да би примена ове методе чувања података могла да буде доступна за десетак година јер се још увек налази у пробној фази. Ово отвара могућност да се примене алати из молекуларне биологије у сврху чувања података са рачунара што је прилично револуционаран потез.