УПОЗОРЕЊЕ! Грађани, водите рачуна: Сајбер криминалци преко "Вотсапа" нашли нов начин за ПРЕВАРУ и крађу података
У трећој преварантској шеми, криминалци су искористили дебату око нове политике приватности апликације "вотсап"
Усред сталних застоја у ланцима набавке и поштанских услуга, у другом кварталу 2021. године, преваранти су покушали ово да искористе како би крали новац и податке о кредитним картицама корисника.
ВАТЕРПОЛИСТИ И ЈОВАНА ДОНЕЛИ НОВЕ МЕДАЉЕ: Меридиан близу милионске донације!
КРАЈ РЕКЛАМАМА на Јутјубу? Овај музички канал тестира једну врло битну опцију
WhatsApp додаје фотографије, али шта се деси са њима чим их погледате?
Преваранти још од прошле године користе прекиде у испорукама пошиљки како би убедили кориснике да отворе фишинг линкове, показује извештај компаније Kaspersky. Овај тренд не само да се наставио у протеклом кварталу, већ су и сајбер криминалци постали вештији. Корисници су добијали бројне фактуре на различитим језицима у којима се захтевало плаћање за разне услуге – од трошкова царине до трошкова доставе. Овакви мејлови су често одводили жртве на лажну веб-страницу, где су ризиковали да изгубе новац, али и да преварантима оставе подаке о банковној картици.
Сајбер криминалци су такође отварали веб-странице које су људима наизглед нудиле прилику да купе пакете који нису дошли до предвиђених прималаца. Овакве веб-странице су постављене тако да изгледају као лутрија. Корисници нису били упознати са садржајем пакета. Понуду су формирали на основу његове тежине али, чак и ако би “победили”, он никада не би стигао, ни након што би платили победничку понуду.
Још један нови трик јесте нежељена пошта послата преко апликације “вотсап” у којој се од примаоца тражи мала количина новца. Ове преваре су укључивале неколико различитих шема. У једној шеми се од корисника тражило да ураде анкету о апликацији и проследе поруку својим контактима како би добили награду. У другој, корисници су обавештавани да су већ освојили велику награду, а да све што треба да ураде како би је добили јесте да уплате малу суму новца.
У трећој преварантској шеми, криминалци су искористили дебату око нове политике приватности апликације “вотсап”, којом је омогућена размена информација са мрежом “фејсбук”. Правили су лажне веб-странице и позивали кориснике да преко “вотсап” ћаскају са “лепим странцима”. Пошто би потенцијална жртва кликнула на линк ка "чет руму", била би преусмерена на лажну “фејсбук” страницу за пријаву, при чему ризикује да личне податке преда у руке преварантима. Корисници су такође добијали линкове за лажне “вотсап” месинџер апликације које су носиле опасност од преузимања злонамерног софтвера.