УЗДРМАЛИ ПЛАНЕТУ: 7 највећих скандала у свету ИТ-ја
Цурење података, самоубиства, шпијунирање...
Сведоци смо да се свако мало деси неки скандал у свету технологија које произвођаче и све укључене у индустрију могу да коштају на стотине милиона долара. Ово су само неки од највећих скандала којих се сви сећамо, а уздрмали су индустрију из корена.
Самсунгов пех са моделом Ноте 7
Замислите да морате да се решите телефона пред полетање. Овај модел телефона био је забрањен јер је био склон да експлодира, па је био забрањен на летовима. Самсунг је одлучио да поправи серију, али је модел на крају повучен са тржишта.
ПРЕКИД У ЗАДРУЗИ - ДА САМО ЗНАЈУ ДА СМО ПОБЕДИЛИ СА 5 ГОЛОВА: Ори се имање, порука за Орлове и СП!
Претње Алена Туринга
Смрт Алена Туринга подигла је велику прашину. Декодер који је био јако популаран током Другог светског рата. Починио је самоубиство 1952. године, као последица срама када је откривена његова хомосексуалност која је у то време била илегална у Британији. Њему је дато да бира између затворске казне и болне хемијске кастрације. Године 2013. упућено му је постхумно извињење.
Смрт Аарона Шварца
Био је програмер и активиста који је починио самоубиство 2013. године након што је оптужен да је скинуо бројне академске списе и учинио их доступним онлајн. Његова казна била би 35 година затвора и милион долара у новцу. Пронађен је након што се обесио у свом стануу Бруклину.
Самоубиства у Фокскону
Ова фабрика која је правила Ајфон за Епл нашла се у центру скандала 2010. године због самоубистава у кинеским фабрикама. Након тога радници су били позвани да потпишу уговоре да неће да извршавају самоубиства. Епл се годинама након тога труди да понуди боље услове радницима.
Масивно цурење подата из Јахуа
Године 2013. из Јахуа су процурили подаци чак 3 милијарде корисничких налога, а кривци за то никада нису пронађени. То је веома утицало на пад цене деоница ове компаније.
Скандал са Кембриџ Аналитиком и подацима са Фејсбука
Фејсбук се недавно нашао у центру скандала због цурења подата о корисницима због чега је на одговорност позван и Марк Закерберг.
НСА шпијунирање
Доказ да нас наша технологија коју свакодневно користимо посматра доспео је у јавност 2013. године. За цурење информација о НСА окривљен је Едвард Сноуден, а његова открића објављена су у водећим медијима широм света.