ВЕЛИКИ НАПРЕДАК: Интелов чип може да "намирише" 10 опасних бактерија
Прави се помак...
Од свих чула, вештачку интелигенцију је најтеже научити да препозна мирисе. Најновији напредак на том пољу направили су истраживачи из Интел-а и са Корнел Универзитета. Они су успели да тренирају неуромофички чип да учи и препозна мирисе 10 опасних хемикалија. У будућности, овај „електронски нос“ имплементиран на роботима, биће способан да детектује оружје, експлозиве, наркотике, а можда чак и болести.
Интел Лоихи, чип за мирисне рецепторе
У питању је Интел-ов Лоихи чип за који је дизајниран специјалан алгоритам заснован на мирисним рецепторима у мозгу. Када нешто помиришемо, молекули стимулишу ове рецепторе у носу. Након тога они шаљу сигнале делу мозга задуженом за мирис, који тада испуштају електричне пулсеве. Истраживачи су успели да у Лоихи чипу реконструишу цео тај процес.
Према Интел-у, чип је способан да препозна 10 мириса, укључујући ацетон, амонијак и метан, чак и када их прикривају други јаки мириси. Систем је осетљив и за препознавање је довољан само један узорак. Ово је фантастичан успех, ако се узме у обзир да друге технике захтевају огроман број узорака, како би достигле сличан ниво прецизности.
СВАКА ИМ ЧАСТ: Гугл наочаре са АИ софтвером помажу слепим и слабовидим особама
ОПРЕЗ! Шире се лажи о КОРОНА ВИРУСУ! Ако добијете овакву ПОРУКУ - одмах је ИЗБРИШИТЕ!
Поред Интела и Корнел универзитета, овом проблематиком бави се и Google Браин Теам у сарадњи са произвођачима парфема. Они покушавају да успоставе везу између начина повезивања молекула и очекиваног мириса. Такође, руски истраживачи користе АИ да препознају смртоносне мешавине гасова, али и да уз помоћ машинског учења рекреирају мирисе изумрлих врста цвећа.