ВЕЛИКИ ПРОБЛЕМ: Траје борба против лажних вести
Све се дешава на друштвеним мрежама...
Владе широм Африке удружују се са технолошким дивовима, укључујући Facebook и WhatsApp, у борби против дезинформација о коронавирусу на друштвеним мрежама.
Јужна Африка, која има више заражених него било која друга афричка држава, са више од 1.300 потврђених случајева, покренула је информативни сервис о коронавирусу на WhatsApp апликацији, пренео је Ројтерс.
У Нигерији, здравствене власти у сарадњи са Facebook компанијом, шаљу корисницима нотификације са саветима о симптомима и како да избегну инфекцију.
МАЈКРОСОФТ: Имају нови патент за рударење криптовалута
ДОНЕЛИ ОДЛУКУ: Још две друштвене остају без ХД садржаја
ЛЕПО: Ускоро ћемо сами подешавати квалитет видеа за Јутјуб
Твитер је увео свој алгоритам за повећање медицинских информација из ауторитативних извора, што је иницијатива доступна у 70 земаља, укључујући пет у Африци.
Али владе и технолошке фирме суочавају се са неутемељеним гласинама које се шире на више платформи.
"Црни људи не добијају коронавирус", гласи један погрешан твит у који је Ројтерс имао увид, корисник га је објавио у Кенији и имао је готово 700.000 пратилаца.
"Ако мислите да имате... (коронавирус) морате научити да одблокирате ваше дисајне путеве тако што ћете прокувати лимун и ђумбир и то удисати", саветује се на другом твиту, који је објављен у Нигерији, који је имао више од 119.000 пратилаца.
Поједине владе сада прибегавају казненим мерама.
У Кенији су најмање два мушкарца, укључујући популарног блогера, ухапшена због објављивања лажних података о вирусу на Твитеру, што је кривично дело кажњиво до 10 година затвора или новчаном казном од пет милиона кенијских шилинга (48.000 долара). Ниједна од те две особе није оптужена.
И Јужна Африка је у марту донела закон према којем је дељење злонамерних неистина о вирусу кажњиво са и до шест месеци затвора.