Гугл и Епл заједничким снагама крећу у борбу против пандемије
Два велика ривала наступају заједно.
Два велика ривала, Apple и Google, чији софтвери доминирају у свету мобилне технологије, објавили су у петак да удружују своје снаге у помоћи здравственим званичницима у праћењу оболелих од корона вируса. Они планирају да додају технологију својим паметним телефонима која ће да упозори свог корисника уколико дође у контакт са особом оболелом од Covid 19.
Како систем упозорава
Нови систем користио би Bluetooth комуникацију кратког домета да би успоставио добровољну мрежу за праћење контаката, чувајући податке о телефонима који су били у непосредној близини. Здравствене власти на својим јавним апликацијама добиће приступ тим податцима а корисници који их преузимају могу да се пријаве ако су позитивно тестирани на Covid19.To ће такође сугерисати власницима телефона који су били у непосредној близни заражених да се самоизолују и тако предупреде даље ширенеје вируса.” Надамо се да ћемо искористити моћ технологије да помогнемо земљама широм света да успоре ширење Covida 19 и убрзају повратак свакодневном животу,” навеле су две компаније у реткој званичној изјави.
Witcher 3 обара рекорде и после 5 година од лансирања
Неки произвођачи у Србији дају продужену гаранцију
Google и Apple су објавили да ће се њихов пројекат одвијати у две фазе. У првој фази, почетком следећег месеца планирају да издају сет алата који се називају интерфејс за програмирање апликација (АПИ) како би апликације креиране од стране здравствених органа могле да раде како на Iphone уређајима тако и на Google Андроид оперативном систему. Затим би у другој фази, током наредних месеци, изградиле “систем за праћење” директно у своје иОС и Андроид оперативне системе.
Идеја је да апликација мозе да запамти, путем анонимних Bluetooth сигнала, телефоне који су били у корисниковој близини. Ако је неко од њихових власника тестиран позитивно на корона вирус на телефону бе аутоматски стигла порука “можда сте недавно били изложени”, саветујући да се приступи самоизолацији.
Сличне апликације већ су испробане у другим земљама укључујући Сингапур и Кину. У Европи, Чешка казе да ће објавити такву апликацију овог месеца. Британија, Немачка и Италија такође раде на развоју својих система за прикупљање података ради сузбијања заразе. Роберт Редфиелд, директор УС центра за контролу и превенцију болести, изјавио је за НТП ове недеље да је Америци неопходно “веома агресивно сузбијање контаката”, да би се живот вратио у нормални ток!
Потенцијал за шпијунирање
Заговорници које се баве заштитом приватности појединаца поставили су питање да ли би оваква апликација могла да постане део сталне структуре надзора, на шта су ова два технолошка гиганта одговорила да све што буде постављено биће на добровољној бази и осигураће приватност кориснику. Michael Веале, доцент са University College Лондон, који је истраживао употребу ефикасности Bluetooth технологије у успоравању ширења цорона вируса, похвалио је приступ Google и Appla. Рекао је да је њихов систем конципиран тако да осигура да лични подаци не завршавају на државним серверима.
Чак и Трумп опрезан
У свом обраћању јавности у петак председник Доналд Трумп је овај концепт оценио као “веома Интересантан” али је и изразио забринутост за приватности корисника рекавши да ће његова администрација размотрити овај пројекат. С друге стране Гувернер Калифорније Gawin Newsom је спреман да стави нову технологију као део државне стратегије у сузбијању вируса и ублажавању мера кућне изолације.
“Приватност, транспарентност и сагласност су од највеће важности у овим напорима” компаније су изјавиле у заједницком излагању “Сви ми из Apple и Гоогла се слажемо да никада није било важније да удружимо заједничке снаге у решавању једног од највецих светских проблема”