Због интернета и паметних телефона настале су ове нове МЕНТАЛНЕ БОЛЕСТИ!
Савремене технологије су корисне, али...
Научници који се баве проучавањем когнитивних процеса кажу да је време које проводимо испред екрана променило начин на који читамо и разумемо. Сурфовање интернетом смањило је распон наше пажње и стрпљење, а такође утиче и на наше памћење.
У једном од новијих истраживања, испитивачи су постављали људима питања која се могу наћи у квизу. Половини је било дозвољено да користи Гугл, а другој половини није. Затим, у другој половини испитивања, добили су лакша питања, и могли су да бирају да ли ће користити Гугл или не, како би одговорили на њих. Стандардно, зар не? Али, они који су користили интернет да одговоре на прву групу питања, имали су проблема да на питања из друге групе одговоре ослањајући се само на своје знање и памћење. Трећина испитаника није чак ни покушала сама да одговори, већ су одмах посегнули за Гуглом.
Наравно, интернет је донео много тога доброг у свету. Међутим, узимајући у обзир скорашња сазнања, морамо истаћи и неколико поремећаја за које стручњаци криве нашу опсесију дигиталним светом.
Номофобија. То је осећај панике у тренуцима када смо удаљени од нашег телефона или таблета. У Великој Британији, 73% испитаника рекло је да осећа панику када не знају где им је телефон. Код 14% испитаника та паника је прерастала у очај. Истраживање овог страха је још увек ново и зато је тешко рећи како номофобија дугорочно утиче на наше здравље. "Можда људи који пате од номофобије имају дуже везе", нагађа Пјеркарло Валдесоло, за часопис "Сајентифик Американ".
Техноференција. Наша опсесија дигиталним може донети више од панике, може нам уништити везе. У једном истраживању из 2014. године, више од 143 учесника изјавило је да је технологија прекинула њихово време за одмор, разговоре и оброке са партнером. "Још увек бисмо могли само да нагађамо да, због онога што партнери доживљавају као ометање због технологије, њихова веза испашта, поготово ако су та прекидања честа”, каже Брендон Т. Мекданијел, један од аутора испитивања. Може бити још горе. Друго истраживање показало је да паметни телефони могу утицати на наш сексуални живот. Изненађујуће велики број испитаника, чак 40%, изјавило је да је одложило секс због телефона. Неки журе како би се јавили на телефон или како би погедали обавештења. "Ја бих проверавала Фејсбук, а он спортску апликацију док смо у кревету", изјавила је једна учесница. "Онда схватимо да буквално седимо заједно у кревету, али смо у потпуно другачијим световима."
Батерија мобилног телефона је као темпирана бомба (ВИДЕО)
Фантомско звоно. Фантомско звоно, и „рингзајети” („рингтоне”, енг. звоно и „anxiety”, енг. нервоза) су нове речи у нашем речнику, захваљујући свеопштем присуству вибрација и звукова мобилних телефона. Ове речи означавају умишљање да вам телефон звони (још прецизније, вибрира) када, у ствари, није тако. Дејвид Ларами, клинички психолог у Лос Анђелесу, изучавао је ову појаву за своју дисертацију. Испитао је 320 учесника који користе мобилни телефон, и две трећине њих рекло је да је искусило ову појаву фантомског звоњења. То јест, да су мислили да им телефон звони, када није звонио. "Оно што се дешава је то да, као што одећу осећате на кожи и тиме активирате рецепторе, слична активност јавља се при вибрирању телефона и покреће „учење правилом асоцијације”, и због тога нам се привиђа вибрирање телефона”, каже Слимен Бенсмаја, са Универзитета у Чикагу.
Сајберхондрија. Хипохондрија није нови поремећај, али интернет је подигао хипохондрију на нови ниво. У најширој дефиницији, сајберхондрија се односи на људе који сами истражују и дијагностикују сопствене болести на интернету. Свакако, сви смо то некада урадили. У ствари, један од три Американца изјавио је да је користио интернет за успостављање дијагнозе. За неке људе који су склони хипохондрији, ово може бити страшно. Могу постати неуротични и упасти у гуглову замку грозничаво читајући о свакој могућој болести у којој се јављају њихови симптоми. На пример, ако истражујете о болу у стомаку, то вас може одвести до много тога, од тровања храном до рака, и гугл вас може убедити да умирете. У већини случајева, резултати које добијете неће бити тачни.
ГЛЕДАТЕ ПОРНО ФИЛМОВЕ НА НЕТУ? Гугл има феноменалну опцију ЗА ПОБОЉШАЊЕ УСЛУГЕ
Труман Шоу заблуда. Да ли сте некада имали онај језиви осећај да вас неко посматра? Филм „Труманов шоу” из 1998. године, приказује Трумана Бурбанка који је имао тај осећај, али се у његовом случају испоставио као стварност. Иако је филм требало да буде црна комедија, није смешан онима који пате од заблуде Трумановог Шоуа, лажног осећаја да се њихов живот приказује на телевизији. Џоел Голд, професор психијатрије на Универзитету у Њујорку, установио је овај поремећај по први пут 2003. године. Иако није директно проузрокован дигиталним уређајима, заблуда Трумановог шоуа је производ животног стила испуњеног ријалити програмима и друштвеним мрежама. Ове заблуде мењају се временом. Током педесетих година прошлог века веровало се да су Руси могли да контролишу Американце путем сателита, седамдесетих се веровало да је ЦИА убацивала чипове у људски мозак. Ове заблуде нису стварне, али нису ни потпуно насумичне. Састоје се из делића стварног света и нереалног претеривања.