Највреднија куповина из буџета у последњих 100 година: Ремек-дело Паје Јовановића изложено за јавност до краја месеца
У аутентичном амбијенту Конака кнегиње Љубице, који одговара епохи и духу оријенталног стила, моћи ћете да погледате слику купљену за збирку Музеја града Београда на аукцији у лондонском "Сотбију". Ова набавка представља најзначајнију куповину музејског предмета до сада, коју је реализовао Музеј града Београда уз помоћ Владе Републике Србије.
Конак кнегиње Љубице некад је био резиденција српске кнегиње, али данас је симбол Београда у ком се и даље чувају предмети који на аутентичан начин дочаравају живот кнежеве породице током XIX века. Конак се налази у старом градском језгру, на Косанчићевом венцу, у непосредној близини зграде Патријаршије и Саборне цркве, а до 30. марта постоји изузетан разлог да ову локацију и посетите.
Музеј града Београда је крајем прошле године купио једно од истакнутијих ремек-дела српског сликара Паје Јовановића названо "Одмор башибозука" и до краја месеца је представљено за јавност на поменутој локацији.
Завршена аукција у Лондону: Једно од најскупљих ремек-дела Паје Јовановића откупио Музеј града Београда
ВЕСИЋ САОПШТИО СЈАЈНУ ВЕСТ: Заплењену слику "Стражар" Паје Јовановића ће моћи сви да виде, ево када и где!
НОВЧАНИЦА ЗБОГ КОЈЕ СЕ ИШЛО НА РОБИЈУ: Дело Паје Јовановића, а на њој је и ова позната Српкиња!
"Одмор башибозука" представља једну од најпознатијих слика Паје Јовановића. Слика показује зашто је Јовановић истакнут по оријенталистичком стилу. Она осваја посматрача пажљиво уклопљеним детаљима и изузетно вешто уцртаним планом у читавој композицији. Преки поглед субјекта продорно Вас гледа са платна, а оружје заиста делује као да ће изаћи из слике, његова лепота просто плаши. "Одмор башибозука" управо због тога изврстан је пример Пајиног мајсторства и уметничке визије.
Не чуди што је Пајин башибозук оставио снажан утицај. Башибозуци су били сурови окрутни ратници и пљачкаши. У дословном значењу башибозук је онај чија је глава покварена, оштећена, а суштински онај без вође. У питању је уље на платну димензија 68 са 60,5 центиметара (са рамом), а досадашњи власник слике до ње је дошао на аукцији куће Кристи 1994. године, с тим да је дело тада продато под називом "Арнаутски ратник", наводи се на сајту Сотбија.
Иначе, слика је продата за 304.800 фунти, односно 349.500 евра, иако је пре аукције процењивана на износ од 70.000 до 100.000 фунти, преноси РТС, и то је чини једним од најскупљих Пајиних дела. У ову цену нису урачунати трошкови транспорта и уноса у фонд, те је овај податак био тема разговора са домаћинима музеја.
- Јефтино смо је и платили, то је прва слика коју смо купили из буџета од ‘45 године и изузетно је значајна. Влада велико интересовање и поједине реакције су заиста занимљиве. Биће изложена до 30. марта, након чега иде у депо - рекао је за портал Србија Данас домаћин музеја.
Како је раније навела директорка Музеја града Београда Јелена Медаковић, амбијент Конака кнегиње Љубице у Београду одговара епохи и духу оријента чувене Јовановићеве слике, и биће изложена краће од месец дана, односно до 30. марта.
Поред слике у Конаку су осим сталне поставке изложени и предмети Легата Паје Јовановића - штафелај, палета и сликарска мантија из уметниковог атељеа, а заљубљеници виртуелних обилазака и они који воле модерне приступе уметности, такође могу имати пун угођај путем ВР наочара.
Србија Данас/Маја Ђорђевић