Премијерно композиције Александра Седлара, Татјане Милошевић и Светлане Савић на 8. Белграде SAXperience фестивалу саксофона
Од Француске, преко Италије и Аустрије звуци саксофона ускоро у Београду
Осми међународни фестивал саксофона у Србији - Белграде SAXperience биће одржан у Београду од 28. септембра до 01. октобра.
Фестивал ће бити отворен у уторак, 28. септембра у 20 часова у Атријуму Народног музеја концертом АВИДО дуо кога чине Алваро Колао Леон, саксофон и Ђорђе Давидовић, хармоника. На вечери названој Аустриан Waltz публика ће имати прилику да чује дела Јохана Себастијана Баха, Астора Пјацоле, Клода Дебисија и других светски признатих композитора.
АВИДО дуо основан је 2015. године у Бечу и чине га два уметника са међународном репутацијом. Састав је освојио награде на такмчењима у Ен Арбору (Мичиген, САД) и у Осаки (Јапан) и успешно су наступали широм света доносећи нешто ново на класичну и кросовер сцену. Интерпретације ова два талентована музичара на саксофону и хармоници креирају снажан и јединствен осећај, повезујући сценску уметност са изванредним делима барока и класике. Публици пружају прилику да путује кроз различите епохе специфичним звуком њихових инструмената.
Друго вече фестивала, у среду, 29. септембра у 20 часова у Свечаној сали Скупштине Града биће одржан концерт Морпхинг Saxophone Квартета кога чине Кристоф Грезе, сопран саксофон, Еди Лопез, алт саксофон Антони Малкон, тенор саксофон и Метју Делаж, баритон саксофон. На програму названом Парисиан Nights биће извођене композиције Едварда Грига, Мориса Равела и Клода Левијеа.
Чланови састава Морпхинг Saxophone Quartet су освојили прву награду на престижном такмичењу камерне музике у Осаки 2011. године, што им је омогућило да наступе на 15 концерата широм Јапана наредне године, као и на бројним фестивалима у Француској И другим земљама. Од барока до романтизма, модерне музике до танга, слушаоци напуштају њихове концерте испуњени радосни због откривања новог оригиналног звука саксофона.
Дуо Вибранце из Србије наступиће треће вечери фестивала, у четвртак 30. септембра у 20 часова у УК Пароброд. Овај дуо чине Милан Савић, саксофониста и Ана Радовановић, мецосопран. Концерт под називом Сербиан Инвентионс публици ће премијерно представити композиције српских аутора Александра Седлара, Татјане Милошевић и Светлане Савић.
Татјана Милошевић је магистрирала композицију на Факултету музичке уметности у Београду. Данас је редовни професор на истој катедри. О делу које ће премијерно бити изведено на фестивалу је рекла: „Композиција И Ам That (Ја сам то) замишљена је као својеврсна интерактивна мантра за мецосопран и електронику. Настала је 2020. године на иницијативу Ане Радовановић. Садржи седам одсека. Осим другог, сви доносе текстове санскритских мантри. Електронски слој композиције углавном је креиран од звукова дисања и звучних садржаја који се користе за медитирање”.
Светлана Савић је шеф Катедре за композицију и оркестрацију на Факултету музичке уметности. Од 2011. године предаје на Интердисциплинарним студијама Универзитета Уметности у Београду. „Безимена је компонована за глас, саксофон и електронику, на стихове истоимене песме Недељка Терзића. У овој песми сам чула теме дистанце, отужења, неразумевања, чежње, туге... Учитала сам и нашу садашњост – технологију која стоји између људи, као невидљива веза или провидни зид”, рекла је композиторка о свом делу.
Александар Седлар је српски композитор, диригент, мултинструменталиста и продуцент. Сарађивао је са значајним оркестрима као што су Симфонијски оркестар РТС-а, Београдска филхармонија, Orchestre Orchestre натионал д'Îле -де-Франце, Берлинер Symphoniker и други, као и са солистима као што су Немања Радуловић, Патриција Петибон, Камил Томас, Маја Богдановић и други.
О делу названом Песме моје мајке посебно компонованим за SAXperience је рекао: „Песме моје мајке представљају циклус песама за мецосопран и алт саксофон. Песме се изводе attacca, и компоноване су на необјављену поезију моје мајке Љиљане Богоеве Седлар, насталу у периоду између 1995. и 1997. године. Циклус је компонован у лето 2021. године и посвећен је ансамблу Вибранце Дуо”.
Милан Савић је дипломирао саксофон на Академији уметности у Новом Саду, и кларинет на ФМУ у Београду. Од 2006. године ради у Музичкој школи „Јосип Славенски” као професор кларинета и саксофона, а његови ученици су добитници многих награда на републичким и међународним такмичењима. Милан Савић је директор фестивала саксофона Белграде Saxperience. Добитник је француског ордена – Витез уметности, које додељује Министарство културе и књижевности Француске. Ана Радовановић (мецосопран) је мастер академске студије завршила на Одсеку за соло певање, и докторске студије на Одсеку за камерну музику на Факултету музичке уметности у Београду. Остварила је неколико оперских улога, а такође и реализовала велики број концерата. Чланица је ИНСАМ института за савремену музику у Босни и Херцеговини и наставник соло певања у музичкој школи од 2012. године
Фестивал ће свечано бити затворен у петак, 1. октобра када ће у 20 часова у простору Дорћол Плац наступа саксофониста Дамјано Грандесо у оквиру пројекта GrandessoCera. Перформанс потписује композитор Андреа Чера. Ово вече названо је Италиан Progressiv.
Дамјано Грандесо је италијански саксофониста, члан састава Фиве Sax и Квартета саксофона Милано. Одржао је мајсторске курсеве у Италији, Шпанији, Србији, као и у Јужној Америци и Азији. Од 2012. године је више пута наступао са Филхармонијом Брисела и Београдском филхармонијом. Уметнички је директор фестивала Алпен Classica Фестивал. Андреа Чера је завршио мастер студије клавира и композиције на Конзерваторијуму Чесаре Полини у Падови. Студирао је компјутерску музику у оквиру програма Цурсус о компоновању и компјутерској музици на ИРКА-му у Паризу. У период од 2000. до 2010. је истраживао уметност звука: инсталацијске локације у укључивале Центар Помпиду, Национални студио Ле Fresnoy, као и друге институте и уметничке центре у Италији и Француској.
Концерти у оквиру програма Белграде SAXperience се одржавају уз прописане епидемиолошке мере за сузбијање ширења вируса COVID-19, због чега је број места за публику ограничен. Молимо Вас да своје место резервишете пријавом на damjana.njegic@kcb.org.rs или телефоном на 011 2622 058. Пријављивање је могуће до 12 сати на дан концерта или док се места не попуне.