ГОВОРЕ ИСТОРИЧАРИ И УМЕТНИЦИ: О стрипу и неуропсихологији на трибинама Дома Омладине
Уторак, 7. фебруара у 19х.
Уторак, 07. фебруар 2017. у 19:00 - Трибинска сала Дома омладине Београда
Циклус округлих столова о забрањеним темама српског и југословенског стрипа "СРЕД ЧЕТКИЦА, БАЈОНЕТА..."
Учествују: Слободан Ивков, историчар уметности и др Александар Раковић, историчар. Модератор и уредник циклуса: Зоран Стефановић, историчар поп-културе и писац.
Организација: Дом омладине Београда и Удружење стрипских уметника Србије.
ИЗНЕНАЂЕЊЕ ОД ВУЛКАНА ЗА ДАН ЗАЉУБЉЕНИХ: Одаберите вашу савршену комбинацију!
Када је ЦИА, Централна информативна агенција Сједињених Америчких Држава, 17. 1. 2017. поставила на Интернет 12 милиона страница докумената, стриполози су добили занимљиву грађу коју је ова установа седам десетлећа марљиво сакупљала, још од оснивања 1947. године.
Стрип се у спољној и интерној документацији Ције помиње хиљадама пута. Негде је то успутно, док су негде стрипови анализирани као слика јавног мњења или непријатељских намера, али и коришћени као средство пропаганде, субверзије, обуке и комуникације. Међутим — са друге стране гвоздене идеолошке завесе Хладног рата — чувари поретка у стрипским редакцијама Титове Југославије нису се дали лако преварити...
"Педесет нијанси - Мрачније" премијерно 8. фебруара у Сава Центру и одабраним биоскопима (ВИДЕО)
Ово је прва трибина у југословенским земљама на тему стрипа и Ције, напоредна историја америчке и југословенске поп културе у малом.
О циклусу:
Стрип се најчешће третира као друштвено безазлен, али су ова уметност и њени ствараоци у Србији често били део важних историјских догађаја — понекад и у самом средишту.
Неки уметници су и судбински платили због свог друштвеног деловања или просто склопа околности у којем су се нашли. Ово су приче о политичким ангажманима стрипара, цензурама, идеолошким сукобима, опредељивањима у Другом светском и грађанским ратовима, учешћу у пропаганди, о смртним казнама, робијама и изгнанствима, као и о другим, некада забрањеним темама и непријатним тајнама српског и југословенског стрипа. На округлим столовима говоре историчари, учесници догађаја, сведоци и чланови породица.
Трибина: "Неуропсихолошке теме: чудесни свет људског мозга као колевка личности"
Уторак, 07. фебруар 2017. у 19:00 - Клуб Дома омладине Београда
Роденов музеј обележава сто година од смрти скулптора
Циклус предавања: Неуропсихологија
Говори: Александар Шибул, психолог и психотерапеут
Прво предавање ће бити посвећено теми која нас води кроз основе наше личности која као целовит појам описује стварност кроз интеракцију читавог организма са околином и нашим унутарњим простором. Тиме одређује и све што нас чини комплексним људским бићем које је способно да реагује на све варијетете стимулуса и да адекватан одговор.