200 ГОДИНА ОД РОЂЕНА СРПСКОГ ВЕЛИКАНА: Отворена изложба портрета Анастаса Јовановића
37 одабраних радова.
Изложба "Слика грађанског друштва" коју чине портрети Анастаса Јовановића из колекције Народног музеја у Београду отворена је данас у Великој галерији Дома војске.
Изложбу аутора Евгенија Блануш, који је виши кустос Народног музеја у Београду, отворио је Чедомир Васић професор Факултета ликовних уметности.
Васић је напоменуо да је изложба посвећена обележавању 200 година од рођења Анастаса Јовановића
- Та два века су изузетно динамични са становишта ликовне уметности и визуелног изражавања. Анастас Јовановић је трећа личност наше културе у та два века поред Петра Петровића Његоша и Вука Караџића. Јовановић није најзначајнији сликар али је највећи допринос дао у визуелној уметности 20. века - казао је Васић.
Он је додао да је изложба леп пример проучавања дела Анастаса Јовановића.
- Преиспитивање дела Анастаса Јовановића је почело још у 19. веку, што је заправо представљало савремено одавање признања уметнику који био пионир у области практичног дизајна или фотографије. Он је обележио актуелну епоху 19. века, и нека врста локомотиве развоја визуелног изражавања у Србији - казао је Васић
Највећи део Анастасовог опуса чине портрети.
Управо је то био жанровски оквир у којем се он исказао у пуној стваралачкој снази. Представљањем 37 одабраних радова, од којих већину чине литографије, пружа се увид у дела која у себи носе карактер специфичне грађанске културе, изражене кроз иконографију, костим, физиономију и друге изражајне елементе.
Отварање изложбе "Слика грађанског друштва - портрети Анастаса Јовановића" у #DomVojske 8. септембра у 13 часова pic.twitter.com/ERahRBHyiW— МО и ВС (@mo_i_vs) Септембер 7, 2017
Бојана Борић Брешковић нагласила је да је Јовановић као један од првих уметника фотографије у нас показо не само да је овладао новим медијем него и да је у њему био креативан.
- Ослањајући се на предлошке сопствених фотографија остварио је галерију литографских портрета истакнутих личности културног, друштвеног , политичког...живота у Србији. Посебну пажњу у његовом опусу тзаслужују дела која говоре о формирању грађанског друштва у Србији - казала је Брешковић.