БРАВО: EXIT изложбом обележио 20 година друштвеног активизма
Дивно...
Друштвени покрет, фондација или планетарно признати музички фестивал, неке су од дефиниција са којима се, од свог оснивања до данас, описује EXIT. Музички фестивал на Петроварадинској тврђави ове ће се године одржати по 17. пут, док је од оснивања на лето 2000. прошло већ 18 година. Ипак, друштвени ангажман ове организације и њене прве активности сежу још до студентских протеста на зиму 1996/97. године.
Након што је Ректорат Универзитета у Новом Саду без званичног образложења, а уз притисак да се промене учесници трибине и садржај изложбе, отказао првобитно планирани изложбени простор свега 24 сата пред њено отварање, синоћ је у програмском простору Фабрика Студентског културног центра Новог Сада отворена изложба "20 година EXIT активизма". Овим су обележене две деценије друштвено ангажованог деловања, започетог још 1996. године протестним маршом иницираним од стране Душана Ковачевића, оснивача фестивала, када су студенти пешке кренули на пут од Новог Сада до Београда, где их је дочекало 10.000 људи на Бранковом мосту, све до освајања титуле за Европску престоницу културе, као и хуманитарних акција у којима је сакупљено више стотина хиљада евра за помоћ оболелој деци и угрожене од поплава.
На изложби је представљена и истоимена публикација чији је уредник Бранко Росић, а у којој се поред хронолошког прегледа најважнијих друштвених акција, налазе и ауторски текстови и цитати о активизму EXIT фестивала Срђе Поповића, Ивана М. Лалића, Драгана Амброзића, Марка Видојковића, Оље Бећковић, Миљенка Јерговића, Зорана Кесића, Владимира Арсенијевића, Зорана Костића Цанета и бројних других.
Изложба је отворена трибином под називом "Будућност друштвеног активизма" на којој су говорили оснивач Отпора Срђа Поповић, извршна директорка Европског фонда за Балкан Хедвиг Морваи, чувени бубњар и симбол петооктобарских промена Драгољуб Ђуричић, писац и заменик главног уредника магазина "Недељник" Бранко Росић и оснивач и директор Exita Душан Ковачевић.
У разговору који је подсетио на неке од кључних акција Exita, учесници су открили и лични доживљај овог јубилеја. Срђа Поповић је на трибини изјавио да је “EXIT једино право отеловљење петооктобарских промена у Србији које је преживело” и додао “у Србији у којој је све релативно, EXIT је једина ствар са којом нема зезања". Поповић се освнуо и на бројне покушаје политизације у дводеценијској историји и додао да је "EXIT увек био изнад дневне политике и промовисао универзалне вредности".
Симбол демонстрација из деведесетих, бубњар Драгољуб Ђуричић, присетио се неких од најранијих акција и закључио да: "EXIT једини није изневерио мој петооктобарски бубањ. Бројни који јесу, данас су практично нестали, док EXIT наставља да расте”.
Хедвиг Морваи је подсетила окупљене на ентузијазам људи из Exita у борби за укидање виза, те доласку Олија Рена на фестивал који у тренутку захлађења односа између Владе Србије и Европске комисије, под утиском разговора са великим бројем младих, даје обећање да ће визе бити укинуте: "Када су визе три године касније коначно укинуте, Рен је пред камерама у директном преносу, показао урамљену почасну плакету Стате оф EXIT и рекао да му је задовољство што једно обећање дато на Exitu, данас може и да испуни".
Оснивач Exita Душан Ковачевић је акценат ставио на потребу да се спречи поновни циклус ратова на Балкану: “Нормални људи из свих крајева бивше државе морају да се уједине и да спрече настанак нових сукоба. Да су људи жељних нормалног живота крајем осамдесетих били свесни да су крваве деведесете могуће, били би много гласнији и организованији у настојањима да такав сценарио спрече. Ми смо данас врло добро знамо како Балканско буре барута може да експлодира, и зато ћемо Тиху балканску већину коју смо покренули претворити у Гласну балканску већину, са циљем да надјачамо гласове који са свих страна призивају нове ратове”.
На изложби се појавио велики број званица из најранијих дана Exita, од којих се многи нису видели годинама, као што су петооктобарске иконе Богољуб Арсенијевић Маки, Станко Лазендић и Влада Павлов, а присутан је био и Јован Симић, хуманитарни активиста који је иницирао акције Exit фондације "Асови за децу" и недавно одржани "Спортски базар", где је у збиру прикупљено преко 130.000 евра за децу оболелу од рака.
Изложба ће бити отворена до 9. фебруара, свакодневно од 10 до 18 часова, а сви који нису у могућности да посете Нови Сад, публикацију "20 година EXIT активизма", могу преузети на овом линку.