Деца из једног српског села сањају о библиотеци: Помозите да добију кутак за учење и игру
Удружење "Велики мали свет" покреће кампању за оснивање прве школске библиотеке у основној школи у Саранову, како би деци обезбедило простор за учење, истраживање и развој. Иницијативу је осмислила и покренула лингвисткиња Душица Божовић, која жели да малишанима у Србији омогући приступ библиотекама сличним онима у Финској.
Удружење за подстицање дечјег развоја "Велики мали свет" покреће кампању за оснивање школске библиотеке у основној школи у Саранову, селу са око 1000 становника у општини Рача, у Централној Србији.
Иницијативу је осмислила и покренула лингвисткиња Душица Божовић, која живи у Финској, земљи где су библиотеке доступне свим грађанима, без икаквих чланарина, а уџбеници за школу су бесплатни.
Деца принуђена да купују лектиру
Осмогодишња основна школа у Саранову, са око 70 ученика, тренутно нема школску библиотеку. Деца су принуђена да купују лектиру, а приступ другим књигама, које би подстакле њихову радозналост, љубав према читању и истраживању – практично не постоји.
Кампања је покренута како би се направио искорак ка унапређењу услова за учење и лични развој деце, те основала библиотека која ће бити више од простора за читање обавезне књижевности.
Циљ акције
Жеља покретача акције је да будућа библиотека не буде само простор за позајмицу бесплатних књига већ да постане кутак где ће деца радо проводити време, учити, одмарати се и осећати се сигурно и ушушкано током ужурбаних школских дана.
Библиотека ће бити њихов прозор у свет – свет знања, маште и креативности.
Библиотека је значајна за заједницу била она мала или велика
Портал Србија Данас поразговарао је са иницијаторком ове племените акције, Душицом Божовић.
Наша саговорница преко петнаест година живи у Финској и у њеној пословној биографији је дугогодишњи рад у школама.
Инспирисана финским моделом бесплатних и приступачних библиотека, Божовићева је покренула иницијативу за отварање школске библиотеке у Саранову. Циљ јој је да деци у малим срединама пружи простор за истраживање, учење и дружење, слично као у Финској, где су библиотеке опремљене садржајима који надмашују само позајмљивање књига.
Душица верује да ће библиотека постати кутак за лични развој и подстицање радозналости, што би омогућило деци из Саранова једнаке шансе за образовни напредак као и вршњацима у већим градовима.
Можете ли нам рећи више о свом искуству са библиотекама у Финској и како Вас је то инспирисало да покренете ову иницијативу у Саранову?
- У Финској су библиотеке бесплатне за коришћење за све. Циљ је да се у њима проводи време, а не само позајми књига. У њима често има фотеља, радних столова, компјутера за рад, скупих уређаја које обичан човек не може да приушти, фотокопир-машина, а неке боље опремљене имају и 3Д штампаче, штампање на текстилу, шиваћу машину, штампу постера, собе с музичким интрументима и слично. Најчешће у библиотекама постоји део за бебе и малишане, како би родитељи тамо могли да проводе време с њима. Такође је могуће изнајмити просторије за тимски рад, које се такође не наплаћују. У библиотекама се могу позајмити филмови, музички ЦД-ови, аудио књиге, новине, часописи, друштвене игре… Све ово доприноси томе да су библиотеке пуне људи свих профила и узраста. Неретко се тамо одлази кад, због лошег времена, не можеш у шетњу, али би хтео да изађеш напоље, без нужног трошења новца на кафиће. Све ово ме је подстакло на идеју да једног дана желим да покренем иницијативу да библиотеке у Србији постану бесплатна услуга. С друге стране, била сам непријатно изненађена кад сам чула да школа у коју иду моји рођаци у Саранову нема никакву библиотеку! Одлучила сам тако да за почетак учиним овај мали корак, а да за касније оставим размишљање о великим и свеобухватнијим акцијама за све грађане.
Шта сматрате кључним предностима постојања школске библиотеке у малим заједницама попут Саранова?
- Библиотека је значајна за заједницу била она мала или велика. Оно што је важно јесте да деца из мале средине морају имати једнаке шансе за лични развој као и она из градова. Уколико се у малим срединама пруже основне услуге, које наравно обухватају и културу, то је начин да се осигура испуњени живот становништва, као и жеља да се у таквој средини живи и убудуће и тамо подижу своја деца. С друге стране, пружа се прозор у свет за оне који можда желе да га упознају пре него што могу да отпутују у њега. Могућност да се културни и образовни садржају конзумирају бесплатно посебно је важна у срединама где је могућност куповине таквих садржаја мања, а подстицај породице за читање скромнији.
Како је настала идеја о оснивању библиотеке и каква је била прва реакција заједнице?
- На идеју ме је подстакла наставница из једне Фејсбук групе, која је рекла да је сама покренула библиотеку у својој школи. Ја сам у тој групи изразила чуђење што у школи мојих рођака нема библиотеке. Иако моје чуђење није можда имало разумевање свих чланова групе, један позитиван коментар био је довољан да ме инспирише да и сама кренем тим путем и удружим га са претходним идејама о "отварању" библиотека у Србији. Пожелела сам онда да деци Саранова пружим право искуство финске библиотеке, која ће бити удобно место с пуно занимљивих садржаја са свачији укус. Директорка школе и наставница српског су биле одушевљене идејом, а чујем да се сада и деца радују библиотеци у школи.
Са којим изазовима сте се сусрели приликом покретања кампање?
- Не могу рећи да сам имала неке велике изазове. Цела ова кампања је велики изазов, али ту су стари и нови пријатељи, који ми уливају наду да ћемо успети. Можда највећи изазов био је техничке природе - као физичко лице немам право на покретање развојних кампања. Ипак, решење је понудило Удружење за подстицање дечијег развоја "Велики мали свет", које је сад званични носилац пројекта и које се радује овом пројекту колико и ја. Не могу рећи да је било других изазова, али могуће је да ће их бити када кренемо с набавком намештаја и књига. Један од брига за мене лично је естетски део уређења простора, па би било лепо кад би се у акцију укључи и неки дизајнер ентеријера, будући да за тај део нисам стручна.
Како видите улогу библиотеке у образовању и развоју деце у малим заједницама?
- Некада су мале средине имале проблем с недостатком информација и садржаја, али коришћење интернета је учинило да сви живимо ближе и повезаније, па не могу рећи да деца у малој заједници немају изворе информација. Ипак, у мору телевизијског и интернет садржаја чији је квалитет често упитан, библиотека може да буде место које пружа поуздан, пробран и препоручен извор информације или забаве. То је оно што бих волела за децу Саранова. Циљ образовања је да што је могуће више ублажи разлике које деца доносе из својих породица. У малој руралној средини та потреба је додатно наглашена.
Који су Ваши дугорочни циљеви за ову библиотеку? Шта бисте волели да она постане за децу и заједницу?
- Тренутно сам усредсређена на покретање библиотеке, а касније желим да пружим слободу ђацима и учитељима да је усмеравају у смеру који они желе. Наставница српског Зорица Трифуновић планира да покрене у њој библиотечку секцију. Жеља ми је да пронађемо начин да се садржај библиотеке обогаћује и прати промене у наставном плану, као и у трендовима међу децом и младима.
Да ли сматрате да би фински модел доступности образовних ресурса могао бити пример за унапређење образовних услова у Србији?
- Да! Спремна сам да у преношењих тих модела и сама помогнем, ако неко буде желео да чује више о томе - закључује за наш портал Душица Божовић.
УЧЕСТВУЈТЕ У ПЛЕМЕНИТОЈ АКЦИЈИ ЗА ДЕЦУ САРАНОВА КЛИКОМ ОВДЕ!