Дигао се устанак против црногорске серије "Божићни устанак", а ево шта на све то каже Војин Ћетковић
Црногорска телевизијска серија "Божићни устанак", у којем глуми и Војин Ћетковић, изазива много коментара. Ћетковић био вербално нападнут у Београду.
Пре готово 100 година, на православни Божић, после Првог светског рата, на Цетињу је организована буна, устанак оних који су били против присаједињења Црне Горе Србији.
Црногорски јануарски устанак 1919. године, такозвани "Божићни устанак", требало је да, како се то сматрало у одређеним круговима у Црној Гори, скрене пажња међународне јавности на "црногорско питање", уочи и током заседања Версајске мировне конференције.
Устаници су оптуживали Србију за "насилно присаједињење" Црне Горе и да Црногорци то не треба и не смеју да прихвате. У време стварања Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, црногорски двор се залагао за стварање заједничке државе на принципима суверених држава, дакле конфередерације, а самим тим тражио је да и Црна Гора има такав статус.
Међутим, када су видели да од тога неће бити ништа, противници Србије, односно како се у појединим списима наводи "српског окупатора", дигли су се на оружани устанак, а у једном од сачуваних прогласа писало је: "Ми се боримо за слободу и независност Црне Горе и од ове борбе једино нас смрт раставити може".
Један од главних организатора устанка био је Петар Гвозденовић, а командир на терену капетан, касније командир Крсто Зрнов Поповић. Нема прецизних података колико је, заправо, устаника учествовало (од 1.000 до чак 5.000).
Тај устанак био је осуђен на пропаст већ на почетку, јер су поједини заговорници и идеолози, пре свих политички вођа Јован Пламенац напустили пре него што је и почео (он је пребегао у иностранство). Устанак је угушен за један дан. А ни српска војска ништа није препуштала случају.
ДАН ВОЈСКЕ СРБИЈЕ: На данашњи дан донета одлука о почетку Другог српског устанка!
Ова тема, односно историјски догађај, послужио је као идеја за снимање телевизијске серије "Божићни устанак" у продукцији Радио-телевизије Црне Горе, која се емитује од 29. јануара.
И српски глумци - Наташа Нинковић и Војин Ћетковић, који тумачи лик црногорског официра Ђура Драшковића, који је убијен на Цетињу, а наводно су му последње речи биле: "Краљ Никола јаше вранца, а краљ Петар на магарца".
Наравно, ова тематика изазвала је много коментара на релацији Србија - Црна Гора и додатно распирила ватру у односима некада "два ока у глави", која су одавно у завади, а поготово након црногорског признања независности такозване државе Косово.
Зашто баш сада ова серија? Да ли су добро испитане све политичке и историјске околности? И многа друга питања која се чују у Србији.
Оно што је, нажалост, лоше јесте да се дешавају и неке врло негативне ствари, попут вербалног напада на глумца Војина Ћетковића усред Београда, јер је, ето, пристао да глуми црногорског официра који се супроставља Србији.
Војин Ћетковић је на снимању серије "Божићни устанак" рекао да је пресрећан што је радио у Црној Гори.
"Моји корени су одавде и некако сам поносан што уопште радим у Црној Гори. Надам се да ћу имати прилике и даље ове да радим и проводим више времена у Црној Гори. Играм у екипи сјајних глумаца, и искусне колеге и млади, бескрајно талентовани глумци", рекао је Ћетковић.
Наташа Нинковић (улога Ксеније) рекла је да јој је било лепо на снимању и да је добила улогу какву би свака глумица пожелела да игра.
Продуцент и новинар Дарко Шуковић рекао је да је био срећан кад је чуо да се припрема снимање ове серије.
"Ниједног момента нисам размишљао кад сам чуо да могу да помогнем. Чини ми се да ће ово заиста бити нешто што је неопходно Црној Гори", рекао је он.
Његов колега Младен Нелевић је због изјаве једном листу у Београду, коју је потом демантовао, (односно рекао да је био погрешно интепретиран), такође био изложен критици и то од појединих глумаца.
Занимљиво је да ћемо и Ћетковића и Нелевића гледати у серији о Немањићима, чије је снимање почело у Србији, дакле реч је о уметницима који раде свој посао и нико не би смео да буде шиканиран ни по каквом основу, поготово не због једног од основних људских права - права на рад.
Као што је, рецимо, у Србији снимана и емитована серија о генералу Дражи Михаиловићу, тако је и у Црној Гори одлучено да буде снимљена серија о овом историјском догађају. На то треба гледати као на уметнички пројекат, а историју оставити... историчарима.