Награде 19. Слободне зоне: „Борци” и „ФлашарошИ” најбољи филмови
Најбољи филмови 19. Слободне зоне су „Борци” у Међународној и „Флашароши” у Регионалној селекцији. За најбоље остварење селекције Прва два корака проглашено је „Соколово језеро”, тинејџерски жири наградио је филм „Радикално”, док је Награду публике добио документарац „Мамула All Инцлусиве”.
Жири у саставу Владимир Шојат, Ана Пејовић и Ален Мунитић доделио је награду за најбољи ангажовани филм Међународне селекције документарцу „Борци” норвешког аутора Јона Хаукеланда, „због аутентичног и искреног приказа о томе како појединац може да оствари позитиван утицај на друштво”.
Посебно признање припало је документарцу „Неизбрисива сећања” Маите Алберди из Чилеа, „због тога што нас маестрално подсећа на сурову истину да су сва сећања избрисива, како лична, тако и колективна”.
Награду за најбољи ангажовани филм у регионалној конкуренцији Хоризонти Балкана освојио је документарац „Флашароши” Немање Војиновића, „портрет света у нестајању, као и алармантна слика друштва на ивици еколошке катастрофе”, стоји у образложењу жирија који је радио у саставу Вук Ршумовић, Нарциса Даријевић Марковић и Милош Пушић.
Награду Хуман Rights освојио је играни филм „Рана оклевања” Селмана Наџара из Турске, који „поставља комплексна питања личне и друштвене моралности и правде света у ком живимо”, образложио је жири.
Специјална награда у Регионалној селекцији додељена је документарцу „Што да се ради?” Горана Девића, „за изузетну упорност и доследност при сликању портрета транзиције, у филму који буди емпатију и упозорава на суровост дуго ишчекиваног либералног капитализма”.
Редитељски деби Шарлот ле Бон, „Соколово језеро” победник селекције Прва два корака, „очаравајућа је комбинација натуралистичке тинејџерске романсе и мистичних елемената”, истакао је жири ове селекције који су чинили Никола Спасић, Ивана Јадрић и Дина Дума.
Посебно признање у овој категорији додељено је документарцу „Снајка: Дневник очекивања” дебитанткиње Тее Видовић Далипи која је, „кроз наратив сопственог брака, вешто покренула дијалог који премошћује културе и традиције на веома јединствен и лични начин”.
Средњошколски жири, који су чинили ђаци Четрнаесте гимназије Теодора Прибаковић, Ива Живковић, Никола Бојовић, Наташа Лето и Зоја Андријанић, за најбољи филм селекције ЕУ Теен Зоне прогласио је „Радикално” Кристофера Зале из Мексика. „Мислимо да се о проблему школског система не пише довољно и зато нам се овај филм посебно допао”, образложили су ђаци.
Награду публике однео је документарац „Мамула All Инцлусиве” Александра Рељића са просечном оценом 4,96.
Од ове године Слободна зона, у сарадњи са Фондом Б92, додељује Награду „Оливера Ранђић” за за најкреативнији допринос (не)формалном образовању. Први добитници ове награде дугогодшњи су сарадници Оље, Фонда Б92 и Слободне зоне: Мелита Ранђеловић, Весна Штрбић, Загорка Аксентијевић, Јелена Јоксимовић, Александар Вајзнер, Драган Попадић и Илинка Милетић.
У понедељак, 6. новембра, у Дворани Културног центра Београда на репертоару је Слободна зона на бис са следећим насловима: Црвено небо (15 сати), Џоан Баез - Ја сам бука (17), Флашароши (19) и Зло не постоји (21). Цена карте је 400 динара.
Од 6. до 19. новембра део филмског програма 19. Слободне зоне моћи ће да погледа публика у целој Србији преко платформе KinoKauch.