Nišville пратило више од 100.000 посетилаца - у хотелима 70 посто странаца
Иван Благојевић каже да је посета забележила пад искључиво код бесплатних програма а узрок је искључиво страх од заражавања короном у шеталишној зони Тврђаве - али опет не као што су неки прогнозирали.
Nišville је пратило више од 100.000 посетилаца - изјавио је директор ове манифесртације Иван Благојевић. Главни програм је пратило 30.000, а пратеће бесплатне програме – више од 70.000 посетилаца. У препунимј нишким хотелима, 70 посто је било страних гостију. Захваљујући пуним хотелским капацитетима Nišville је кроз порезе и доприносе троструко вратио Граду Нишу уложени новац, а кроз ПДВ буџету републике Србије више него десетоструко од добијених средстава на конкурсима министарстава културе и туризма - каже Благојевић.
- Посебно сам задовољан што је настављена традиција дивних реакција публике која је испоштовала све извођаче и да није било ни једног инцидента током фестивала. На жалост, још једна традиција се је настављена , а то је да ниједан министар културе за протеклих 27 година својим присуством није испоштовао фестивал.
Недавно завршено издање Nišvilla може се оценити као изузетно успешно чак и без навођења фразе “с обзиром на пандемију Covida 19” - тако честог “правдања” када је реч о сличним фестивалима широм света
–Уз учешће еминентних уметника из УСА, Бразила, Аргентине, Јапана, Јамајке, Италије, Велике Британије, Норвешке, Аустрије, Пољске, Бугарске, Мађарске, Француске, Белгије, Холандије, Словеније, Северне Македоније – Nišville 2021 био је бар на нивоу издања одржаних пре пандемије, односно, до 2019. Године – каже дирецтор Нишвила Иван Благојевић и подсећа да су у главном програму наступили и Stanley Јордан, Gipsy Кингс, Горан Бреговић, Стоне Ридерс, Трио Пер “Bass Викинг Mathisen – Nguyen Ле и Gary Хусбанд, Horny Функ Brothers & Хуберт Tubbs, легендарни Пхилип Catherine са својим триом, Танго Jazz Quartet и Омладинска Филхармонија Naissus, Оркрстар Импресија са гостима Бојаном Стаменов и Александром Шандоровим… као и више од сто младих састава из Европе и Србије испред којих је сигурно блистава каријера.
Благојевић наглашава да се у генералном концепту фестивала када је реч о пратећим и уводним програмима није нимало одступило од некадашњих издања.
- Осим 24 састава у главном програм, када је реч о музичким програмима одржан је уводни дводневни програм “Пријатељи Шабану” сап о четири групе по вечери. На Опен стаге-у је током четири дана наступило 16 бендова, на Welcome стаге-у 8 група, а на сцени код Nišville jazz музеја од 5. до 15. августа представило се 30 састава. Одржан је и традиционални програм Nišville jazz театар у склопу којег је одиграно 15представа, приказано 100 филмова у оквиру филмског програма “Nišville мовие summit” као и одлична Стрипорама. Програм је једино смањен, са четири на три дана на Хип Хоп и Midnight jazzdance бинама. Такође током овог издања Nišvilla одржано је прво окупљање младих музичара из Србије, Белгије и Француске у склопу пројекта “Рома Jazzinh Еуропе” подржаног од стране ЕУ програма “Креативна Европа”. Двадесетчетворо младих музичара ромске али неромских националностуи – наступили су прво у склопу програма “пеијатељи Шабану”, као и у четворосатном програм на Мусеум – Youth бини претпоследњег дана фестивала.
Иван Благојевић каже да је посета забележила пад искључиво код бесплатних програма а узрок је искључиво страх од заражавања короном у шеталишној зони Тврђаве - али опет не као што су неки прогнозирали.
-У потпуности смо испоштовали мере заштите од Covida-19 односно заједнички протокол “Сафе Евентс Сербиа” који су Кризном штабу предложиле најзначајније летње манифестације у земљи: контрола потврда о вакцинисању другом дозом, или доказа да су неки посетиоци прележали вирус, мерење температуре на улазима, а они који нису имали ништа од тога на пунктовима Лабораторије “Aqualab” са којом смо имали одличну сарадњу – могло се обавити рапид антиген тестирање које је посетиоце коштало свега 300 динара. По извештајима “Aqualaba” који је одлично бавио тестирања, на главним фестивалским улазима ниједан посетилац Nišvilla није био позитиван.
-Када је реч о тестирању учесника, наставља директор Нишвила, велику олакшицу у овој компликованој ситуацији имали смо кроз процедуре уласка у Србију из пословнијх разлога преко Привредне коморе Србије. Наиме, скоро сви уметници из иностранства (осим оних из Бугарске, Албаније и Северне Македоније) морали би без ове процедуре да пре уласка у Србију ураде ПЦР тестове, јер Србија, по принциопу реципроцетета признавања вакцинисања, не признаје потврде о вакцинисању из већине европских земаља. Осим што је ПЦР тестирање много скупље, а то би требало да рефундира организатор, односно у овом случају Nišville – многи музичари који су на турнејама, физички не би стигли да се тестирају и добију резултате пре доласка у Ниш. Међу њима су били и рецимо музичари из Мађарске, Словеније, Хрватске чије потврде о вакцинацији Србија признаје – али они нису били вакцинисани у својим земљама већ на пример у Холандији, Аустрији или Великој Британији. По процедури уласка у Србију из пословних разлога инострани уметници, односно музичари, глумци, стрип цртачи … могли су после попуњавања online формулара на сајту Перивредне коморе ( incovid.pks.rs ), да уђу у Србију само уз mail којим је њихова пријава потврђена, а онда смо им ми организовали тестирање у “Aqualabu” и били обавезни да резултате тестирања за сваког учесника пошаљемо Привредној комори у року од 24 сата од уласка у Србију. Наглашавамо, каже Благојевић одличну сарадњу са комплетним Иноцовид тимом Привредне коморе који је обрађивао наше пријаве и којем се још једном захваљујемо на предусретљивости и љубазности у свакодневним комуникацијама. С њихове стране су, након наше захвалнице, стигле и похвале на рачун Nišville тима јер смо испоштовали компелтну процедуре и рокове – уз констатацију да им је веома драго што су у свом домену задужења помогли тако значајној манифестацији као што је Nišville.
Од скоро 100 уметника који су ушли по овој процедури – ни један тест није био позитиван, а не рачунајући пубклику, директно преко Nišvilla тестирано урађено је још око педесетак тестова хостова који су сачекивали групе на Аеродрому Софија, волонтера, као и музичара којима је то било потребно да би се вратили у своје земље.