ПРЕМИНУЛА ПРВАКИЊА ЈУГОСЛОВЕНСКОГ ДРАМСКОГ: Глумица Радмила Андрић ће бити сахрањена у Алеји заслужних грађана
Тужна вест саопшетена је из позоришта.
Првакиња Југословенског драмског позоришта Радмила Андрић преминула је у Београду у 84. години, саопштено је из позоришта.
Радмила Андрић рођена је у Београду 17. јула 1934.
Дипломирала је на Академији за позоришну уметност у Београду, а члан ансамбла Југословенског драмског позоришта постала је 1965.
Међу њене најзначајније улоге у матичној кући спадају Бланша у представи "Трамвај звани жеља" (1973), Елиза Дулитл у "Пигмалиону" (1969), Џесика у "Прљавим рукама" (1966), Зоја у "Зојкином стану" (1982)... као и улоге које је одиграла на сценама осталих београдских позоришта, у представама "Поглед с моста" Артура Милера, "Процес" Франца Кафке, "Бетон и свици" Оскара Давича, "Андора" Макса Фриша, "Богојављенска ноћ" Вилијама Шекспира, "Црнина приличи Електри" Јуџина О''Нила...
Стваралаштво Радмиле Андрић посебно су обележиле улоге у дуодрамама "Госпођа Дели има љубавника" (1969) Вилијама Хенлија, у режији Славољуба Стефановића Равасија, са Гојком Шантићем, "Догодине у исто време" (1978) Бернарда Слејда, у режији Николе Јевтића, са Миодрагом Радовановићем, "Ноћ и магла" (1988) Данила Киша, у режији Бошка Димитријевића, са Стојаном Дечермићем, као и "Драги мој лажљивче" (1961) Џерома Килтија, у режији Миленка Маричића, са Михајлом Викторовићем, једној од најдуговачнијих представа Атељеа 212 (одиграна је 210 пута, а послењи пут 1995). Бројне улоге остварила је на радију, као и у телевизијским драмама.
За глумачка остварења и целокупни допринос позоришној уметности добила је велики број награда, као што су Октобарска награда града Београда 1963, Награда на фестивалу Октобарски дани у Сарајеву, Седмојулска награда 1990. те посебно признање Владе Републике Србије за врхунски допринос националној култури (2008). Златну арену на фестивалу у Пули Радмила Андрић освојила је 1969, улогом у филму "Моја страна света" редитеља Влатка Филиповића.
Радмила Андрић биће сахрањена у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у среду 28. новембра у 14.30 сати. Комеморација ће се одржати у Југословенском драмском позоришту истог дана у 12 часова.