Рад младог дизајнера Стефана Гајића уврштен у интернационалну изложбу о толеранцији
Једна од тренутно највећих и најутицајнијих изложби на свету под називом “Толеренација”, ускоро ће бити представљена у Београду.
Изложба је резултат ангажмана светски признатог уметника-активисте и графичког дизајнера Мирка Илића, чијем позиву на сарадњу се одазвало више од 170 уметника широм света.
Млади графички дизајнер Стефан Гајић, арт директор у ДИРЕЦТ МЕДИА Унитед Солутионс, други је уметник из Србије, након Славимира Стојановића, чије је оригинално графичко решење на тему толеранције уврштено у ову изложбену поставку плаката, уз највећа имена светског дизајна.
Иако је најмлађи арт директор на маркетиншкој сцени бивше Југославије, Стефан иза себе има богато искуство. Стефан је стипендиста престижне њујоршке школе за визулне уметности (School оф Висуал Артс, New York) и до сада је радио са највећим компанијама и брендовима, али и илустровао насловница магазина.
Задатак који се тражио од уметника позваних да се прикључе изложби, међу којима је и Стефан, је био да илуструју реч "толеранција" на свом матерњем језику, из своје личне и друштвене позиције и културног контекста.
- Толеранцију као тему изложбе сам видео као прихватање различитости две стране и њихову међусобну коегзистенцију. А ми смо народ који жели управо то - и једну и другу страну. И Европа и Русија, и ћирилица и латиница, и Тито и демократија, и Прајд и породична шетња. Међусобно се вучемо на две стране, нити је лоше, нити је добро, већ је просто тако. Ово је позив да прихватимо једни друге и поред различитих, често врло супротних уверења и ставова - изјавио је Стефан Гајић.
Пројекат приказује радове ванредно талентованих дизајнера – делом већ етаблираних, попут великана светског дизајна Милтона Глејзера (Милтон Гласер), Поле Шер (Паула Scher), Симора Кваста (Seymour Chwast), или оних који су тек у успону. Плакати су већином изложени на отвореном простору са идејом што веће доступности обичном пролазнику и оним људима који немају обичај да често посећују галерије.
Пројекат Толеранце Постер Show је бесплатан и непрестано расте, будући да му се стално прикључују нови радови и уметници, а до данас је пренео поруку толеранције и инклузије више од 300 хиљада људи, кроз 119 поставки у 37 земаља света.