Решена мистерија стара 3.700 година: Научници протумачили глинену математичку таблицу из Вавилона! (ВИДЕО)
Аустралијски научници решили су мистериозни запис са глинене плочице из Вавилона старе 3700 година, откривши да је реч о најстаријој и најтачнијој тригонометријској таблици на свету.
Математичари широм света покушавали су да дешифрују мистериозну плочицу названу Плимптон 322, од када је откривена почетком 20. века у јужном Ираку.
Међутим, научници на Универзитету Новог Јужног Велса у Сиднеју открили су да су је највероватније користили древни математичари да израчунају како да саграде палате и храмове и ископају канале.
Отворени 48. Драинчеви књижевни сусрети
- Плимптон 322 је збуњивао математичаре преко 70 година, од када је закључено да садржи специјални образац бројева познатих као Питагорине тројке – каже др Данијел Менсфилд из Одсека за математику и статистику при Факултету за науку у Сиднеју.
- Таблица не само да садржи најстарију већ и најпрецизнију тригонометријску табелу на свету, због сасвим другачијег пристипа Вавилонаца аритметици и геометрији – додаје др Менсфилд.
ВЕЧЕ ЗА ДАМЕ У БИОСКОПИМА CINEPLEXX: Стиже најдирљивија драма године "Заслепљени"
Он је пуком случајношћу наишао на таблицу, док је тражио материјал који ће користити на предавањима. Као и његове колеге, препознао је да се ради о некој врсти тригонометрије, али није могао да прецизира којој.
Уз помоћ колеге је на крају успео све да разуме.
- Оно што сам ја имао а други нису је професор Норман Вајлдбергер, који има кабинет недалеко од мене – открио је је Менсфилд.
Ванредни проф. Вајлдбергер је доста радио на тригонометрији заснованој на релацијама а не на угловима и круговима како је данас обрађујемо; испоставило се да је то био кључ за разбијање шифре.
- Чим смо ствар сагледали из другог угла, све су се коцкице склопиле – рекао је др Менсфилд и додао да овај нов начин гледања на тригонометрију заправо представља највреднији део дешифровања.
Ово је фасцинантни математички рад који показује ум несумњивог генија и открива нам да су Вавилонци, а не Грци, први проучавали тригонометрију (законитости о троугловима). То, такође, пружа нове могућности за савремене математичаре, сматрају истраживачи.
- Код Плимптона 322 видимо једноставнију, прецизињу тригонометрјиу која има очигледне предности у односу на наше методе – изјавио је професор Вајлдбергер.
Менсфилд и Вајлдбергер две године су радили на дешифровању таблице и сада зову друге научнике да им помогну у тестирању нове теорије.
- Сумњам да смо је баш прокљувили до танчина, желим да је и други испробају и критички анализирају и тако је унапреде – поручио је др Менсфилд.
Таблица потиче из периода између 1822. и 1762. пре н.е. и налази се у Библиотеци ретких књига и рукописа на Универзитету Колумбија у Њујорку.