Упечатљиве документарне приче на 12. Мерлинка фестивалу
Одржаће се од 3. децембра до 6. децембра у Дому омладине Београда.
Девет документарних иностраних филмова имаће српску премијеру на Мерлинка фестивалу, који ће се одржати од четвртка 3. децембра до недеље, 6. децембра у Дому омладине Београда. Поред 9 играних филмова, у Главном такмичарском програму ће том приликом бити приказани и документарци о упечатљивим људима, догађајима и околностима које су значајно обележиле LGBTQ заједницу.
ЛЕПА ПРИЧА, АЛИ... Због овог филма, полиција је морала да издаје упозорења! (ВИДЕО)
МЕТАЛИКА ПОНОВО У СТУДИЈУ - КОНАЧНО: "Схватили смо да имамо прилику да урадимо најбољи албум"
Документарни филм „Трансформери” редитеља Chada Хахнеа бави се овде не толико познатим детаљима из историје кубанске LGBTQ заједнице. Сниман тајно без дозволе кубанске владе, овај интимно епски документарац се креће између прошлости и садашњости и упоређује тешкоће са којима су се суочавале различите генерације LGBTQ особа на Куби. Реч је о дирљивој причи о жртви, пријатељству и моћи уметности да трансформише наш живот.
Од Бруклина и Њујорка, до Оклахоме и Сан Антонија у Тексасу, редитељка Алексис Клементс у свом филму „Све што имамо“ истражује LGBTQ женске заједнице, културе и социјалне правде кроз објектив простора који оне креирају – од барова и књижара, до уметности и политичких центара. Инспирисана чињеницом да је у протеклој деценији затворено више од 100 таквих простора, редитељка је одлучила да у свом документарном филму истражи факторе који су довели до губитка ових места, да спозна зашто неки опстају и да их пронађе.
Ретроспективни филм „Секс, грех и ’69“ канадске редитељке Саре Фоди је историјски документарац о закону из 1969. године којим се „декриминализује“ хомосексуалност. Приповедан кроз савремене гласове, укључујући квир академике, историчаре, активисте, едукаторе, уметнике и осниваче заједница, филм покушава да оспори наше разумевање квир историје осветљавајући широко усвојене заблуде око декриминализације.
Окосницу америчког документарца „Невероватне лезбејске приче“ Кетрин Беранич чини група „Први петак“, коју су осамдесетих година основале лезбејке у малом граду Роанок у Вирџинији. Ту заједницу чиниле су локалне становнице и жене које су се доселиле у овај градић због посла. Било је то Реганово доба када су хомосексуалци били на лошем гласу, посебно у области Библијског појаса. Подстакнуте чистом случајношћу међусобног проналажења, група је створила сигуран простор, организовала фантастичне догађаје и развила заједницу трајних пријатељстава, све у сенци Моралне већине. Овај мали део лезбејске историје испричан је кроз гласове и анегдоте чланица „Првог петка“ и жена које су се придружиле њиховој забави.
Бразилско документарно остварење редитеља Марсела Диаза под називом „Мариа Луиза“ је прича о истоименој, уједно и првој трансродној особи у бразилским оружаним снагама. Када је имала 18 година, Мариа Луиза се пријавила за ваздухопловство и потпуно заљубљена у авионе, видела је то као своју прилику. У војску је позвана 1979. године и после 22 године рада, пензионисана је због инвалидности. Овај филм истражује мотивацију за забрану ношења женске униформе и њену путању ка афирмацији као трансродне особе, војника и католкиње.
Документарна прича о четири израелска тинејџера, која пролазе кроз неповратан процес промене живота, приказана је у филму „Транс деца“ редитељке Хиле Медаиле. У милитаристичком друштву у којем тинејџери одмах након средње школе одлазе у војску, а религија има значајну улогу у идентитету људи и није одвојена од државе, четири израелске породице морају да се суоче са узнемирујућим процесом кроз који пролазе њихова деца током већ довољно бруталних тинејџерских година, свако са својим.
Аустралијски филм „Моргана“ (Изабел Пепард, Џоси Хес) је прича о очајној домаћици Моргани Мјусес заробљеној у лошем браку, која планира себи да оконча живот тражећи бег. Међутим, након сусрета са ескорт-мушкарцем који јој помаже да прошири и открије личне и сексуалне слободе, она постаје цењена редитељка филмова за одрасле и порнографска глумица. Ово је филм о жени која преузима живот у своје руке и жели да га живи по својим правилима.
Документарац Барбаре Валбраун „Жене са обале: Лезбејски живот и љубав у Источној Немачкој“ говори о животним причама шест лезбејки из Источне Немачке, које живе у великом граду, али и у руралним областима, и томе како су живеле и волеле у истополним везама. Ових шест врло различитих биографија представљају неиспричану лезбејску историју, у распону од интимних љубавних прича до извештаја о државној репресији. Обликоване социјализмом, како су живеле ове мајке, раднице и ратнице, често “невидљиве” лезбејке? Овај документарни филм илуструје тему о којој се још није јавно дискутовало, те тако истражује интригантан аспект немачке историје.
Израелско – чешка копродукција „Драги Фреди“ Рубија Гата говори о Фредију Хиршу, поносном Јеврејину и отвореном хомосексуалцу, који је имао 19 година када су проглашени Нирнбершки закони. Он је побегао из Немачке у Чешку коју су освојили нацисти, и тамо започео активности као наставник спорта у јеврејском омладинском клубу, где је убрзо постао предмет дивљења својих ученика. Депортацијом Јевреја у Гето Терезин, Фреди је постављен за шефа омладинског одељења и бавио се са преко 4000 младих. Када је стигао у Аушвиц, Фреди није подлегао очају. Он је наговорио Менгелеа да успостави боравак за децу и омладину и тако обезбедио последње тренутке среће за 600 деце.
Поред поменутих документарних филмова из Главног такмичарског програма, на фестивалу ће такође премијерно бити приказано више од 80 играних и кратких ЛГБТ филмова.
Више о програму на сајту фестивала: https://merlinka.com/