ВЕЛИКА ЧАСТ: Најлепша фотографија на целом свету долази из - Србије (ФОТО)
Фотографија Стопића пећине, Београђанина Чедомира Жарковића, изабрана је за најлепши приказ заштићеног природног добра на свету у 2016. години, уз оцену да поред атрактивности има и изузетну енциклопедијску вредност.
На такмичењу у организацији Викимедије, Вики воли Земљу, на које је пристигло 270 најлепших радова из 26 змаља, Србија је заузела и 15. место, фотографијом кањона Раче Владимира Мијаиловића, наводи се у саопштењу српске Викимедије.
Како се додаје у саопштењу, Жарковић је навео да је веома изненађен што је баш његова фотографија изабрана за најлепшу на свету и што тиме сада представља своју земљу и њене скривене лепоте.
"На конкурсу у Србији моја фотографија је добила похвалу, али нисам очекивао да ће на светском нивоу ући у ужи избор, а посебно да ће избити на прво место. С обзиром да се фотографијом бавим из хобија, и да је ово први фото-конкурс на који сам се пријавио, ово је велики успех и велика награда за мене", рекао је Жарковић.
У Србији се ово наградно фото-такмичење организује од 2014, а ове године оборен је рекорд прикупљањем скоро 2.000 фотографија.
Фотографије се користе за илустрацију чланака на Википедији, али и за свеопшту намену.
ОГЛАСИО СЕ ПАНОНСКИ МОРНАР: Ево зашто Ђорђе Балашевић НЕ ЖЕЛИ да одржи други концерт у Арени!
Конкурс је организовала Задужбина Викимедија, светско непрофитно удружење које одржава и управља Википедијом, највећом светском онлајн енциклопедијом.
Стопића пећина налази се на северноисточној страни планине Златибор, између села Рожанства и Трнаве.
Пећина је добила име по засеоку Стопићи, који припада селу Рожанству. То је речна пећина, кроз коју протиче Трнавски поток. Састоји се од три спелеолошка и хидролошка хоризонта: периодично поплављени, речни хоризонт и најмлађи хоризонт пукотина.
Прве писане податке о њој оставио је Радосав Васовић, 1901. године у Записнику Српског геолошког друштва, а прва спелеолошка истраживања обавио је Јован Цвијић 1909. и 1913. године.