Ова једна ствар коју раде мачке може бити лековита - сазнајте која и сазнајте КАКО
Да ли сте се запитали зашто ваша љубимица то ради?
Познато нам је да мачке преду када су задовољне али постоје научни докази да се то дешава и у другим ситуацијама. Према научницима, оне су толико еволуирале да су се промениле неке од њихових главних одлика. На пример, гребање по дрвету им помаже да се реше лоших емоција и у исто време оне тиме одржавају своје канџе.
Бркови мачки помажу да се оријентише у простору, осети кретање ветра и емитује своје расположење, док је предење код тек рођених маца од виталне важности зато што им помаже да комуницирају са својим родитељима и да им се стабилизују виталне функције.
Неки научници верују да постоји механика по којој мачке преду. Једна теорија каже да предење настаје покретањем грлених и дијафрагматских мишића, док друга каже да је све то због језичне кости која је смештена у задњем делу лобање. Трећа теорија опет каже да је предење у вези са нервним системом.
Предење представља виталну функцију код тек рођених мачића. Пошто се рађају глуви и слепи они осећају мајчине вибрације тако што она преде. Предењем мачићи успостављају прву комуникацију са мајком и са браћом. Још једна битна функција код предења новорођених мачића је та да грабљивице не могу да осете вибрације које они шаљу својим предењем. Мачке преду у тренутку када рађају и тиме појачавају ниво ендорфина у свом организму.
ТРЕНУТАК ЧИСТОГ УЖАСА: Мачки се глава заглавила у тегли, а он је узео ЧЕКИЋ и урадио ОВО (ВИДЕО)
Мачке предењем добијају одговор да су њихови млади безбрижни. Мале маце док су у нашим крилима помажу нам да смањимо крвни притисак и да се опустимо.
Међутим, неке мачке преду када су под стресом или под боловима. Неке мачке преду непосредно и пре угинућа.
Студије су показале да мачка предењем емитује вибрације на фреквенцији од 25 до 100 херца (ХЦ). Ове фреквенције се користе у хуманој медицини код ултразвучног лечења упале костију и упале мишића. Према научним истраживањима, мачије предење код људи изазива умирење упаљених делова тела, убрзава излечење и умање бол.
Постоје и клиничка истраживања која су доказала да мачке својим предењем лече брже од свих животиња. Код људи појачава лучење хормона ендорфина који умањује бол и даје осећај спокојства.
Можда нисте знали, али мачке нису једине животиње које преду. Преду и гориле, зечеви, лемури, слонови и хијене али једино мачке чине то док дишу. Али не преду све животиње из мачијег рода као што су лавови, тигрови, леопарди. А пуме и јагуари за разлику од њих преду.