ШТА, КАКО И КОЛИКО МЕСА: Ово је све што ти треба да знаш о првомајском РОШТИЉУ
За Први мај спремни.
Шта је првомајски уранак без доброг роштиља? Пропала забава. Да се то не би догодило, питали смо роштиљ мајстора како да одаберете право месо за роштиљ, који су проверени рецепти за домаће пљескавице и ћевапе и где је месо најјефтиније.
ТАКСИСТА ПРЕГАЗИО МОТОРИСТУ: Покушао да спречи пљачку па замало убио човека (ВИДЕО)
За почетак имамо једну добру и једну лош вест. Наиме, произвођачи меса су недавно подигли цене за око 20 одсто, а добра вест је то што су их сада спустили за 8 до 10 посто, додуше, привремено кроз првомајксе акције. То углавном важи за велике ланце маркета. Већ припремљено роштиљско млевено месо (готова смеса) за израду пљескавица и ћевапа овде, тако, кошта од 380 до 450 динара.
У приватним месарама, како су нам рекли, цене се углавном неће мењати од оних које тренутно важе, па ће тако цена за роштиљ месо (ћевапе и пљескавице) остати око 750 динара, а цена роштиљске кобасице око 700 динара. Детаљни преглед цена по месарама и маркетима погледајте на дну текста.
Шта је за роштиљ најбоље
На роштиљу можете да печете све врсте меса - свињетину, пилетину, јунетину, али је важно да знате који тачно део тела је и најукуснији када се овако припрема, као и то да препознате какав је квалитет меса.
СЕНЗАЦИЈА: Вршњак има проблема са устајањем? Не очајавајте, ЛЕК ЈЕ ПРОНАЂЕН
- Када бирамо месо за роштиљ, од које год животиње, најбоље је да тражимо оно са предњег дела, односно, са врата, или ребра, због самог квалитета, а и бут је такође добар избор – каже за "Блиц" месар Јожеф Киш из једног београдског хипермаркета.
Како да будете сигурни да је свеже
О томе како можемо да будемо сигурни да смо изабрали свеже месо, каже да су пресудни боја и мирис.
- Ако хоћете да печете свињско месо у комаду, као што су крменадле рецимо, она би као свежа требала да има светлоружичасту боју, јунетина је светлоцрвена, а говедина тамноцрвена. Месо у сваком случају не сме да има јак мирис, осим ако је у питању дивљач - објашњава он.
Како наглашава, уколико су ивице комада меса суве, то значи да је оно старо, а ако по месу има црних и зелених трагова, не може га спасити ниједна термичка обрада.
Испробан рецепт за пљескавице и ћевапе и један трик
На који начин да припремимо месо за пљескавице и ћевапе у својој кухињи и шта нам је све за то потребно, овај месар нам открива рецепт који се у његовој вишедеценијској каријери показао као најбољи.
- Претходно самлевено месо измешајте рукама и додајте 8 грама соли, једну чашицу од 0,3 мл киселе воде и прстохват прашка за пециво. Прашак је веома битан како би месо остало мекано и након термичке обраде. Када све то измешамо тако да маса буде сједињена, месо обликујете по жељи у ћевапе или пљескавице – отркива Киш.
За израду једне пљескавице довољно је да узмете 110 грама ове смесе, а за ћевап од 30 до 50 грама, у зависности од тога да ли волите веће или мање комаде.
Месар такође саветује да руке и подлогу на којој правимо месо претходно науљимо, како се оно не би лепило.
- Уколико немате калуп за ћевапе, можете да исечете пластичну флашу и искористите грлић да би се направио правилан облик ћевапа. Важно је да пре него што месо прође кроз отвор на флаши, буде добро сабијено, јер ако остане ваздух, касније се може распасти. Науљите грлић флаше – саветује месар.
ЛУДИЛО ОД АПЛИКАЦИЈЕ, коначно ћемо моћи да правимо САВРШЕНЕ ФОТОГРАФИЈЕ И ПО МРАКУ
Како бисте најтачније израчунали колико вам је меса потребно у зависности од тога са ким ћете на уранак, Киш открива како се прави та рачуница - за једну јешну особу потребно је пола килограма живог меса, да би на крају добили 300 грама готовог производа.
Смесу за ћепаве и пљескавице најбоље је да правите тако што ћете да помешате јунеће и свињско месо, с тим да овог првог буде више (рецимо 300 грама јунећег и 200 грама свињског).
Како са пилетином
Пилетина изискује добру маринаду, како би била сочна и добила пуноћу укуса. Један он најчешће коришћених рецепта за маринаду је:
100 мл сунцокретовог уља
100 мл јабуковог сирћета
1/2 кашичице соли
3-4 чена белог лука
свеже крупно млевени бибер
Припрема:
Помешајте све састојке и комаде меса прелите равномерно са свих страна. Овако зачињено месо оставите да одстоји најмање 30 минута, а највише 12 сати. Неки стручњаци кажу да није лоше ставити месо у кесу, потом испустити ваздух и оставити га да упија зачине преко ноћи. Колико ће месо бити зачињено зависи од тога колико месо проведе у маринади, али и од саме дебљине комада.
Цене у месарама:
Јунећи бут 795
Јунећа плећка 775
Јунећи рамстек 1.300
Телећи бут 1.400
Мешано млевеноо
(јунетина и телетина) 800
Цело пиле 285
Батак са коском 350
Батак без коске 650
Бело месо 680
Пилеће груди 399
Ћевапи 530-695
Роштиљска кобасица 690
Ћурећи филе без коске 990
Свињски бут 565
Крменадле 495
Цене у маркетима:
Јагњетина 659-729
Јунећа плећка без костију 599-659
Јунећи бут 669
Пилећи филе 479-709
Пилећи батак и карабатак 229-369
Пилеће груди 310-500
Свињски бут 400- 460
Свињски филе 550-630
Свињски врат 340-440
Ћевапи 380-430
Кобасице 400
Напомена: Цене су изражене у динарима по килограму.