РЕШЕНО
Земљама у развоју 300 милијарди долара годишње: Ево шта је још ОДЛУЧЕНО у Бакуу
Учесници овогодишње Међународне конференције о клими (ЦОП29) у Бакуу постигли су договор да богате земље дају најмање 300 милијарди долара годишње до 2035, што је тек трећина износа који су земље у развоју тражиле, а за који су стручњаци рекли да је неопходан.
Самит је требало да се заврши у петак увече, али су преговори настављени до рано јутрос због тензија међу преговарачима које су расле.
Споразум укључује позив свим странама да раде заједно користећи "све јавне и приватне изворе" како би се приближили циљу од 1,3 билиона долара годишње до 2035, што је део плана да се смањи загађење.
Такође укључује финансирање за прелазак на чисту енергију и удаљавање од фосилних горива. Државама су потребна средства за изградњу инфраструктуре потребне за примену технологија као што су енергија ветра и соларна енергија и то у великим размерама.
Заједнице које су тешко погођене екстремним временским приликама такође требају новац да се прилагоде и припреме за догађаје попут поплава, тајфуна и пожара.
Средства ће ићи у правцу побољшања пољопривредних пракси како би били отпорнији на временске екстреме, да би се помогло људима да се преселе из најтеже погођених области и да се помогне властима да побољшају планове за ванредне ситуације и помоћ након катастрофа.
Париским споразумом из 2015. године постављен је систем редовне борбе против климе да се задржи глобално загревање испод 1,5 степени Целзијуса. Свет је већ на 1,3 степена Целзијуса, а емисије угљеника стално расту.
Споразум који је скопљен у Бакуу замењује претходни споразум од пре 15 година који је богатим земљама тражио 100 милијарди долара годишње да помогну у финансирању борбе против климатских промена.