ОДЛИЧНО САЗНАЊЕ
До 2030. може се ОТВОРИТИ 32 милиона радних МЕСТА: На решењима заснованим на ПРИРОДИ!
Улагање у решења заснована на природи (Натуре-басед Солутионс, НбС) могло би значајно допринети глобалној економији стварањем до 32 милиона нових радних места до 2030. године, наводи се у новом извештају који су заједнички представили Међународна организација рада (ИЛО), Међународна унија за очување природе (ИУЦН) и Програм УН за животну средину (УНЕП).
Извештај под називом „Достојанствени рад у решењима заснованим на природи 2024“ покренут је на 16. седници Конференције страна (ЦОП16) Конвенције Уједињених нација за борбу против дезертификације (UNCCD) у Ријаду, Саудијска Арабија.
Тренутно, преко 60 милиона људи широм света запослено је у НбС активностима, које укључују заштиту, очување, обнову и одрживо управљање природним и модификованим екосистемима. Извештај предвиђа да би циљане инвестиције могле повећати број запослених у НбС на глобалном нивоу, са посебним фокусом на регије где се очекује највећи раст – у Африци, Латинској Америци и арапским државама, где би број запослених могао порасти са 2,5 милиона на више од 13 милиона до 2030. године. Удео ових региона у глобалној запослености у НбС-у могао би се повећати са садашњих пет одсто на преко 40 одсто.
Док су актуелне процене запослености фокусиране на НбС активности повезане с ублажавањем климатских промена, заштитом биодиверзитета и обновом земљишта, извештај указује на огроман неискоришћени потенцијал за „зелено-сиву“ инфраструктуру, која комбинује изграђене системе с решењима заснованим на природи.
Извештај такође упозорава да, иако су користи од зелене транзиције генерално позитивне, одређене групе радника могу бити негативно погођене променама на тржишту рада. Мобилизација додатних ресурса и спровођење праведних транзиционих мера биће кључни како би се осигурала инклузивност и подршка у ширењу НбС иницијатива.
Један од изазова у ширењу НбС послова јесте недостатак вештина, како техничких тако и основних. Већина тренутних послова у НбС класификована је као средње квалификоване улоге, док се у будућности предвиђа раст потреба за високо квалификованим кадром. То наглашава потребу за развојем вештина како би се побољшао квалитет послова и проширили капацитети пројеката.
Кључне препоруке извештаја укључују јачање политика, улагање у развој вештина, промоцију радничких права и инклузивности, као и унапређење истраживања и прикупљања података.