Анализа професора Васина о ФК Војводина: Здрав клуб, синоним Српске Атине, залагањем Милоша Вучевића има важно место у фудбалу. Трофеји доказ да је могуће обновити стару славу
Црвено-бели из Новог Сада немају дуговања према држави.
Пише: Проф. др Горан Васин, историчар
Када је група ученика Велике српске православне Гимназије у Новом Саду, 6. марта 1914, основала ФК Војводина, нико није могао да слути да почиње једна од важнијих прича града Новог Сада, Српске Атине.
НИЈЕ МУ ЛАКО: Бразилац открио како се осећа Митровић после драконске казне
ЈУГОВИЋ: Ако је било плански да се Пикси прода па да Звезда постане првак Европе, онда је тај неко био генијалац
Оснивање клуба има важну поруку
Дубоко привржена идеји Српске Војводине и подстакнута победама Србије и Црне Горе у Балканским ратовима 1912-1913, Омладина је сањала коначно српско ослобођење и уједињење. Име клуба које је симболички везано за заветну мисао пречанских Срба- Српску Војводину сведочи о томе, посебно у моменту када се Аустроугарска спрема на сваки начин да нападне Србију. Притиснути мађаризацијом, велеиздајничким процесима, сваковрсним притисцима, Срби у Аустроугарској су налазили унутрашњу чврстину и снагу да се одупру, стога и симболички оснивање клуба има важну поруку.
Стадион новосадског клуба добија назив Карађорђе на Видовдан 1924.
После новембарских дана 1918, те Присаједињења Бачке, Баната, Барање и Срема Краљевини Србији, касније Краљевини СХС, Срби који су живели на територији некадашње Аустроугарске сматрали су завршеним процес уједињења. ФК Војводина постаје и један од симбола окупљања. Поводом јубилеја 120 год првог српског устанка, стадион новосадског клуба добија назив Карађорђе, Видовдана 1924. Симболика нераскидиве повезаности и порука да Срби са обе стране Дунава и Саве живе слободно у својој држави.
Клуб је између два рата стално напредовао, препознатљив по иновативним методама и савременим принципима употребе фудбалских стратегија и вештина. Имена др Косте Хаџија (уједно једног од оснивача) и Бошка Симоновића (селектора репрезентације), сведоче о тим настојањима.
Клуб је током рата прошао тежак период, а значајан број првотимаца и симпатизера борио се против фашизма и страдао. После Другог рата су комунистичке власти, сматрајући клуб синонимом српског грађанског и интелектуалног окупљања, волшебно променениле назив у ФК Слога (1946), име стадиона је промењено, док је објекат национализован.
Славно име Вожда Карађорђа је враћено 2007. На притисак јавности и спортских радника, ФК Војводина поново живи са старим именом од 1950. Нижу се успеси, а имена Здравка Рајкова, Тозе Веселиновића, Вујадина Бошкова, као и касније Синише Михајловића, Љупка Петровића синоним су за клуб.
ФК Војводина, по речима Александра Вучића, нема дуговања према држави
Данас ФК Војводина, по речима председника Србије Александра Вучића, нема дуговања према држави. Клуб који је био синоним Српске Атине, за чије уздизање се посебно залагао као градоначелник Милош Вучевић, има и данас важно место у српском фудбалу. Трофеји Купа Србије 2014, 2020, сведоче о идеји да се обнови стара слава екипе која је била симбол слободарства (у оба Светска рата), иновативности и истинског духа Новог Сада- Српске Атине.
БОНУС ГАЛЕРИЈА
Погледајте како изгледа Вања, супруга Новице Величковића