НИЈЕ СЕ ДУГО ЧЕКАЛО: Из Партизана ЖЕСТОКО одговорили Звезди! (ФОТО)
Подигло се много прашине.
Нове тензије у српском фудбалу, а сезона још није ни почела. Челници Црвене звезде су у уторак затражили да им се доделе титуле из 1946. и 1986. године (више о томе прочитајте ОВДЕ). Потпредседник Партизана Владимир Вулетић је реаговао и објаснио због чега Црвена звезда нема апсолутно никакво право да тражи две поменуте титуле.
ОВОМЕ СЕ НИКО НИЈЕ НАДАО: Звездин РИВАЛ у Евролиги НЕОЧЕКИВАНО променио тренера! (ФОТО)
ПАРТИЗАН НИЈЕ ЖАЛИО НОВАЦ: Стигло појачање за 350 хиљада евра (ФОТО)
ОТИШАО У ЕВРОЛИГАШКОГ РИВАЛА: Звезда остала без једног од КЉУЧНИХ играча (ФОТО)
- Прво, да напоменемо нешто о захтеву за додељивање титуле из 1946. године. Оно што је познато је да је Црвена звезда 1945. године одиграла квалификациони турнир, такозване уже Србије. Одиграла је пет утакмица једнокружним системом, и након тога заузела прво место у групи, што јој је омогућило само да заигра у првом првенству тадашње ФНР Југославије, а то такмичење се сматра нашим првим првенством у послератном периоду.Исти турнир, само кроз војвођанске квалификације, пласирао се и ФК Спартак из Суботице, тако да је и он наступио у првенству ФНРЈ. У њему није било ФК Партизан - причао је Вулетић и наставио: - Зашто га није било? Па, није ни постојао. Наиме, овим на одређени начин падају у заблуду и раскринквају се одговарајуће фалсификаторске намере ревизионизма историје од стране челника Црвене звезде, по кријеријуму. Црвена звезда основана је у марту 1945. године, то је чињеница. Други Светски рат на територији Европе завршен је 9. маја 1945. године. То је чињеница. Логор Јасеновац, ослобођен је у мају 1945. године, и то је чињеница. Блајбуршка операција догодила се с пролећа 1945. године, и то је чињеница. Југословенска Народна армија, из које ће настати секција ФК Партизан у тим месецима ослобађала је Јасеновац, ратовала је на Сремском фронту, на којем је погинуло преко 20.000 Срба.
МУТА НЕ МИРУЈЕ: После Вилсона, ОВО су нова појачања Партизана!
Владимир Вулетић подсећа да је Партизан титулу из 1986. године освојио на терену, заслужено у последњем колу, у које је ушао поравнат са Црвеном звездом, али бољом гол-разликом.
- То коло је обиловало сумњама у регуларност, не само утакмица Црвене звезде и Партизана. Тадашњи председник ФСЈ Славко Шајбер, који је хрватски Јеврејин и који је доживео Холокауст, и он и његова породица током Другог светског рата и који би требало да зна да се историја не силује, је себи дао за право да поништи читаво коло на основу некаквих сумњи. Сумње су биле у томе што је Партизан организовао прославу опроштаја и одласка Звонка Варге у иностранство. И та утакмица је због тога каснила неколико минута. Исти захтев имала је и Црвена звезда, међутим судија те утакмице то није дозволио - подсећа Вулетић и наставља у даху: - Стицајем околности, Славко Шајбер је поништио читаво коло, на основу индиција и сумњи. У праву постоји опште правило које каже "ин дубио про рео" – у случају сумње, а без доказа материјалних, мора се пресудити у корист туженог, а не тужиоца. А то је врло добро опште познато правило. Колико пута сте чули и у медијима "ослобођен због недостатака доказа". Дакле, онај ко пресуђује, мора бити ван било какве сумње да је у праву. Овде је било неколико ствари спорно. Није постојао ниједан материјални доказ, Славко Шајбер није поништио само утакмицу Црвене звезде и Партизана, него СКОРО читаво коло.
ВОЈВОДИНА ПРЕД РУЖОМБЕРОК: Батак о Мелегу и навијачима (ФОТО)
Вулетић каже да је том приликом дошло до још једног правничког нонсенса.
НЕОЧЕКИВАНИ УДАРАЦ ЗА ВУЈОШЕВИЋА: Дуле се овоме није надао (ФОТО)
- То је чињеница да нису биле поништене утакмице Хајдука и Винковаца. Ако поништите читаво коло, зашто нисте поништили утакмице Хајдука и Винковаца? Било је наложено да се игра ново коло, Партизан је то одбио, јер је за зеленом травом, а не за зеленим столом дошао до титуле. Играчи су већ отишли на одмор, јер се то догодило 14 дана након завршетка првенства. Шест дана после завршетка кола је поништено коло. У том погледу, суд удруженог рада и уставни суд су пресудили касније да се Партизану надомести и заслужено врати и та титула, и титула следеће године, будући да је чак шест клубова било кажњено одузимањем шест бодова, па је тако Партизан био у прилици да не буде шампион, иако је имао највише освојених бодова. Шампион је био Вардар. То су ствари које су тековина прошлости. Још једно правничко гесло чини се повређеним. То правничко гесло је "рес иудицата про веритате accipitur" – пресуђена ствар је истинита ствар. Дакле, то је необорива претпоставка истинитости пресуђене ствари. Ако бисмо покушали да дирамо у темељна правна начела, имам утисак и плашим се да дирамо у темељне поставке правне државе. Овакви захтеви нису од користи правној држави, а Србија дакако настоји да то буде - јасан је потпредседник Партизана.
После свега, Вулетић "прстом упире" у генералног директора Црвене звезде Звездана Терзића.
- Чини се да оваква бахатост, овакав силујући наступ према историји, према праву, према институцијама система, оличава размишљање једног човека, који је истовремено коперфилдским методама успева да плати милион, а да добије пет милиона. Порука би вероватно била, она Његошева: "Да вук на своју овцу право има, ка тирјанин на слаба човека. Ал тирјанству стати ногом заврат, довести га спознанију права, то је људска дужност најсветија" - закључио је Вулетић.
УГОВОР КАО ИЗ БАЈКЕ: Познато је где ће Богдановић наставити каријеру (ФОТО)