ТАВАМБА ЈЕ ИЗАБРАО 3: А зашто су неки играчи бирали 143 и 0, а који је број коштао 100 ХИЉАДА (ФОТО)
Наводимо примере из Премијер лиге, Серије А, али и са других континената.
Нови нападач Партизана Леандре Тавамба изабрао је да на дресу носи број "три". Свако ће рећи, за шпица, чудан, веома чудан број. Камерунац је на промоцији у Хумској објаснио "позадину".
- Када сам дошао у Словачку једини дрес који ми је одговарао по величини била је тројка. Зато сам се за њу везао. Уосталом у животу се водим крилатицом "један, два, три... крени" - рекао је високи нападач.
Међутим, Тавамба није једини због чијег су се избора навијачи питали "зашто баш тај број". Ево и једне дуже приче, о звездама светског фудбала, али и оним мање познатим играчима, и њиховим бројевима. И кренимо редом, на пример од "нуле". Хихам Зеруали остао је колико-толико запамћен у Абердину. У 37 утакмица, Мароканац је дао 11 голова, али га пре свега памте по броју на леђима. Звали су га Чаробњак из Марока, или Зеро (скраћеница од презимена, али и нула). Зато је и изабрао тај број. То пре њега нико није урадио, али је тај дрес ипак носио те сезоне. Међутим, наредне је од Фудбалског савеза Шкотске добио забрану. У 27. години погинуо је у саобраћајној несрећи.
Hicham Зероуали was allowed то wear the нумбер 0 фор Scottish Премиер League цлуб Абердеен афтер the фанс ницкнамед хим “Зеро”. #football pic.twitter.com/sG3l5erMdh— Пхотос оф Football (@photosofootball) Новембер 10, 2016
После "нуле" дође "јединица". Овај број носио је Едгар Давидс. Када је дошао у Барнет, био је играч-менаџер и од голмана Грејема Стака узео је "кеца". Образложење је било следеће: "ово је мој број ове сезоне. Ја покрећем овај тренд". Међутим, пре Холанђанина, "јединицу" су носили и Стјуарт Балмер у Чарлтону и Оси Ардиљес у репрезентацији Аргентине.
И'м нот хавинг this, Едгар David's ис нумбер 1 фор Барнет!!!!!!! #hedoeswhathewants pic.twitter.com/srNhGQxUpv— Јацк Knight (@jackknight9) Оцтобер 13, 2013
Помало чудна прича везана је за Вилијама Галаса. Када је дошао у Арсенал добио је "десетку" и то не било чију, већ ону коју је пре њега носио Денис Бергкамп.
- Помислио сам да је добро дати тај број дефанзивцу. Јер би нападача оптерећивало то што је 10 носио Денис. Са одбрамбеним играчем, то би било другачије - објаснио је своју одлуку менаџер Арсенала, Арсен Венгер.
@90sfootball William Gallas pic.twitter.com/xF6bXt8gy8— Ел_Обсервадор (@francescsatora) Оцтобер 27, 2016
Још једна "луда" прича долази из Премијер лиге, а везана је за Паула Футреа. Португалац је из Милана дошао у Лондон, и планирао је да носи десетку. Међутим, намењена му је била "16".
- Тренер Еди Гилам му је дао тај дрес, а он му га је вратио право у лице. Онда је дошао код мене и викао "Футре 10, не 16. Еузебио 10, Марадона 10, Пеле 10, Футре 10, не је.... 16". Покушао сам да будем смирен. Рекао сам му да нас чека важна утакмица, и да ако не жели може да иде. То је и урадио - присетио се Хари Реднап, тадашњи менаџер "чекићара".
Следећг јутра, дошао је са тимом адвоката и платио 100 хиљада фунти за тај број.
.@BrianWill26 fondly ремемберс West Хам’с бриефест оф лове affairs, Пауло Футре, он пг 45: https://t.co/56HbcUtI4N pic.twitter.com/EMLrK9qKIA— Blowing Bubbles (@WestHamMagazine) Септембер 24, 2016
Можда једна, од најчувенијих прича о бројевима долази из Серије А. Када је Иван Заморано стигао у Интер, "деветка" коју је носио у Реалу била је заузета. Била је на леђима Роналда, па је Чилеанац прибегао лукавству. Између 1 и 8 додао је плус. Формално носио је "18", а практично вољени број.
Интер Milan's Two Нумбер 9с; Роналдо анд Ивáн Заморано. pic.twitter.com/23VKGGFDRL— 90с Football (@90sfootball) Новембер 15, 2016
Сличну причу има и Марио Балотели.
- Кад сам био у Интеру добио сам број 45, јер су тада млађи играчи добијали бројеве од 36 до 50. Изабрао сам 45 јер је збир девет. Дао сам голове у све четири утакмице и од тада ми је то срећан број - објаснио је садашњи нападач Нице, некада Милана и Ливерпула.
Марио Balotelli Акуи Nyaris Берсерагам Јувентус https://t.co/fJvgcuSmEj pic.twitter.com/F8OEmHJUTT— Гоал Индонесиа (@GOAL_ID) Новембер 17, 2016
Због избора броја, појединци су имали и великих проблема. Тако је Ђанлуиђи Буфон био на стубу срама у Италији. Побунила се заједница Јевреја у Италији. Сматрали су да овај број симболизује нацистички поздрав "Хајл Hitler" (88=HH, пошто је Х осмо слово абецеде). Уследило је објашњење Буфона.
- Изабрао сам 88 јер ме подсећа на четири пара ја... Зна се шта у Италији симболизују, снагу и одлучност. Тада су ми била потребна да добијем место у репрезентацију. У почетку сам желео да буде 00, али ми нису дали. Размишљао сам и о 01 - објаснио је Буфон који је из Парме дошао у Јувентус.
Касније је у Парми, после доброг размишљања о значењу носио "77", а у Јувентусу је задужио "1".
88 дан 77. Номор punggung yang пернах дигунакан Гианлуиги Buffon саат ди Парма. Номор 88 пернах мемицу контроверси. pic.twitter.com/GxApjCIGdZ— СупортерФЦ (@SuporterFC) Новембер 19, 2015
А шта тек да се каже за Виктора Пералеса. Када је дошао у Депортиво Гвадалахару задужио је број "143". Овај штопер је међутим број носио кратко. Убрзо је добио "15".
Цон устедес... Вицтор Перáлес, нуево Рефуерзо де @ClubTiburones #Veracruz. pic.twitter.com/AOonik4egg
— Tachi Моралес ) (@tachimorales) May 29, 2014
Сличних примера има још много, али ето ми смо изабрали баш ове, по нама најзанимљивије.