Драган Јаковљевић: Кошаркашко лето 2018. (ФОТО)
После више од пола века ове године први пут нема игре под обручима.
Да не би баш ишли у већ архивирану 1966, ова 2018. је прва после 52 године да немамо једно од 3 велика такмицења која су се у циклусима смењивала - Олимпијске игре и Светска првенства на 4, а између Европска првенства, квалификациона за светске наступе . Што је давало и нека правила да се обицно на Европско првенство после Олимпијских игара слала подмлађена селекција и читаве нове генерације талената презентовале на великој сцени. Велика такмицења и пазња јавности, веома цесто у нашој историји су били и мотив великог броја деце па и мене 70-тихн година да заволе кошарку и остану њени поклоници.
ЗВЕЗДА СВЕ ЈАЧА: Тренер Томић довео ВЕЛИКО појачање (ФОТО)
ПАРТИЗАН ПРОНАШАО ЧЕТВОРКУ: Црно-бели желе бившег Теовог саиграча (ФОТО)
Колико после успеха репрезентације играчи постају популарни сетимо се само џиновских слика играча на тржним центрима свих великих градова наше земље. Зато је и чудно што се у рату Фибе и Евролиге, на који ми не можемо да утичемо бар не са неким пресудним утицајем, се ето и десило ово празно репрезентативно лето 2018. где нема великих такмицења, али има велика замка у уведеном систему квалификација за Светско првенство где се националне селекције са квалитетом играца у НБА и Евролиги на неки начин десеткују и приморавају да налазе нове младе таленте које ће презентовати. И највећи део маратонских квалификација које трају око 20 месеци се комбинују са расположивим снагама из реално другог ешалона. У свему овоме се нисмо најбоље снашли и нисмо искористили овај систем да преокренемо ситуацију у нашу корист и у ватру убацимо таленте који у учмалим клубовима ретко добијају велику шансу, где доминирају трећеразредни странци и времешни домаћи играци због неких ситних и тренутних уских циљева.
Изгубили смо обе утакмице од Немачке и сада веома закомпликовали сам пласман на СП у Кину 2019. тако да је утакмица са Грчком у гостима у септембру веома вазна и победом би велики део проблема решили, а евентуалним поразом ушли у грчевиту борбу до последњег кола. На утакмице са Грчком и нејаком Естонијом у септембру је прилика да се сви играци одазову, а било какви одговори типа умор,чекање новог уговора и разне духовите опаске не стоје јер довољно је да се погледа како у Тузлу на утакмицу где је било 50 разлике долази комплетна француска екипа из НБА. Наше сцене из Новог Сада када уз терен у цивилу седи ударна снага нашег тима, а ми губимо код куце од Немацке се не смеју понављати баш због деце и нових генерација чији су они идоли. Нико не сме заборавити да су нас на велику сцену подигли златни дечаци 70-тих, Славнић, Кићановић, Далипагић, Ћосић и остали који су ''пешке'' долазили свако лето и освојили за ex Yu сва могућа злата.
СРПСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВАЦ ОДЛУЧИО: Бјелица ОСТАЈЕ у НБА! (ФОТО)
Селектор Ђорђевиц мора да има сву могућу подршку јер је после фијаска бившег селектора Ивковића у периоду 2010-2013 када смо пропустили Олимпијаду у Лондону, досао и вратио национални тим Србије на место које му је припадало традицијом и квалитетом. На 4 велика такмицења СП Мадрид 2014, ОИ Рио 2016 ,ЕП Истанбул 2017. финале и полуфинале у Лилу 2015. где би освојили медаљу да није било отказа торњева из НБА. По мом укусу је морао само да извуче из шешира велики број талената који постоје, а не добијају шансу у клубовима јер својим статусом у А селекцији би и те клубове натерао да им дају улоге сразмерне таленту. Јос 2012. сам предлагао, а није играо у Партизану, да се у тадасње квалификације за ЕП у Словенију позове Богдановиц. Нису то урадили, а требало је. Таквих слуцајева има и сада.
СЕЛИ СЕ ИЗ ГРЧКЕ: Синглтон напустио ПАО и појачао европског великана! (ФОТО)
За крај, а детаљније цу се бавити следећих недеља новим неуспехом наших младих категорија где је стање катастрофално после 10. места на СП кадета у Аргентини и једна од најталентованијих селекција Раданов, Симанић, Аранитовћ и остали су испали у “рукометном”резултату од Француске 60:59 и исто не играју за медаљу.
Све најновије спортске вести можете да прочитате ОВДЕ.