Драган Јаковљевић: Млађе категорије КСС и стање у клубовима
„Рад са младима је више него површан“.
Млађе категорије и сам систем рада са њима је годинама у великом заостатку и проблему, а једна од основних функција Кошаркашког савеза Србије да се бави политиком развоја кошарке у Србији и есенција сваког развоја је будућност и програм рада са младима који је више него површан и имам утисак да сем форме и обавезе да се испуни ФИБА календар и не занима пуно годинама водеће људе организације, што је у неку руку и парадоксално јер је држава обезбедила апсолутно све материјалне услове од кадетских и јуниорских лига које плаћају фирме из трговинских и осигуравајућих ланаца а и самог буџета који се у највећем делу пуни из државних извора.
ОПАСНО ЗАИНТЕРЕСОВАН: Партизан доводи младог играча (ФОТО)
НАПУСТИО ЈЕ МАКАБИ: Томас појачао редове вишеструког ПРВАКА Европе (ФОТО)
Дешава се већ годинама потпуно промена нечега по чему смо годинама били препознатљиви у светским размерама кроз презентацију талената у непогрешивој селекцији и веома препознатљивом стилу игре који је гајила наша школа кошарке.
Годинама испадамо у првим елиминационим фазама у свим категоријама значи да не улазимо ни у 8 најбољих, а често се боримо да не испаднемо у Б дивизију. Веома ретко се десе што прелази у инцидентну ситуацију да освојимо злато као јуниори лане а да не идемо у неку велику историју. То што смо 2007. године освојили четири злата значи све што је тада било могуће и то не као велика СФРЈ већ баш као Србија. Знаци разне небулозне приче те нисмо велика земља те смањио се број деце, квалитет такмичења и разне бајке падају у воду поменом Литваније, Летоније сада ЕП до 20 година.
НОВИЦКИ НА ДОПИНГ ТЕСТУ: Да променим ДИЛЕРА?! (ФОТО)
Ове године смо исто неславно почели - 10. место кадета на светској смотри у Аргентини, а лане смо били трећи у Европи што говори да смо деградирали ову генерацију за мање од годину дана, а јос је већи неуспех златних јуниора који су завршили без борбе за медаљу на 6. месту на смотри младих репрезентација испод 20 година у Немачкој. До краја овог лета остају Европска првенства јуниора (данас почиње) и такмичење кадета у Новом Саду средином августа где као домаћини једино размишљамо о златном одличју. Као и јуниори са тандемом торњева Пецарски-Петрушев недостаје једино Копривица из прошлогодишњег трилинга златних што је исто грешка и немар Савеза да се поткраде било који разлог да НБА потенцијал не буде у саставу.
Сумарно, потребан је апсолутни ресет система рада са младима, нешто коренито и веома просто применити сва позитивна искуства велике ex Yu школе са трендовима савременим. Горан Грбовић и ја смо 2015. били веома близу да уведемо прилично нови концепт рада са младима али нажалост у финишу се отишло на друге стране, очигледно веома неуспешне.
Позиције где доминирају уски клубашко-менаџерски интереси, а никако коренити и напредни повратак стваралаштва у нашу школу кошарке која ће гледати стални излаз нових асова са ових простора, а не да драфт НБА после дуже времена остане без нас.
На клупској сцени су загревања у току. Са појачањима се уклапају и амбиције и стратегије које имају. Звездин једини и апсолутни циљ је повратак на шампионски трон у АБА лиги и освајање подразумеваних домаћих трофеја, док је Партизану да после трогодишњег поста одигра значајнију улогу у региону и формира тим који ће имати и велике таленте за будуће време. Меги и ФМП-у је циљ што већа продукција и продаја играча без великог фокуса на трофеје.
Милану Томићу желим срећу. Знамо се јако добро из кадетско/пионирских дана када није био баш вољан да на позиве Протића и Матића обуче црвено-бели дрес, већ је остао Крсташ са годином у OKK Београду и отиснуо се пут Грчке. Нека не заборави Петра Хркића, свог првог и темељног учитеља као и Златана Томића и Твигија - прве сениорске коуче у свом набрајању тренерских узора. Без њих би тешко дошао било где…
Све најновије спортске вести можете да прочитате ОВДЕ.