ЈАРАМАЗ: Деца морају да буду свесна опасности на друштвеним мрежама (ФОТО)
Кошаркаш Мега Лекса има савет за најмлађе.
Дигитално насиље постаје све већи проблем садашњег времена. На жалост, деца су често на мети тог насиља, због чега је веома важно едуковати најмлађе о свим проблемима са којима могу да се сусретну. Најновији саговорник портала Србија Данас на ову тему је Огњен Јарамаз. Кошаркаш Мега Лекса, који је недавно драфтован од стране Њујорк Никса, дао је неколико савета деци. Потенцијални репрезентативац Србије је свестан шта се све дешава на друштвеним мрежама.
ПОТ ПОРУЧИО ДЕЦИ: Ако вас узнемиравају на друштвеним мрежама, немојте то да кријете
АНДРИЈА ПАВЛОВИЋ: Деца морају да пријаве родитељима све што може да личи на дигитално насиље (ФОТО)
- Нисам се сусретао са озбиљнијим видом дигиталног насиља. Најгоре ствари са којима сам се сусрео биле су подругљиве поруке на друственим мрежама. Тада, све што бих учинио било би једноставно игнорисање поруке, блокирање и пријављивање профила са ког су поруке стигле. Углавном су стизале од мени непознатих људи. Мислим да је насиље веома присутно на друштвеним мрежама.
- Деци саветујем да се у свакој животној ситуацији у којој им је потребна помоћ или неки савет, а то подразумева и дигитално насиље, да се консултују са својим родитељима. Уколико буду изложени било каквом виду дигиталног насиља, прво што треба да ураде је да то пријаве мами или тати, и у договору са њима да одлуче шта ће даље чинити.
- Веома је важно да деца када ступају на друштвене мреже имају свест о томе чиме све могу бити изложени и да остварују комуникацију само са себи блиским људима, самим тим и да не деле садржаје које неко може да злоупотреби.
- Најувредљивији коментар конкретно не бих желео да издвојим, али рећи ћу да сам се сусретао са увредљивим порукама на мој рачун и рачун моје породице. Не знам да ли се ту радило о неким незадовољним кладионичарима којима сам можда "оборио" тикет, али у сваком случају није нимало пријатно - закључио је разговор Јарамаз.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца.