Бављење спортом као потенцијални лек: Сајам фитнеса, велнеса и здравља у Београду
Одржаће се 25. и 26. новембра.
Сајам фитнеса, велнеса и здравља под називом БЕЛФИС пету годину узастопно биће одржан у београдској Атлетској дворани 25. и 26. новембра. У склопу БЕЛФИС-а, који организује Савез за рекреацију и фитнес Србије под покровитељством Министарства спорта и градског секратијата за спорт и омладине биће одржан и 13. Европски фитнес конгрес, на коме ће еминентни стручњаци из ове области одржати изузетно занимљива предавања. Међу предавачима ће бити и доц. др Душко Спасовски који ради на Институту за ортопедију ”Бањица” у Београду у Служби за дечју ортопедију и трауматологију и доцент је на Медицинском факултету у Београду, аутор 49 научних радова, а одржаће предавање на тему “Вежбање као лек”.
СПОРТИСТИ, ГЛУМЦИ И ФОНДАЦИЈА MOZZART У БОРБИ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА
ОГЛАСИЛИ СЕ ОРГАНИЗАТОРИ: Тур де Франс 2025. године стартује у Лилу
Хабуш: БГД полумаратон печат на успешну сезону, уз рекордних 4.000 тркача
- Кроз научна истраживања, али и у клиничкој пракси се показало да се бављањем различитих спортова, кроз правилан избор и дозирање, може деловати не само превентивно већ и извршити корекција постојећих дисбаланса - каже доц. др Душко Спасовски. - Физичка активност и њени елементи, било да су рекреативни или спортски, по својој количини и интензитету могу да имају потпуни терапијски ефекат попут кинезитерапије, чак и да буду ефикаснији захваљујући већем броју покрета, прогресији напора и спортској мотивацији. На физикалној терапији особа се труди да престане да буде пацијент, а у спорту жели да буде боља од конкуренције. То је значајна разлика.
Истраживања показују да једна од четири одрасле особе и више од 80 одсто адолесцената не испуњава препоручене нивое физичке активности за оптимално здравље.
- Код деце се некад јавља деформитет грудног коша, у виду удубљене грудне кости. У савременој медицини се као решење нуди операција, дакле инвазивна процедура. Међутим, постоје спортови попут роњења на дах и подводног хокеја, у којима је саставни део спортске технике дуготрајно задржавање дубоког удаха. Током тренинга се постиже значајна корекција деформитета укупно и по више десетина минута, што је озбиљна подршка његовој корекцији - објашњава доцтор Спасовски. - У другим спортовима попут спортске и ритмичке гимнастике, спортског плеса или неких веслачких спортова евидентни су покрети који доприносе корекцији присутних деформитета, као и превенцији њиховог јављања. Корекција постуре постиже се применом великог броја понављања адекватних покрета, од 20.000 до 100.000 и то у невољном режиму. До те бројке се у правилно одабраним спортовима стиже већ за неколико десетина тренинга, односно за мање од пет месеци. У борби против сколиозе, кинезитерапија познаје различите концепте асиметричних и ротационих покрета трупа. Они су карактеристика и различитих спортских активности попут стреличарства, уметничког пливања, скока с мотком, кануа, драгон боата. Такође, бацање кладива садржи вежбе веома интензивне и брзе ротације читавог тела и даје добре резултате код одређених облика поремећаја равнотеже.
Доц. др Спасовски навео је можда и најпознатији и најдрастичнији пример где је бављење спортом довело да излечења, али и врхунског споортског резултата.
- У питању је Вилма Рудолф, олимпијска шампионка из Рима у трчању на 100 и 200 метара и у штафети 4x100 метара. Имала је, до своје пете године, пнеумонију, шарлах и дечју парализу проузроковану полио вирусом праћену оштећењем бројних мишића на телу. Лечила се терапијом интензивног свакодневног кретања које је потом прерасло и у трчање. Имала је упадљиву технику трчања, зато што није до краја могла да испружа колена, али је успела да се рехаблитује уз спорт, јер је много вежбала и била силно мотивисана.
Предстојећи Сајам фитнеса, велнеса и здравља БЕЛФИС, по речима доктора Спасовског, права је прилика да свако за себе уз одговарајућу стручну подршку и савет пронађе програм вежбања и тиме најпозитивније могуће утиче на своје здравље, јер они који се редовно баве физичким вежбањем у контролисаним условима имају бројне здравствене бенефите. Физичка активност доприноси побољшању општег здравственог стања и смањеном ризику од срчаних болести, можданог удара, хипертензије, дијабетеса типа 2, деменције, депресије, анксиозности и низа карцинома.
- Фитнес елементи заједнички су за бројне спортове. Правилним избором фитнес елемената, могуће је не само кориговати здравствени проблем него и кориговати дисбаланс тонуса мишића и на тај начин смањити ризик одспортских повреда - објаснио је доктор Спасовски.
На највећем регионалном сајму фитнеса у Београду на три хиљаде квадратних метара изложбеног простора представиће се више од 50 излагача из Србије и иностранства који ће презентовати новитете из сфере спортске опреме, справа за вежбање, реквизита, суплементације, здраве исхране. Различити програми и садржаји реализоваће се кроз више од 40 радионица, стручних предавања и дешавања у седам различитих зона. Планирана су такмичења, ревије, тестирања, полигони за функционални тренинг, радионице, као и презентације нових светских фитнес трендова. Сви посетиоци ће на сајму у оквиру медицинске зоне бесплатно моћи да ураде комплетно скенирање општег здравственог и фитнес статуса, антропометријска мерења, као и “цардио сцан”, срчани преглед који олакшава препознавање потенцијалних здравствених тегоба код рекреативаца.