КАКАВ ЋЕ ТО СПЕКТАКЛ ДА БУДЕ: Дан после Дана жена, креће ЖЕНСКА ФОРМУЛА 1 (ВИДЕО)
Квалификације у петак, премијерна трка у суботу на стази у Џеди.
Формула 1 Академија се враћа и женски шампионат ће почети Великом наградом Саудијске Арабије у суботу, 9.марта. Квалификације ће се одржати у петак, 8.марта. То је прва трка од укупно седам, на којима ће се Академија сусрести са ФИА Формула 1 светским шампионатом.
НЕ МОГУ ДА ЛАЖЕМ НИ СЕБЕ, НИ ДРУГЕ: Надал донео шокантну одлуку у Индијан Велсу
НИЈЕ ГОТОВО: Павловић једном реченицом дигао Србију на ноге
СВЕ ЈЕ СПРЕМНО ЗА ЗЕМЉОТРЕС У РИЈАДУ: Џошуа помиње нокаут, Енгану прича о шаху
Формула 1 Академија започета је у новембру 2022.године од стране Формуле 1 са циљем да се женски возачи припреме за виши ниво такмичења и укључе у шампионате Формуле 3, Формуле 2 и потенцијално Формуле 1 у будућности. Категорија је организована тако да младе девојке имају више времена на стази и техничке, физичке и менталне подршке како би унапредиле вештину вожње и тркања.
Директорка серије је супруга шефа Мерцедеса, Сузи Волф. Сузи је последња жена која је села у тркачки болид Формуле 1 на тренингу Велике награде Велике Британије 2014. возећи за Вилијамс, а скоро 40 година раније смо последњи пут видели жену на самој Великој награди. Лела Ломбарди једина је жена које је освојила поене у шампионату Формуле 1 1975. на Великој награди Шпаније. На Великој награди Бразила 1976. одвозала је трку и тиме до даљњег остала последња жена са таквим успехом.
Прошле године смо имали прилику да сведочимо и првој жени која је потписала за Мекларенов Програм за развој тркачких возача, а у питању је Бјанка Бустаманте. У том програму своје вештине су унапређивали и легенде попут Луиса Хамилтона и Мике Хакинена, али и тренутни возачи Меклареновог Ф1 тима Ландо Норис и Оскар Пиастри. Бјанка ће у 2024. сезони Академије возити за АРТ Гранд при.
Осим Бјанке на стази ће се тркати још 14 женских возача у болидима истих шасија Татуус Т421, који су у рангу болида Формуле 4. Брзина коју могу да достигну је максмимално 240 км/х, а гуме ће обезбедити партнер Формуле 1 Пирели. У шампионату ће учествовати 5 тимова - АРТ, Кампос Рејсинг, Родин Карлин, МП Моторспорт и Према Рејсинг, са по 3 болида чинећи петнаесточлану поставу грида.
За АРТ возиће Бјанка Бустаманте, Аурелија Нобелс и Лиа Блок.
За Родин Карлин возиће Лола Ловинфосе, Аби Пулинг и Џесика Едгар.
За Кампос возиће Клои Чејмберс, Кери Шрејнер и Нереа Марти.
За МП Моторспорт возиће Емели де Хеус, Хамда Ал Кубаиси и Амна Ал Кубаиси.
За Прему возиће Тина Хаусман, Доријен Пин и Маја Вог.
Календар серије чини укупно седам трка и то Велике награде Саудијске Арабије (Џеда), Америке (Мајами), Шпаније (Барселона), Холандије (Зандворд), Сингапура (Сингапур), Катара (Лусеил) и Абу Дабија (Јас Марина).
Сваки тркачки викенд састојаће се из пет делова акције на стази. Почеће се са четрдесетоминутним тренинзима непосредно пред квалификације. Најбржи кругови возача одредиће њихове стартне позиције на тркама. На распореду су по две трке од по 30 минута, а први најбржи кругови младих жена одредиће позиције са којима ће започети прву трку, док ће други најбржи кругови одредити позијице стартног грида друге трке.
Систем бодовања женског шампионата биће идентичан светском, где ће првих десет освојати бодове по следећем систему: за прво место 25, за друго 18, за треће 15...-12-10-8-6-4-2-1. Такође ће за сваку пол позицију освајати по два поена. За најбржи круг возач ће добити додатан поен, уколико трку заврши у првих 10.
Један од корака потребних за добијање ФИА Супер лиценце за тркање у Ф1 светском шампионату јесте освајање 40 Супер поена. Академија ће најбољих пет наградити и то по следећем принципу : победница шампионата добија 10, друга млада жена седам, трећа пет, четврта три и пета један Супер бод.