Био је сурови шампион, човек без емоције, а први пут се насмејао тек када је срушен Новак Ђоковић! (ВИДЕО)
Тек тада му је пао камен са срца...
Новак Ђоковић је током каријере оборио много рекорда и дописао безброј страница најфинијих спортских занимљивости, али вероватно ни сам није свестан да је поразом у финалу Вимлдона 2013. године посредно допринео исписивању историје која нема везе са самом игром. Српски тенисер поражен је тада од Ендија Мареја, који је донео Великој Британији круну на „Ол Ингланд клубу“ после 77 година, а из бокса новог шампиона најјачи аплауз је добио од Ивана Лендла.
Тадашњи Марејев тренер коначно је отопио стеге леденог човека и од срца се насмејао, а онда су из очију покуљале и сузе радоснице. Био је то филмски тренутак, за сва времена, јер је сурови Лендл, који је током каријере стекао надимак „Иван Грозни“ коначно показао да није робот, већ човек саткан од емоција. Учинио је то на месту које је по свему било уклето за њега током играчке каријере...
Лендл је имао готово беспрекорну играчку каријеру. Један је од најбољих тенисера у Опен ери, освојио је осам грен слем титула, али је и поред бројних освојених пехара остао упамћен по томе што никад није освојио "Незванично првенство света" – Вимблдон. Изгубио је два финала, од Бориса Бекера и Пета Кеша, а пет пута застајао је у полуфиналу турнира у Лондону. После силних разочарања и неуспеха на чувеном грен слему, немоћном Лендлу није преостало ништа друго него да изјави:
- Трава није за тенис, већ за краве!
Можда је управо због те изјаве пословично сурови и озбиљни Лендл „пао“ под бујицом емоција након антологијског тирјумфа његовог тадашњег штићеника Ендија Мареја. На несрећу навијача Новака Ђоковића, управо је наш тенисер био поражен у финалу 2013. године после меча у којем му је мало шта полазило за руком (6:4, 7:5, 6:4).
Пет ћерки – пет спортискиња!
Тениски шампион Иван Лендл је био вредан и на приватном плану. Са супругом Самантом има пет ћерки, које су кренуле стопама оца и постале спортискиње.
Марика, Изабел и Данијела су се бавиле голфом, Каролина веслањем, а Никола јахањем.
Поред тениса, Лендлове страсти су голф и скупљање уметничких дела.
„Иван Грозни“ је тренирајући Мареја у две одвојене епизоде урадио све што Шкот није могао пре сарадње са хладним Американцем чехословачког порекла. Лендл је током прве сарадње са Марејем допринео првој грен слем титули Британца (УС опен 2012, Вимблдон 2013), а током другог мандата је помогао Мареју да се попне на прво место АТП листе уз још један освојени Вимблдон. Мареј је у том периоду и други пут освојио Вимблдон, а са Лендлом на клупи два пута му је засијало олимпијско злато на грудима (2012 Лондон, 2016 Рио де Жанеиро). Био је то Сизифов посао, јер је Лендл знао да је морао да прође кроз пакао који је на АТП туру „посејао“ Новак Ђоковић.
- Очекујете од мене да вам кажем како победити Ђоковића? Нема шансе... Потребно је освојити последњи поен на мечу – са осмехом на лицу дипломатски је изјављивао „Иван Грозни“.
Лендл је и током играчке каријере имао велике ривале са којима је ушао у тениску класику. Професионалну каријеру је почео 1978, а већ наредне године играо је у првом финалу на АТП туру. Освојио је седам титула 1980, укључујући три узастопна трофеја у три недеље на три различите подлоге. Следеће сезоне сакупио је 10 титула, а 1982. године је био најбољи на 15 турнира са импресивним низом од 44 узастопне победе.
И поред бриљантне каријере морао је много да се помучи како би освојио грен слем трофеј. После четири неуспеха у грен слем финалима, Лендл је коначно освојио један од најпрестижнијих турнира 1984. године. У финалу Ролан Гароса надиграо је Американца Џона Мекинроа и поред тога што је губио са 2:0 у сетовима, а затим и са 4:2 у четвртом сету. Лендл је на крају славио са 3:6, 2:6, 6:4, 7:5, 7:5 и извојевао највећу победу каријере.
Пензију је дочекао са осам грен слем трофеја – два на Аустралијан опену и по три на Ролан Гаросу и УС опену. Љубитељи „белог спорта“ памтиће га по убитачним топ спиновима са основне линије, што није било довољно за титулу на вимблдонској трави, где су пролазили мајстори „сервис-волеј“ игре.
Лендл је од 1978. до 1994. године сакупио 94 титуле на АТП туру зарадивши 21.262.417 долара, што је у том тренутку била рекордна сума у тенису. Само је Џими Конорс био бољи у Опен ери са 109 трофеја. Чак 270 недеља завршавао је као најбољи на ранг листи, а тај рекорд касније су оборили Пит Сампрас и Роџер Федерер. Владао је белим спортом практично од јуна 1984. до августа 1990, с паузом од пет месеци, када се до врха дошуњао Швеђанин Матс Виландер.
Када се подвукла црта 1994. године остало је записано– Иван Лендл - 1.071 победа, 239 пораза у синглу, односно 81,8 одсто успешности. И поред силних успеха најслађи осмех оставио је за тријумф Ендија Мареја над Новаком Ђоковићем. Велики шампион указао је тако неизмерну част свом ученику, али и великом шампиону из Србије. Верујте, није то било случајно...
Све најновије спортске вести можете да прочитате ОВДЕ.