ОВДЕ ЈЕ КЉУЧНИ ДОКАЗ ДАНКИНОГ НЕСТАНКА? Ретроспектива случаја који је потресао Србију до сржи
Двогодишња Данка Илић последњи пут жива је виђена 26. марта ове године
Двогодишња Данка Илић нестала је пре скоро месец дана, када се цела Србија подигла на ноге јер је први пут "активиран систем Пронађи ме", домаћа верзија Амбер алерта, система узбуне који се активира када нестане дете. Нажалост, данима касније, откривено је да је девојчица убијена. Док се двојица осумњичених већ 20 дана у притвору, за телом се и даље трага.
Скоро месец дана на терену су сви расположиви ресусрси како би тело девојчице било пронађено, а агонија родитеља завршена.
26. март - Девојчица нестала у Бањском пољу
У вечерњим сатима 26. марта пристигла је вест да је у Бањском пољу нестала двогодишња девојчица. Како је мајка објаснила за Telegraf.rs, отишла је да другом детету да воду, а када се окрнеула, њене ћерке није било.
Већ прве вечери је за Данком на терену трагало више од 100 људи. Тражили су је мештани Бањског поља, комшије, пријатељи, ватрогасне јединице, као и припадници Горске службе спасавања и полиција.
Градоначелник Бора је у смирај тог дана рекао мештанима да се повуку, како би полиција могла да тражи дете и додао да су на путу пси трагачи, а да су дронови цео дан надлетали терен. Полиција је за Данком наставила да трага целу ноћ, а мештане су замољени да се повуку како не би ометали псе трагаче. Терен је прегледан и термовизијским камерама.
Киша које је те вечери почела додатно је отежавала потрагу у мраку, али је потрага настављена и током ноћи. На терен су послати и хеликоптери, а министар унутрашњих послова Братислав Гашић отишао је у Бањско поље.
Активиран систем "пронађи ме"
Истог дана, у вечерњим сатима, када су прикупљене све информације и када је сматрано да је то безбедно за дете, огласио се систем "Пронађи ме". Грађанима су СМС поруком стигли сажети подаци о нетсалој девојчици, са линком који води до детаљнијих података и њене фотографије.
Сви панели на ауто-путевима приказивали су информације о Данки, на сваком слободном шалтеру на аеродрому била је њена слика, слична ситуација била је на аутобуским и железничким станицама, медији су извештавали о нестанку, а телевизије прекидале програм на пола сата како би истакле детаље о несталом детету.
Истог дана се са детаљним информацијама о нестанку девојчице огласио и МУП Србије.
27. март - Жандармерија претражила цело село
Потрага за Данком Илић настављена је 27. марта. Мештани су тог дана причали да се око куће Илића налази неколико рупа које су дубоке између једног и два метра и да су се оне напуниле подземним водама. Сви су били забринути да је девојчица залутала и упала од једну од њих. Полиција је моткама проверавала да ли се у рупама нешто налази, али без резултата.
Потрази су се у раним јутарњим сатима прикључили и одреди жандармерије који су претраживали терен, а потрагу је и даље ометала јака киша.
Док је трајала потрага на терену, на прилазу Бањском пољу постављени су контролни пунктови на којима је полиција прегледала возила. Такође прегледани су сви напуштени објекти у том насељу, а почело је и испитивање "свих безбедносно интересантних особа" које су раније имале проблема са законом.
Прилаз кући испред које је нестала девојчица био је блокиран од стране полиције, а са жандармеријом су у потрагу по неприступачном терену у насељу и око њега кренули и ловци, који добро познају терен. Нешто касније, потрази су се прикључили и рудари из Бора. У потрази је учествовао и одређен број грађана добровољаца, као и припадници Горске службе спасавања.
За сваку рупу, јаму, бару или бунар коришћени су сонари, како би се видело да девојчица није упала унутра. Прегледан је и Брестовачки поток, али резултата потраге није било. Осим кише, која је почела претходног дана, потрагу је отежавала и густа магла која се на насеље спустила у послеподневним сатима. Ипак, није се одустајало од трагања за Данком.
Током дана, потрага је додатно проширена. Придружили су се форензичари и припадници београдске Криминалистичке полиције.
Припадници Министарства унутрашњих послова, након 27 сати детаљне претраге терена у потрази за двогодишњом Данком Илић у приградском насељу Бањско Поље и Брестовачкој бањи, обуставили су даљу претрагу, с обзиром на то да су сви дотадашњи резултати указивали на то да се девојчица не налази на том подручју површине од око 10 квадратних километара.
Саопштено је да ће потрага да се настави оперативним путем. Ипак, полиција је на месту нестанка девојчице поставила шаторе, што је указивало на то да потрага на терену није ни близу краја.
Тог дана родитељи Данке Илић позвани су да дају исказ у полицији. Они су са полицијом разговарали о томе да ли су у данима пре нестанка детета добијали чудне порука и позиве, да ли су приметили непознате особе у близини куће, да ли их је неко контактирао путем друштвених мрежа, али и да ли су имали неспоразуме у браку и у каквом су односу са комшијама и пријатељима.
У том моменту родитељи још нису позвани на полиграф, али је од Данкине мајке био одузет телефон како би било урађено вештачење. Објављено је и да Данкина мајка не може да иде на полиграфско тестирање јер је трудна, те резултати теста не би били валидни. Такође су, ради вештачења, изузети и снимци са надзорних камера кућа у насељу.
28. март - Ухапшени мушкарци у БиХ
Призор који су репортери Телеграфа затекли у раним јутарњим сатима трећег дана потраге биле су полицијске патроле које су детаљно прегледале аутомобиле који се крећу у близини Бањског поља.
Ипак, све већа пажња је усмеривана на оперативни рад, тако да се почело са прегледањем логова мобилних телефона на базним станицама. Фокус је био и на вештачењу телефона родитеља девојчице како би било откривено да ли би неки контакт остварен пре нестанка могао да укаже на то где се дете налази.
Фокус је био и на испитивању људи који су се налазили у близини пре или након нестанка девојчице, како би били утврђени детаљи који су евентуално промакли током дотадашњег тока истраге.
Када је у питању претрага на терену, испред куће у Бањском пољу пристигао је багер како би био премештен отпад који се налази око куће, а полиција је проверавала и околне шахтове. Такође, на више места око куће виђени су полицајци како копају.
У послеподневним сатима код куће испред које је девојчица нестала налазила су се два багера који су уклањали депонију која се налазила око куће. Осим склањања отпада, багери су рушили и дрвеће како би очистили терен и омогућили спасиоцима да приђу. Део отпада пребациван је у камионе који су га премештали на други крај поседа породице Илић.
Пре него што су багери почели са уклањањем сена и отпада, кућа и простор око ње прегледани су термовизијском камером.
У Бор је пристигао и министар унутрашњих послова, како би обишао људе који трагају за Данком.
За то време, родитељи нестале Данке поново су били у полицији, како би се дошло до било каквих информација које би биле корисне током истраге.
Тврдили да имају информације о девојчици
Током трећег дана потраге, у Босни и Херцеговини ухапшене су три особе због сумње да би могле да буду у некој вези са нестанком детета. Три мушкарца су ухапшена по актру Интерпола Београд јер су путем друштвене мреже ТикТок објавили да су повезани са нестанком девојчице.
Они су на тој мрежи тражили 50.000 конвертибилних марака, односно око 25.000 евра како би открили информације о нестанку детета. Ипак, све је претражено и утврђено је да девојчица није код њих. Они, такође, нису имали никакве информације о њој.
29. март - Пас Зиги трагао за Данком
Потрага је ушла у четврти дан, а у бањско поље су стигла два Специјалистичка тима за спасавање из рушевина Београда и Новог Сада. На терен је стигло 18 ватрогасаца-спасилаца са пает теренских возила. Чувени пас-спасилац Зиги, који је спасавао људе после земљотреса у Турској, повучен је из пензије и доведен да трага за малом Данком.
И тог дана на терену је била тешка механизација која је цео дан радила на рашчишћавању терена.
Пас Зиги био је на терену од раних јутарњих сати, а око 15.30 сати напустио је подручје потраге.
Тог дана детаљно је претражен тунел који од куће у Бањском Пољу води до борског рудника. Претражени су и подземни канали као и шахтови укупне дужине око четири и по километра. Ипак, нису пронађени никакви трагови који би указали на то да је Данка туда прошла.
Ухапшен полицајац из Бора
Четвртог дана хапшења ухапшен је полицајац из Бора. Слободе је лишен због одавања информација из истраге.
Није саопштено коме је одавао информације, а био је подвргнут полиграфском тестирању које није прошао.
Њему је тада одређено задржавање до 48 сати.
Такође, тог дана је полиција са мајком девојчице отишла у Бањско Поље, на место на ком је последњи пут видела ћерку, како би направили реконструкцију кретања у дану у ком је девојчица нестала. Мајка Данке Илић показала је сваки корак који је тог дана направила, пре него што је дете напросто ишчезло из дворишта.
30. март - Хеликоптери над Бањским Пољем
Претрага терена настављена је у истом интензитету као и претходних дана, а укључени су и хеликоптери који су надлетали место нестанка девојчице, цело Бањско поље, али и шири простор око насеља. Хеликоптери су снимали терен, како би касније, прегледом снимака, могло да се утврди да ли на њима постоји било шта што је сумњиво.
Они су надлетали насеље све до 15 сати, а спуштали су се ниско, како би све могли темељно да сниме. Током дана су на терену били и припадници УКП, као и полиција и ватрогасци-спасиоци.
Док су на небу летели хеликоптери, на земљи се и даље трагало око куће, а полиција је на том месту поново копала.
Родитељи девојчице провели су још један дан у полицији.
31. март - Све очи упрте у Беч
Шестог дана потраге, појавио се снимак који је један држављанин Србије снимио у Бечу. На снимку се виде две жене, за које је речено да су румунке и дете које личи на Данку.
Српска полиција одмах је контактирала колеге у Аустрији и Европолу послала све податке и снимак.
Човек који је направио снимак рекао је да је покушао да поприча са две жене које су говориле румунски. Испричао је да су оне дозивале дете које је било са њима, али да се девојчица на то име није одазивала.
Тако се истрага наставила у две државе - Србији и Аустрији.
Истог дана расписана је и жута Интерполова потерница, која се расписује за нестале особе. Дате су још детаљније информације о Данкином изгледу. На Србе у Бечу апеловала је и наша амбасада у том граду.
На граничним прелазима, на местима пасошке контроле биле су залепљене Данкине слике.
За то време, у Бањском Пољу није се много променило. И даље је претраживан терен око саме куће и у селу на исти начин као и претходних дана, село су надлетали хеликоптери у дронови.
1. април - Претражена депонија
Првог дана априла, а седмог дана потраге, полиција је радила на утврђивању идентитета детета са снимка из Беча.
На кратко се трагало и на новој локацији. Била је то депонија у близини Бањског поља. Репортери Телеграфа тамо су затекли багер који је склањао отпад, али и растресао земљу, за случај да се у њој налази неки траг.
На терен је изашао и УКП, са мапом за детаљну претрагу терена.
Полиција је легитимисала све који улазе у Бањско поље, али и саме мештане у насељу.
Мајка, отац и цела ближа породица девојчице позвани су да дају исказ у полицији. Они су на разговор у полицији ишли у својству грађана.
2. април - Мирнији дан у Бањском Пољу
Осмог дана потраге у Бањском Пољу било је видно мање полиције, али се око куће испред које је девојчица нестала и даље се копало. Лопате и ашове полицији и ватрогасцима позајмљивали су мештани.
Касније током преподнева, полицајци су улазили у куће и станове мештана како би их прегледали и проверили да ли постоји неки траг да је Данка била ту.
3. април - Осумњичени били на месту нестанка
Девети дна потраге истрага је проширена на територији Србије. Тог дана је и у Бањском Пољу био присутан већи број припадника полиције, али је потрага тог дана веома личила на све претходне.
Оно што се тог дана догодило, а што медији и шира јавност нису знали, јесте да су на место нестанка девојчице дошли осумњичени за убиство. Како се тада претпостављало, два сведока су полицији показивала терен, док их је полиција снимала. Касније ће се испоставити да ситуација није била баш таква.
Бечка полиција тог дана је послала саопштење у ком је приложено неколико фотографија и позвали су особе са снимка, односно две Румунке које се налазе на снимку из Беча, да се јаве полицији, односно да они који препознају жене обавесте надлежне о њиховом идентитету.
И тог дана полиција је са псима претраживала двориште куће, као и околна брда и шуму.
Увече тог дана у медијима се огласила и Румунка са снимка из Беча, која је рекла да од објаве снимка "проживљава пакао". Истакла је да је ишла у полицију, али да су је вратили кући и да се на снимку налази са својом ћерком. Уз то је приложила и фотографије детета.
Председник Александра Вучић 4. априла саопштио је да је Данка Илић убијена.
Њеног тела још нема.