АМЕРИЧКЕ ЗАЛИХЕ ОРУЖЈА ПРЕСУШУЈУ? Зеленски добио питање које није желео да чује - Украјина није једини ХИТАН проблем
Пентагон је у петак најавио слање нових прецизно навођених граната и вишеструких ракетних бацача Украјини, али сада се поставља и питање хоће ли доћи дан кад ће тај систем успорити?
Многи су сукоб у Украјини у почетку можда и доживљавали као руски блицкриг који ће се претворити у дебакл за Москву, али сукоб је сад еволуирао у битку којој се не назире крај - реч је о геополитичком надметању у издржљивости у којем се Владимир Путин коцка не би ли надживео и победио Запад, пише Њујорк тајмс.
Амерички председник Џо Бајден обећао је да ће стајати уз Украјину колико год буде потребно, али ни он ни било ко други не може рећи колико ће то заиста потрајати.
КРАХ АМЕРИЧКЕ ВЛАДЕ НА ПОМОЛУ? Бајденово место председника УГРОЖЕНО, муче га ОВА три проблема - ситуација напета
БЛИНКЕН ОТКРИО: САД очекују разговор Бајдена и Сија, али на једно питање новинара није могао да одговори
ИНЦИДЕНТ НА МЕДИТЕРАНУ! Амерички борбени авион пао у Средоземно море!
У једном тренутку ће, признају званичници, америчке и европске залихе оружја "пресушити". САД су одобриле 54 милијарде долара војне и друге помоћи Кијеву, али нико не очекује још 54 милијарде кад прва транша новца истекне.
Због тога, Бајден и његов тим траже дугорочну стратегију, свесни бојазни од могуће ескалације сукоба, јер изгледи за мирно решење сукоба нису на видику, а светска јавност већ почиње да осећа умор од свега.
Фактор умора
- Брине ме тај фактор умора јавности у великом броју земаља, првенствено због економских трошкова и чињенице да, осим рата у Украјини, постоје и други хитни проблеми. Морамо да будемо одлучни и наставимо да подржавамо Украјину. Колико ће то тачно трајати, не знам, али знам да ће исход за САД бити пуно гори ако не наставимо да подржавамо Украјину - рекао је сенатор Крис Кунс, демократа из Делавера и близак савезник Џоа Бајдена, који је ових дана учествовао на састанку НАТО-а у Мадриду.
Иако су у последње време борбе махом сконцентрисане на југу и истоку Украјине, Бела кућа страхује да би рат лако могао да измакне контроли.
Недавни ракетни напад на тржни центар у централној Украјини указује, преноси Јутарњи писање Њујорк тајмса, да Москви понестаје прецизног оружја и да се све више окреће мање софистицираном наоружању које би могло да погоди нежељене циљеве - потенцијално чак и преко границе, у земљама које су НАТО савезнице попут Пољске или Румуније.
Осим тога, амерички званичници страхују и да би Путин могао прибећи тактичком нуклеарном оружју. Уз све наведено, Бајденова администрација закључује и да руски председник није одустао од покушаја заузимања Кијева.
- Мислимо да он и даље има исте политичке циљеве, а они се своде на преузимање већег дела Украјине - изјавила је Аврил Хејнс, директорка америчке националне обавештајне заједнице. Њене речи је потврдио и сам Путин, који је на недавном скупу руских парламентараца рекао да "још нису почели ништа озбиљно".
- Чујемо да желе да нас поразе на бојном пољу. Нека покушају - рекао је Путин. Поједини коментатори сматрају да је то био Путинов начин "троловања" Запада а не озбиљна претња.
Неизвесна контраофанзива
Украјински челници поручују да желе да покрену контраофанзиву како би поново заузели своје територије, што амерички званичници - иако подржавају јавно, приватно сматрају да је мало вероватно.
Украјински председник Володимир Зеленски прошле недеље је рекао да жели да се рат заврши до краја године, али у Вашингтону у то озбиљно сумњају и питају се да ли је то уопште војно остварљиво.
Бајденова администрација не жели да врши притисак на Зеленског и тера га да преговара са Кремљом, али званичници и аналитичари сматрају да ће бити тешко одржати исти ниво материјалне подршке Украјини док са обе стране Атлантика расте умор од рата.
Очекује се да ће војна помоћ коју је усвојио амерички Конгрес трајати до другог тромесечја 2023. године, али питање је колико дуго тренутне залихе оружја и муниције могу да потрају а да се не деградира војна спремност Сједињених Држава.
- Има ту још много простора, али очигледно је да нам следе критичних шест месеци. У том раздобљу сазнаћемо јесу ли једна или обе стране превише исцрпљене и хоће ли тражити излаз - рекао је листу Иво Далдер, бивши амбасадор САД при НАТО и председник Чикашког савета за глобална питања.
Бајденова администрација у међувремену се све више фокусира на привлачење земаља попут Бразила, Кине, Индије и других, које су досад одбијале да учествују у кампањи изолације Москве, коју предводе САД и савезници.
Осим тога, дипломатским напорима покушаће да покажу да су Украјина и САД отворене за споразумно решење сукоба без територијалних уступака а да је Русија та која одбија да оконча рат, пише Њујорк тајмс.
Иако је ситуација неизвесна, амерички званичници су уверени да ће демократска и независна Украјина ово "преживети", али у истовремено страхују да би економска будућност Украјине, без извоза житарица и других пољопривредних производа, могла бити угрожена.
Амерички званичници такође верују да је сукоб у Украјини огроман "стратешки неуспех" за Русију. Иако је земља, сматрају, тренутано толико изолована, и даље постоји оправдана бојазан да ће Путин имати времена за прегруписање и покретање нових напада којима ће покушати да одцепити још један део Украјине.
Једино утешно је што руски пређедник за сада "игра" опрезно и избегава директан сукоб са суперсилама и НАТО савезом.
Али, наводи лист, амерички председник је под све већим притиском да буде још агресивнији у свом ставу.
- Све што је администрација учинила у погледу пружања подршке било је фантастично, али треба нам више тога и треба нам то брже. Бајден не би требало да ограничи своје амбиције на задржавање Руса на истоку. Морамо помоћи Украјинцима да стварно покрену офанзиву - рекла је Евелин Фаркас, извршна директорка Мекејн института за међународно вођство и бивша званичница администрације Барака Обаме.
Претеран опрез
Многи се питају да ли је Бајден превише опрезан у вези са врстама оружја које шаље Украјини и којом брзином то ради.
О одлуци да се Кијеву испоруче ракетни бацачи ХИМАРС много се расправљало због страха да би то довело до још веће ескалације сукоба. Та забринутост додатно се појачала након што су Украјинци пре неколико дана саопштили да су употребили споменути систем за напад на складиште оружја на руској територији. Ако се то заиста догодило, јесу ли тиме прекршена обећања дата Вашингтону да ће се ХИМАРС користити само унутар украјинских граница?
Према проценама америчких обавјештајних служби, Русима ће требати неколико година да обнове опрему која им је уништена у рату у Украјини, а контрола извоза чипова и других технологија додатно ће успорити, ако не и омести тај напор.
Сенатор Кунс каже да Запад сад мора бити стрпљив баш попут Путина.
- Све док ми остајемо на курсу, наши европски савезници остаће на курсу, али ово је још далеко од краја - закључио је он.
БОНУС ВИДЕО: Атентат на бившег јапанског премијера Шинзо Абеа