ЗЕЛЕНСКИ УВРЕЂЕН! Америка ће помоћ Украјини дати као кредит који ће Кијев морати да врати?
Украјина упорно врши притисак за већу војну подршку
Украјина сматра да предлог који је први изнео лидер Републиканске странке Доналд Трамп да јој се дају зајмови уместо бесповратне помоћи није изненађујући, али ипак увредљив, извештава Политико, позивајући се на анонимне изворе блиске кабинету председника Владимира Зеленског.
УДАРНО! По први пут од почетка рата НАТО ДЕЛЕГАЦИЈА СТИГЛА У КИЈЕВ: "Уз нашу помоћ, УКРАЈИНА ЋЕ ПОБЕДИТИ"
ВАШИНГТОН ПОДВУКАО "ЦРВЕНУ ЛИНИЈУ" ПО ПИТАЊУ Ф-16! Планови Кијева озбиљно пољуљани, Пентагон СТАВИО ТАЧКУ НА ОВО ПИТАЊЕ (ВИДЕО)
РУСИ КРЕМИРАЛИ "НЕПРИКОСНОВЕНЕ" АМЕРИЧКЕ ПАТРИОТЕ! Украјинска ПВО избушена као Ементалер, Вашингтон разматра РАДИКАЛАН ПОТЕЗ
Трамп је прошлог месеца наговестио да би САД могле да дају Украјини зајмове под изузетно великодушним условима уместо да одобре пакет националне безбедности председника Џоа Бајдена који укључује 60 милијарди долара за ту земљу. Идеја је постала популарна међу републиканцима.
Лидер републиканаца у Сенату Линдзи Грејем отпутовао је у Кијев раније ове недеље, где је рекао Зеленском да је "идеја претварања помоћи из Сједињених Држава у бескаматни зајам највероватнији пут напред", с обзиром на кризу на мексичкој граници и "огромни дуг земље".
Неки републиканци су се залагали да се 48 милијарди долара од 60 милијарди долара врати назад у одбрамбену индустријску базу САД и да се произведено оружје пошаље у Украјину. Преосталих 12 милијарди долара, тврде посланици ГОП-а, могло би се дати директно Кијеву у облику зајма.
Према извору Политико-а блиског канцеларији Зеленског, Кијев "није чуо никакве конкретне предлоге за такву стратегију", додајући да би желео "да зна под којим условима Украјина неће морати да враћа".
Ипак, додао је да ако се зајам може одрећи према Грејемовим примедбама, та идеја "не звучи тако критично".
Ипак, званичник је описао предлог као "донекле увредљив за људе овде", подсећајући на Будимпештански меморандум из 1994. према којем је Украјина пристала да добровољно одустане од својих значајних залиха нуклеарног оружја из совјетске ере у замену за безбедносне гаранције САД, Британије и Русије. Москва је тврдила да је споразум суштински поткопан ширењем НАТО-а ка њеним границама.
Украјина је вршила притисак на Запад за већу војну подршку током читавог сукоба, а притужбе на несташицу муниције постају све гласније последњих недеља, јер америчка помоћ остаје у застоју у Конгресу.
Москва је више пута осуђивала западне испоруке оружја Украјини, изјавивши да ће оне само продужити сукоб, а не променити његов исход.
Руски председник Владимир Путин је такође у октобру изјавио да украјинска економија у потпуности зависи од стране подршке и да ће брзо пропасти ако не добија редовне новчане инфузије.
Извор: Србија Данас/РТ