АМЕРИКА У СТРАХУ: Вашингтон нема појма шта се дешава са огромним количинама наоружања које је испоручено Украјини
Западни званичници су, међутим, тренутно мање забринути да ће оружје пасти у руке руских снага.
То је свесни ризик који је администрација председника Џоа Бајдена вољна да предузме.
АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ: "САД примењују исту шему на Тајван, као што су и на Украјину"
"НАТО КОРИСТИ УКРАЈИНУ ДА БИ ПРЕТИЛИ РУСИЈИ" Високи званичник изнео јасан став - открио када би могло да дође до КРАЈА РАТА
"УДАРИЋЕМО РУСИЈУ ТАМО ГДЕ НАЈВИШЕ БОЛИ" Зеленски након састанка са европским званичником открио ДЕТАЉАН ПЛАН
Краткорочна помоћ, дугорочни ризик
Краткорочно, САД виде пренос опреме вредне стотине милиона долара као кључан за способност Украјинаца у сукобу. Високи званичник одбране рекао је у уторак да је ово сигурно највеће недавно снабдевање партнерске земље у конфликту. Али, ризик је да би дугорочно гледано нешто тог оружја могло да заврши у рукама других војска или милиција које САД нису намеравале да наоружају, кажу аналитичари и званичници.
- Имамо прецизност података неко кратко време, али кад оружје уђе у маглу рата, имамо скоро нулу. Оно упада у велику црну рупу и убрзо скоро да уопште нема свести о томе шта се дешава с оружјем - рекао је извор упућен у америчке обавештајне службе.
- Бајденова администрација је у доношењу одлуке да пошаље милијарде долара вредно оружје и опрему Украјини узела у обзир ризик да неке од пошиљки могу да заврше на неочекиваним местима - како је рекао одбрамбени званичник. Али тренутно, како је додао, администрација сматра да је већи ризик неуспех да се Украјина адекватно наоружа.
Ослањање на украјинске информације
С обзиром да америчка војска није на терену, САД и НАТО се увелико ослањају на информације од украјинске владе. Приватно, званичници признају да Украјина има подстицај да даје само оне информације које ће ојачати њихове аргументе за тражење веће помоћи и више оружја.
- То је рат, све што они ураде и кажу јавно је осмишљено да им помогне да победе у рату. Свако јавно саопштење је информативна операција, сваки интервју, свака појава Зеленског у преносу - истакао је извор упознат са западним обавештајним службама.
Зеленски је у среду оштро критиковао западне лидере, наводећи да би се рат већ завршио да је Украјина имала приступ оружју које јој је потребно. Месецима су западни званичници нудили детаљне извештаје о томе шта знају о статусу руских снага у Украјини - њиховим жртвама, преосталој борбеној моћи, залихама оружја, врсти муниције, али кад је реч о украјинским снагама ту постоје неке рупе у информисању. Западне процене о украјинским жртвама су магловите, кажу извори додајући да је тешко пратити ситуацију без икога на терену.
Бајденова администрација и чланице НАТО кажу да дају оружје Украјини на основу тога шта њене снаге говоре да им је потребно, од портабл система попут пројектила "џавелин" и "стингер" до словачког противваздушног система С-300. Наравно, поменуте пројектиле, пушке и муницију је теже пратити од великих система попут С-300, који се шаље железницом. Иако "џавелини" имају серијске бројеве, мало је начина да се прате њихов трансфер и употреба у реалном времену.
Нови пакет помоћи
Прошле недеље су САД пристале да дају Кијеву нови пакет помоћи вредан 800 милиона долара, укључујући тешку артиљерију. "Гардијан" је тада навео да нови пакет укључује 11 хеликоптера Ми-17, 18 хаубица калибра 155 mm, 40.000 артиљеријских метака, противартиљеријске радаре, 200 оклопних транспортера и 300 додатних дронова "свичблејд". Али, велики део те подршке није још у функцији, а "свичблејдови" су мобилни, једнократни дронови које би такође било веома тешко пратити.
- Не бих вам могао рећи да где се они налазе у Украјини и да ли их Украјинци тренутно користе. Не говоре нам за сваки метак који испаљују на кога и када. Можда никада нећемо тачно знати до ког степена они користе "свичблејдове" - рекао је прошле недеље један виши одбрамбени званичник.
Портпарол Пентагона Џон Кирби објаснио је да америчко Министарство одбране не обележава оружје које шаље одређеним јединицама. Кирби је рекао да камионе напуњене палетама оружја које је обезбедило америчко Министарство покупе украјинске оружане снаге првенствено у Пољској, а затим их односе у Украјину.
- Онда је на Украјинцима да одреде где ће ићи и како ће се распоредити унутар њихове земље -– истакао је Кирби.
Слепе тачке
Ипак, извор из Конгреса је рекао да иако САД нису на терену, оне имају алатке да сазнају шта се дешава даље од онога што им говоре Украјинци, указујући на сателитске фотографије и комерцијалну комуникациону опрему украјинске и руске војске.
Док америчка војска сматра да су информације које добија из Кијева генерално поуздане, САД су обучавале и опремљавале украјинску војску већ осам година, то не значи да нема неких слепих тачака, попут оперативног статуса украјинских система С-300.
Џордан Коен, аналитичар института ЦАТО, рекао је да је највећа опасност која окружује поплаву оружја које се шаље у Украјину оно што се дешава са њим кад се рат оконча или пређе у неку фазу дуготрајног застоја.
Црно тржиште
Деценијама су САД слале оружје Авганистану да наоружају прво муџахедине у борби против совјетске армије, а потом авганистанске снаге у борби против талибана и неминовно је нешто тог оружја завршило на црном тржишту, укључујући исте "стингере" какве сада шаљу Украјини. Друго оружје је завршило у рукама америчких непријатеља, наводи CNN. Много тога што су Американци оставили за собом након неславне евакуације из Авганистана да помогну тамошњим снагама постало је део талибанског арсенала.
Такође, оружје продато Саудијској Арабији и Уједињеним Арапским Емиратима пронашло је пут до руку бораца повезаних са Ал Каидом и Ираном. Ризик од сличног сценарија у Украјини такође постоји. Али, имајући у виду, "скоро незасите" краткорочне потребе украјинских снага за оружјем и муницијом, дугорочни ризик да оружје заврши на црном тржишту или у погрешним рукама сматра се прихватљивим.
- Ово би могао да буде проблем за 10 година, али то не значи да то не треба да буде нешто о чему размишљамо. Више од 50 милиона комада муниције - сва та муниција неће се користити само за борбу против Руса. На крају ће бити злоупотребљена, намерно или не – истакао је Коен.
Изненађујуће, Русија не напада пошиљке
Западни званичници су, међутим, тренутно мање забринути да ће оружје пасти у руке руских снага.
Извор упознат са обавештајним подацима указао је да је неуспех Русије да задржи велике делове територије или присили на предају многе украјинске јединице, значи да је то оружје или употребљено или остаје у украјинским рукама. Такође, изгледа да се Русија до сада мучила да пресретне или уништи пошиљке оружја. Један извор CNN-a рекао је да не делује да Русија активно напада западне пошиљке које улазе у Украјину, иако није јасно зашто, посебно пошто САД имају обавештајне податке да Руси то желе и да су о томе и јавно и приватно разговарали. Могуће је да их просто не могу наћи, али и да им истиче сопствена муниција и да не желе да је троше таргетирајући насумично камионе сем ако нису сигурни да су део оружаних конвоја.