AMERIKA U STRAHU: Vašington nema pojma šta se dešava sa ogromnim količinama naoružanja koje je isporučeno Ukrajini
Zapadni zvaničnici su, međutim, trenutno manje zabrinuti da će oružje pasti u ruke ruskih snaga.
To je svesni rizik koji je administracija predsednika Džoa Bajdena voljna da preduzme.
ALARMANTNO UPOZORENJE MOSKVE: "SAD primenjuju istu šemu na Tajvan, kao što su i na Ukrajinu"
"NATO KORISTI UKRAJINU DA BI PRETILI RUSIJI" Visoki zvaničnik izneo jasan stav - otkrio kada bi moglo da dođe do KRAJA RATA
"UDARIĆEMO RUSIJU TAMO GDE NAJVIŠE BOLI" Zelenski nakon sastanka sa evropskim zvaničnikom otkrio DETALJAN PLAN
Kratkoročna pomoć, dugoročni rizik
Kratkoročno, SAD vide prenos opreme vredne stotine miliona dolara kao ključan za sposobnost Ukrajinaca u sukobu. Visoki zvaničnik odbrane rekao je u utorak da je ovo sigurno najveće nedavno snabdevanje partnerske zemlje u konfliktu. Ali, rizik je da bi dugoročno gledano nešto tog oružja moglo da završi u rukama drugih vojska ili milicija koje SAD nisu nameravale da naoružaju, kažu analitičari i zvaničnici.
- Imamo preciznost podataka neko kratko vreme, ali kad oružje uđe u maglu rata, imamo skoro nulu. Ono upada u veliku crnu rupu i ubrzo skoro da uopšte nema svesti o tome šta se dešava s oružjem - rekao je izvor upućen u američke obaveštajne službe.
- Bajdenova administracija je u donošenju odluke da pošalje milijarde dolara vredno oružje i opremu Ukrajini uzela u obzir rizik da neke od pošiljki mogu da završe na neočekivanim mestima - kako je rekao odbrambeni zvaničnik. Ali trenutno, kako je dodao, administracija smatra da je veći rizik neuspeh da se Ukrajina adekvatno naoruža.
Oslanjanje na ukrajinske informacije
S obzirom da američka vojska nije na terenu, SAD i NATO se uveliko oslanjaju na informacije od ukrajinske vlade. Privatno, zvaničnici priznaju da Ukrajina ima podsticaj da daje samo one informacije koje će ojačati njihove argumente za traženje veće pomoći i više oružja.
- To je rat, sve što oni urade i kažu javno je osmišljeno da im pomogne da pobede u ratu. Svako javno saopštenje je informativna operacija, svaki intervju, svaka pojava Zelenskog u prenosu - istakao je izvor upoznat sa zapadnim obaveštajnim službama.
Zelenski je u sredu oštro kritikovao zapadne lidere, navodeći da bi se rat već završio da je Ukrajina imala pristup oružju koje joj je potrebno. Mesecima su zapadni zvaničnici nudili detaljne izveštaje o tome šta znaju o statusu ruskih snaga u Ukrajini - njihovim žrtvama, preostaloj borbenoj moći, zalihama oružja, vrsti municije, ali kad je reč o ukrajinskim snagama tu postoje neke rupe u informisanju. Zapadne procene o ukrajinskim žrtvama su maglovite, kažu izvori dodajući da je teško pratiti situaciju bez ikoga na terenu.
Bajdenova administracija i članice NATO kažu da daju oružje Ukrajini na osnovu toga šta njene snage govore da im je potrebno, od portabl sistema poput projektila "džavelin" i "stinger" do slovačkog protivvazdušnog sistema S-300. Naravno, pomenute projektile, puške i municiju je teže pratiti od velikih sistema poput S-300, koji se šalje železnicom. Iako "džavelini" imaju serijske brojeve, malo je načina da se prate njihov transfer i upotreba u realnom vremenu.
Novi paket pomoći
Prošle nedelje su SAD pristale da daju Kijevu novi paket pomoći vredan 800 miliona dolara, uključujući tešku artiljeriju. "Gardijan" je tada naveo da novi paket uključuje 11 helikoptera Mi-17, 18 haubica kalibra 155 mm, 40.000 artiljerijskih metaka, protivartiljerijske radare, 200 oklopnih transportera i 300 dodatnih dronova "svičblejd". Ali, veliki deo te podrške nije još u funkciji, a "svičblejdovi" su mobilni, jednokratni dronovi koje bi takođe bilo veoma teško pratiti.
- Ne bih vam mogao reći da gde se oni nalaze u Ukrajini i da li ih Ukrajinci trenutno koriste. Ne govore nam za svaki metak koji ispaljuju na koga i kada. Možda nikada nećemo tačno znati do kog stepena oni koriste "svičblejdove" - rekao je prošle nedelje jedan viši odbrambeni zvaničnik.
Portparol Pentagona Džon Kirbi objasnio je da američko Ministarstvo odbrane ne obeležava oružje koje šalje određenim jedinicama. Kirbi je rekao da kamione napunjene paletama oružja koje je obezbedilo američko Ministarstvo pokupe ukrajinske oružane snage prvenstveno u Poljskoj, a zatim ih odnose u Ukrajinu.
- Onda je na Ukrajincima da odrede gde će ići i kako će se rasporediti unutar njihove zemlje -– istakao je Kirbi.
Slepe tačke
Ipak, izvor iz Kongresa je rekao da iako SAD nisu na terenu, one imaju alatke da saznaju šta se dešava dalje od onoga što im govore Ukrajinci, ukazujući na satelitske fotografije i komercijalnu komunikacionu opremu ukrajinske i ruske vojske.
Dok američka vojska smatra da su informacije koje dobija iz Kijeva generalno pouzdane, SAD su obučavale i opremljavale ukrajinsku vojsku već osam godina, to ne znači da nema nekih slepih tačaka, poput operativnog statusa ukrajinskih sistema S-300.
Džordan Koen, analitičar instituta CATO, rekao je da je najveća opasnost koja okružuje poplavu oružja koje se šalje u Ukrajinu ono što se dešava sa njim kad se rat okonča ili pređe u neku fazu dugotrajnog zastoja.
Crno tržište
Decenijama su SAD slale oružje Avganistanu da naoružaju prvo mudžahedine u borbi protiv sovjetske armije, a potom avganistanske snage u borbi protiv talibana i neminovno je nešto tog oružja završilo na crnom tržištu, uključujući iste "stingere" kakve sada šalju Ukrajini. Drugo oružje je završilo u rukama američkih neprijatelja, navodi CNN. Mnogo toga što su Amerikanci ostavili za sobom nakon neslavne evakuacije iz Avganistana da pomognu tamošnjim snagama postalo je deo talibanskog arsenala.
Takođe, oružje prodato Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima pronašlo je put do ruku boraca povezanih sa Al Kaidom i Iranom. Rizik od sličnog scenarija u Ukrajini takođe postoji. Ali, imajući u vidu, "skoro nezasite" kratkoročne potrebe ukrajinskih snaga za oružjem i municijom, dugoročni rizik da oružje završi na crnom tržištu ili u pogrešnim rukama smatra se prihvatljivim.
- Ovo bi mogao da bude problem za 10 godina, ali to ne znači da to ne treba da bude nešto o čemu razmišljamo. Više od 50 miliona komada municije - sva ta municija neće se koristiti samo za borbu protiv Rusa. Na kraju će biti zloupotrebljena, namerno ili ne – istakao je Koen.
Iznenađujuće, Rusija ne napada pošiljke
Zapadni zvaničnici su, međutim, trenutno manje zabrinuti da će oružje pasti u ruke ruskih snaga.
Izvor upoznat sa obaveštajnim podacima ukazao je da je neuspeh Rusije da zadrži velike delove teritorije ili prisili na predaju mnoge ukrajinske jedinice, znači da je to oružje ili upotrebljeno ili ostaje u ukrajinskim rukama. Takođe, izgleda da se Rusija do sada mučila da presretne ili uništi pošiljke oružja. Jedan izvor CNN-a rekao je da ne deluje da Rusija aktivno napada zapadne pošiljke koje ulaze u Ukrajinu, iako nije jasno zašto, posebno pošto SAD imaju obaveštajne podatke da Rusi to žele i da su o tome i javno i privatno razgovarali. Moguće je da ih prosto ne mogu naći, ali i da im ističe sopstvena municija i da ne žele da je troše targetirajući nasumično kamione sem ako nisu sigurni da su deo oružanih konvoja.