РУСИ ПРИПРЕМАЈУ НАЈЈАЧИ УДАР ОД ПОЧЕТКА РАТА?! Војска се окупља у ОВОМ граду, стручњак упозорио: НЕМА ГОВОРА О МИРУ
Предвиђања нису баш оптимистична.
Сукоб у Украјини скупио је најгоре из Првог и Другог светског рата, али је и зачињен савременим достигнућима у сегменту ратовања у војној технологији, од материјала, до роботизованих платформи, беспилотних летелица и дронова, изјавио је војни аналитичар Владе Радуловић поводом две године руско-уркајинског рата.
"ПУТИН ЈЕ ПЕТ ПУТА ПОКУШАО ДА МЕ УБИЈЕ" Зеленски најавио велика "изненађења", задаће СНАЖАН УДАРАЦ Русији, ево и где
УКРАЈИНЦИ ПОТУЧЕНИ ДО НОГУ! Беже главом без обзира од разјарене непријатељске војске, Руси најавили нову акцију
УДАРНО! Украјинци извели сурови напад на Липецк, ватра гута небо и земљу, важан шраф руске машинерије у пламену (ВИДЕО)
Оценио је да Кијев и Москва нису близу било каквог примирја.
- Како време одмиче савремена достигнућа све више узимају запажено место на бојишту, не баш примат јер никада неће бити могуће запоставити човека или снагу артиљерије или снагу оклопно-механизовних јединица - рекао је Радуловић за Танјуг у специјалној емисији о две године рата у Украјини на констатацију да се чини да је овај рат по много чему специфичан, укључујући и употребу дронова.
Радуловић каже да је јако незахвално говорити о жртвама и штети.
Он сматра да обе стране прилично надувавају бројеве, али додаје да можемо говорити о неколико стотина хиљада погинулих и избачених из строја - рањених и војних инвалида, који се више неће вратити на бојно поље.
Могло би се, како је навео, говорити оковирно о више од 500.000 страдалих са обе стране, укључујући и повређене и рањене и оне који су морали да изађу са ратишта и на које више не може да се рачуна.
На питање да су се појавиле неке процене да је око 30 одсто територије Украјине под контролом Русије, каже да та бројка варира и да се појављује и податак да је Украјина успела да ослободи, односно поврати под своју контролу око 50 одсто територије која је у једном тренутку била под контролом руских снага.
На питање шта би било кључно кризно жариште у овом тренутку, Радуловић каже да не би запостављао питање Купјанског и Лиманског правца.
Додао је да га забрињава податак за који не може да тврди да ли је тачан, а то је да се у Маријупољу концентришу веће снаге руске војске и да се потенцијално припрема покушај дубљег продора у дубину територије под контролом Украјине.
Нагласио је да је, са друге стране, највећи интензитет борби на ширем потезу око Бахмута, западно од Бахмута ка Часов Јару и потез од Авдијевке и Марјинке западније у дубину украјинске територије.
Радуловић је нагласио да је за сада тешко говорити да ли је нешто од наоружња разочарало или подбацилио.
- Чињеница је да и две године после сукоба нисмо видели највећи део онога што Русија представља на парадама као последњу реч достигнућа и руске технике, много тих пројеката није било на фронту и чини се да их неће ни бити - рекао је он.
На питање шта мисли због чега, каже да очигледно да постоје проблеми у процесу производње.
Нагласио је да се боји да крај рата није на видику и да га забрињава што су се већ пет до шест месеци након што је сукоб почео појавиле информације да се први конкретни програми и пројекти о окончању конфликта планирају за 2025. годину.
Према његовим речима, кључ свега је у ресурсима.
- Колико ресурса буде имала једна и друга страна толико ће се брзо ситуација на терену решавати - рекао је он и прецизирао да мисли и на живу силу и на ратну технику, наоружање, војну опрему, све што је потребно на бојном пољу.
Додао је и да нико не може безгранично и бесконачно нешто неком да шаље.
Према његовим речима, треба урачунати и став Украјинаца да теже да ослободе, како кажу, и последњи педаљ њихове земље.
- Када све то посматрате, не чини ми се да смо ни близу окончања рата, близу било каквог примирја на видику, да не говоримо о миру - нагласио је он.
Према његовим речима, питање је колико ће брзо Украјинци консолидовати редове на потезу код Авдијевке и да ли су и колико припремљене њихове линије одбране.
Уколико јесу, а Украјинци су почели убрзано да их раде, у овој години се не могу очекивати значајније промене, рекао је аналитичар и додао да сви треба да буду свесни ''да се ипак преко ноћи могу променити ствари''.
Извор: Танјуг