"ОВО ЈЕ ПРАВА ТВРЂАВА, ОВДЕ ИМАМО БУНКЕРЕ" Руси су се жестоко обрушили на овај украјински град, ево зашто им је битан
Зеленски је разговарао и са припадницима маринаца, ваздушно-јуришних снага, као и механизоване пешадије и артиљерије, захваливши им на служби и одајући им државне почасти.
Украјински председник Володимир Зеленски састао се у уторак са украјинским војницима у Авдијевки, где га је командант Доњецке оперативно-тактичке групе обавестио о ситуацији на линији фронта.
Зеленски је разговарао и са припадницима маринаца, ваздушно-јуришних снага, као и механизоване пешадије и артиљерије, захваливши им на служби и одајући им државне почасти.
УКРАЈИНСКА БАЗА ОДЛЕТЕЛА У ВАЗДУХ: Руске снаге разориле упориште Украјинаца у жестоком нападу (ВИДЕО)
"УКРАЈИНА ЈЕ НЕПОСТОЈЕЋА ДРЖАВА" Орбан шокирао Запад: Чим САД и ЕУ престану то да раде, рат ће се завршити!
"ЈОШ ЈЕДАН НЕПРИЈАТЕЉСКИ ЧИН" Украјина опозвала амбасадора у Белорусији
- Не желим вам ништа осим победе - нешто што сваки Украјинац жели и што је од великог значаја за све нас. Упућујем своје жеље за добро здравље вама и вашим најмилијима и изражавам искрену захвалност од сваког Украјинца за изванредан пут којим свакодневно корачате - рекао је Зеленски.
Град на линији фронта
Авдијевка је град на првој линији фронта од када је Русија први пут извршила напад на Донбас 2014. године и у великој мери је уништен. Налази се само 10 километара северно од центра града Доњецка, "седишта" проруских сепаратиста. За Русе је Авдијевка од стратешког значаја за покретање јуришних операција на Вухледарски округ.
Када је 2014. избио сукоб у Украјини, проруски сепаратисти су заузели Авдијевку пре него што су кијевске снаге повратиле контролу над градом. Његова близина линији фронта учинила је град жариштем борби пре прошлогодишње инвазије у пуном обиму. Град је сада поприште најжешћих борби на фронту, заједно са Бахмутом. Прошлог јуна, северно од Авдијевке, руске снаге су пресекле један од два главна приступна пута и заузеле положаје на истоку и југу.
Они су напредовали последњих месеци заузимајући села Водиане и Опитне на југозападу, као и Красногоривка и Веселе на северу, стварајући формацију клешта за заузимање Авдијевке, ако не буду могли да је заузму фронталним нападом.
Пошто су руске снаге оствариле значајан напредак на боковима Авдијевке током марта, портпарол украјинске војске Алексиј Дмитрашкивски је 20. марта признао да би град могао постати "други Бахмут".
Од тада, украјинска одбрана тог подручја се стабилизовала, са мало територије која је прешла у руке друге стране.
Град - тврђава
За начелника локалне војне управе Виталија Барабаша ракетни напади су највећи проблем, а други проблем је што Руси и даље покушавају да опколе град. Ипак, чини се да Авдијевка неће пасти.
- Град је на првој линији фронта више од осам година. Постоји веома озбиљна линија бетонских утврђења са бункерима - рекао је Руслан Сурнов и додао: "Ово је права тврђава. Боље је заштићена од Бахмута. Бахмут углавном има ровове, овде имамо бункере".
Последњи руски напад на Авдијевку десио се 14. априла, а током гранатирања погођен је стамбени сектор, јавио начелник Доњецке обласне војне управе Павло Кириленко, преноси Укринформ.
- У правцу Доњецка протеклог дана је забележен артиљеријски напад на Курахово. Ујутру је непријатељ гранатирао Авдијевку – пројектили су погодили стамбени сектор - написао је регионални гувернер.
Људи живе у подрумима
Само четворо деце остало је да живи у Андијевки, рекао је Барабаш. Он каже да власти знају где се налазе двоје од четворице - деветогодишња девојчица и њен двогодишњи брат - и да планирају да их насилно евакуишу следеће.
Барабаш је Авдивка, истакао да постоје потешкоће да се неке породице убеде да напусте своје домове, чак и оне у местима где су борбе најжешће.
Тридесет пет људи је пребачено на безбедну локацију почетком месеца, чиме је укупан број евакуисаних у последњих месец дана порастао на преко 300, рекао је он. У граду је остало око 1.800 од предратног становништва од 26.000, пише CNN.
Они који су остали у граду своје животе преселили су у подземље, где већ месецима преживљавају без редовног снабдевања струјом и грејањем. Спавају у подрумима, чувају залихе хране и воде коју им доносе волонтери. Упркос борбама, две мале продавнице прехрамбених производа и даље раде у граду.