"БИЋЕМО ИЗБРИСАНИ СА МАПЕ СВЕТА" Премијерка ове земље завапила због могућег руског напада и упутила апел НАТО
Естонија би била избрисана са мапе света и Европе, а историјски центар њеног главног града Талина сравњен са земљом.
То би се десило у складу са тренутним плановима НАТО-а да одбрани земљу од било каквог руског напада, рекла је премијерка Естоније.
ЛИТВАНЦИ СЕ ОЗБИЉНО ЗАИГРАЛИ: Кремљ најавио контра-мере због Калињинграда - они стоје иза свега (ВИДЕО)
"УКРАЈИНА У ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ СРЕДИНОМ ВЕКА" Хладан туш за Кијев из Летоније
"ТО ЈЕ ПОТПУНО НЕПРИХВАТЉИВО" Естонију узнемирила изјава Путина о Петру Великом
Каја Калас рекла је новинарима у среду како постојећи обрамбени планови савеза за три балтичке државе допуштају да буду прегажене пре него што се ослободе након 180 дана, преноси Финанциал Тимес.
Напомињући да је прошло више од 100 дана откако је Русија покренула свеобухватну инвазију на Украјину, премијерка је истакла:
- Ако упоредите величину Украјине и балтичких земаља, то би значило потпуно уништење земаља и наше културе. Они од вас који су били у Талину и познају наш стари град и векове историје и културе који су овде - све би то било избрисано са мапе, укључујући наше грађане, нашу нацију - изјавила је Калас.
Њени коментари долазе уочи самита НАТО-а у Мадриду следећег уторка, где ће чланице алијансе разговарати о плановима за одбрану свог источног крила у светлу рата, укључујући и питање како боље бранити балтичке државе.
Естонија, Летонија и Литванија се залажу за тренутну стратегију да у свакој земљи има хиљаде страних војника, који ће деловати као "tripwire форце" (војна сила знатно мања од снаге потенцијалног противника, што помаже у одвраћању агресије као демонстрација нападачеве посвећености да се војно супротстави, чак и ако сама "трипвире" сила не може пружити трајни отпор, оп.а.), које ће заменити снаге којима ће НАТО настојати да од првог дана брани сваки део територије тих земаља, посебно након што су земље биле сведоци дешавања Украјини који се приписују руским снагама.
Коментаришући, како је назвала, план НАТО-а "да се изгуби, а затим ослободи", она је рекла да су се злочини које су починили наводно руски војници у украјинском граду Бучи догодили 80-ак дана након почетка инвазије.
- Сада сви виде да такав концепт заправо не функционише - рекла је Калас.
Додала је да је разговарала са страним војницима стационираним у Естонији – углавном онима из Велике Британије – и да су јој рекли да, с обзиром на то да тренутни планови подразумевају да ће бити потпуно избрисани у потенцијалној руској инвазији, "они нису попут идеја да треба да умру".
Калас захтева да се војне трупе, које би чиниле између 20.000 и 25.000 војника НАТО-а, распореде у Естонију, Летонију и Литванију.
- Али то не значи да ће све те трупе бити стране или ће морати да буду стално стациониране у свакој земљи. Хиљаде естонских, летонских и литванских војника биће укључено у можда једну бригаду - од 3.000 до 5.000 војника - страних трупа стационираних у земљи, а временом ће се то повећати на две бригаде - рекла је.
БОНУС ВИДЕО: