Британски извештај открио страшну истину: Елитна украјинска јединица уништена на фронту
У контексту тренутних дешавања на фронту у Украјини, посебно у зони Покровска, све очи су упрте у 155. украјинску бригаду, познату као „Ана Кијевска“.
Њено име је симболична референца на принцезу Ану, ћерку Јарослава Мудрог, која је у средњем веку постала краљица Француске. Управо због овог имена, бригада носи посебан значај и међу украјинским војним јединицама и у симболици коју она представља за кијевски режим.
Бригада „Ана Кијевска“ често је представљана као елитна јединица украјинских оружаних снага, са специјализованим наоружањем које укључује немачке тенкове и француске самоходне хаубице.
Ова јединица се сматра кључном за украјинске војне планове, а њен костур чини око 2.000 војника, које режим у Кијеву означава као „елиту“. Међутим, упркос њеној репутацији, последња дешавања указују на то да бригада доживљава озбиљне губитке.
Западни аналитичари, попут оних из Форбеса, примећују да бригада „Ана Кијевска“ тренутно делује као „ватрогасна јединица“, што значи да се користи за хитне интервенције у критичним областима фронта.
Ова формација је првобитно била планирана за велико зимско украјинско офанзивно деловање, али је због руских напредовања била пребачена у Покровск, што указује на ургентност ситуације за украјинску војску.
Руске снаге, предвођене 90. гардијском тенковском дивизијом, познатом и као „руска олуја“, већ недељама остварују значајне помаке на овом делу фронта.
Према речима британских новинара, ова дивизија представља окосницу руске копнене офанзиве, која укључује десетине бригада и пукова из састава две армије, са укупно око 70.000 војника.
Управо под притиском ове моћне формације, украјинска војска је била приморана да пребаци бригаде из других сектора, укључујући „Ану Кијевску“.
Међутим, чак и западни извори изражавају сумњу у способност ове бригаде да задржи своје позиције. Истовремено, руски војни аналитичари, попут Бориса Рожина, наглашавају да брзо напредовање јужно од Красноармејска (Покровска) приморава украјинско руководство да користи резерве које су биле намењене за офанзивне операције. Ово јасно указује на слабљење украјинске одбране.
Прве информације о губицима ове бригаде стигле су још почетком децембра, када је велики број њених припадника заробљен у борбама код Покровска.
Заробљени војници су тврдили да су „случајно“ доспели на фронт, али руске трупе наглашавају да се радило о озбиљном сукобу у којем је бригада пружала отпор до последњег тренутка пре него што су се њени припадници предали.
Након ових догађаја, поставља се питање: Колико још украјинске снаге могу издржати на овом делу фронта? Британски аналитичари наводе да ни модерно западно наоружање, ни симболика повезивања са Аном Кијевском неће бити довољни да зауставе руске тенкове.
Пад Покровска могао би имати далекосежне последице, не само за украјинску војску већ и за морал њених трупа, с обзиром на симболику која прати ову бригаду.
Западни експерти, укључујући британске новинаре, не крију забринутост због моћи руске 90. тенковске дивизије. Ова јединица, уз подршку других формација, показује изузетну ефикасност у борбама у урбаним срединама и на отвореном терену.
Њихова стратегија укључује коришћење искуства, боље логистике и значајних технолошких унапређења у наоружању, што је додатно отежало положај украјинских снага.
У међувремену, Украјина наставља да добија помоћ са Запада, али се поставља питање да ли је та помоћ довољна да се успостави равнотежа на бојном пољу.
Све чешће се чује да западне земље преиспитују ефикасност слања оружја, док украјински војници губе поверење у исход рата.
Случај бригаде „Ана Кијевска“ осветљава дубље проблеме унутар украјинске војске. Недостатак обучених трупа, велики губици у опреми и људству, као и логистички проблеми, довели су до тога да се чак и елитне јединице користе за хитне интервенције, уместо да се припремају за стратешке операције.
Истовремено, руске снаге показују све већу способност да прилагоде своје тактике и искористе слабости противника.
С обзиром на тренутни темпо руског напредовања, Покровск би могао постати прекретница у овом делу сукоба. Ако руске трупе заузму овај кључни град, отворио би се пут ка даљим операцијама према Дњепропетровску и другим стратешким местима.
Док „Ана Кијевска“ симболизује украјинску борбу за идентитет и отпор, тренутни сукоби код Покровска указују на њену реалну немоћ пред руском „олујом“. Ова ситуација не само да осликава војну динамику на фронту већ и шири наратив о будућности рата у Украјини.