"Дођи у Кијев, ако смеш..." Зеленски у жестоком окршају са европским лидером: Стижу прве санкције Украјини из ЕУ?
Украјински председник Володимир Зеленски и словачки премијер Роберт Фицо у жестоком су сукобу од када је прекинут доток руског гаса кроз Украјину, а свађа је претходних дана кулминирала.
Након што је Фицо Зеленског позвао на састанак, украјински лидер одговорио је само једном реченицом која је опасно разбеснела Фица, ког у Европи сматрају Путиновим савезником.
Несугласице између њих двојице су се распламсале око споразума о транзиту гаса, према ком је Словачка могла да купује руски гас, али је свађа временом постајала све оштрија и личнија, да сада укључује оптужбе за ароганцију и сајбер нападе.
"Дођи у Кијев"
У видео снимку објављеном у понедељак, у којем је оштро критиковао став Кијева о гасном споразуму, Фицо је рекао да би двојица лидера требало да седну за сто у Словачкој, на словачко-украјинској граници, како би разговарали о гасном спору.
Зеленски је брзо одговорио само једном реченицом: "У реду. Дођите у петак у Кијев".
Међутим, Фицо је изричит по питању тога где састанак треба да се одржи.
Тренутне тензије између Украјине и Словачке последица су истека споразума који је руској државној енергетској компанији Гаспром омогућио да испоручује гас у ЕУ путем гасовода који пролазе кроз Украјину.
Словачка је желела да продужи споразум и настави да увози руски гас преко Украјине, али је Кијев одбио ове захтеве.
У том контексту, Фицо је изазвао бес у Европи тиме што је одлучио да посети Москву у децембру, где се срдачно руковао са руским председником Владимиром Путином.
Зеленски прозвао Фица због луксузног одмора
Свађа од тада траје и сваким даном је све оштрија. Фицо је прошле недеље запретио да ће зауставити извоз електричне енергије у Украјину и смањити помоћ избеглицама.
Међутим, рат између Братиславе и Кијева наставио је да ескалира, када је Зеленски одлучио да нападне Фица лично.
- Добро је што се словачки премијер Фицо коначно вратио са одмора у луксузном хотелу у Вијетнаму и сада је у Братислави. За њега лично то мора да је изазов, прелазак са живота у луксузу на покушај да исправи сопствене грешке - написао је украјински председник на мрежи "Икс".
Зеленски је поред тога оптужио Фица због веза са Путином.
- Била је очигледна грешка за Фица што је веровао да би његове мрачне шеме са Москвом могле да трају у недоглед - написао је он, додајући да је, иако је Кијев понудио помоћ Словачкој, Фицо то "арогантно одбио".
Фицо је видео-изјаву, такође објављену као отворено писмо, почео рекавши да неће коментарисати изјаве Зеленског јер не жели да "даље ескалира тензије". Он је поновио да одлука да се заустави транзит руског гаса кроз Украјину наноси "огромну штету самој Украјини, Словачкој, а посебно Европској унији".
- Желим да се у потпуности фокусирам на решавање ситуације у вези са обуставом транзита гаса - поручио је Фицо.
Он је додао да се његови ставови о неколико области разликују од оних које је изнео Зеленски, али да се заједничким преговорима словачке и украјинске владе може доћи до решења.
Раскол у Словачкој
Последице ове свађе су такође појачале тензије унутар владе у Братислави, при чему се словачка коалиција суочава са кризом: док Фицова странка Смер и крајње десничарска Словачка национална партија (СНС) подржавају међународну агенду Москве, социјалдемократска странка Хлас (Глас) има критички став према Русији.
Криза је такође истакла затегнуте односе између Фица и словачког председника Петера Пелегринија, бившег шефа партије Глас и све гласнијег критичара премијера.
Фицо је, стога, својим партнерима дао рок до марта да реше тренутну кризу, док се његов сукоб са Зеленским, који се углавном одвија преко друштвених мрежа, наставља без икаквог знака да ће постићи договор.
Руски гас који је био транспортован преко Украјине, а који је регулисан уговором који је истекао, чинио је половину руског извоза у ЕУ и трећину укупног руског извоза гаса, укључујући течни природни гас (ЛНГ). Пошто уговор није обновљен, то су посебно осетиле Аустрија, Мађарска и Словачка, јер украјинска транзитна рута задовољавала 65 одсто њихове потражње за гасом 2023. године.
ЕУ има необавезујући циљ да заустави сав увоз руског гаса до 2027. Крај транзита кроз Украјину могао би да убрза овај процес, а такође може да доведе до губитка од 6,5 милијарди долара годишње за Русију.