ЕУ УСВОЈИЛА НОВИ ПАКЕТ САНКЦИЈА! Ембарго на руску нафту до краја године
Синоћ је постигнут договор
Лидери ЕУ постигли су договор на самиту у Бриселу о ембаргу на увоз руске нафте бродовима до краја године, у оквиру санкција против Русије.
ОВО ЈЕ НОВО ПУТИНОВО СТРАВИЧНО ОРУЖЈЕ! Запад дрхти од руске УБИЦЕ ТЕНКОВА - исисава кисеоник приликом удара (ВИДЕО)
ОВАЈ ГРАД ЈЕ СКОРО У ПОТПУНОСТИ ПОД КОНТРОЛОМ РУСА! Главни циљ војске ће ускоро бити испуњен
РУСИЈА ОДГОВОРИЛА НА ШЕСТИ ПАКЕТ САНКЦИЈА ОД СТРАНЕ ЕВРОПЕ: "Брзе промене су одраз да ЕУ није добром стању"
Председник Европског савета Шарл Мишел, објавио је нешто пре поноћи да је на састанку у Бриселу постигнут договор о забрани увоза руске нафте.
- Ово се одмах односи на више од две трећине узвоза нафте из Русије, чиме се прекида значајан извор финансирања руске војне машинерије - написао је Мишел на Твитеру.
Председница Европске комисије, Урсула фон дер Лајен, поздравила је договор Европског савета о санкцијама за руску нафту.
- Ово ће до краја године ефективно прекинути око 90 процената увоза нафте из Русије у ЕУ - написала је Лајен ноћас на Твитеру.
Мишел је навео да ће се пристисак на Русију наставити до завршетак рата у Украјини.
Он наводи да шести пакет ЕУ санкција укључује и укидање swift трансакција са највећом руском Сбербанком, забрану емитовања програма још три медија у државном руском власништву и санкционисање особа одговорних за ратне злочине у Украјини.
Две трећине руске нафте ЕУ увози танкерима а једну трећину нафтоводом Дружба. Ембарго ће се односити на 90 одсто целокупне количине нафте из Русије у тренутку када Пољска и Немачка, које су такође прикључене на нафтовод, престану да купују тај енергент из Русије до краја године, наводи Ројтерс.
Преосталих 10 процената руске нафте тренутно је изузето из ембарга како би се омогућило да нафту добијају Мађарска, која зависи од нафтовода, као и Словачка и Чешка.
За сада, како пише британска агенција, није познато како ће државама чланицама ЕУ које добијају нафту танкерима бити компензовани повећани трошкови, у поређењу с оним државама које ће задржати увоз нафте нафтоводом.