Ево када се очекују преговори Русије и Украјине: Захтеви Зеленског познати, а овако је Трамп одговорио
Када се очекују мировни преговори Русије и Украјине? Ово је питање на које милиони људи траже одговор, а чини се да је најпрецизнији до сада дао пољски премијер Доналд Туск.
Он је открио да би мировни преговори могли да почну ове зиме и тако најавио 2025. годину као годину потенцијалног мира између Украјине и Русије.
Володимир Зеленски истакао је да захтева безбедносне гаранције како би пристао на споразум, док се из Кремља нису званично оглашавали.
Пољски премијер је недавно рекао да би мировни преговори о окончању рата у Украјини могли да почну ове зиме.
Туск, чија земља чврсто подржава суседну Украјину и следећег месеца ће преузети ротирајуће председавање ЕУ, такође је најавио низ предстојећих разговора са страним званичницима.
Преговори би могли да почну ускоро
Рекао је да ће разговарати са украјинским председником Володимиром Зеленским, а неколико дана касније пожелео је добродошлицу француском председнику Емануелу Макрону у Пољској.
- Наше председавање ЕУ ће посебно бити одговорно за то како ће изгледати политички пејзаж, можда како ће ситуација изгледати током мировних преговора, који би могли да почну – иако су још увек под знаком питања – на зиму ове године. Имаћу прилику да о томе разговарам са Володимиром Зеленским - рекао је Туск новинарима.
Пољска снажно подржава Украјину откако је Русија извршила инвазију на суседну земљу пре скоро три године.
Чланица ЕУ и НАТО-а служи као кључно логистичко чвориште за западну војну помоћ Кијеву.
Макрон, Зеленски и новоизабрани амерички председник Доналд Трамп одржали су трилатерални састанак у Паризу, који је Туск описао као „кратак, али важан“.
Туск је тренутни моменат у светској историји описао као "кључан" и рекао да су његови разговори са Макроном потврдили да су Пољска и Француска као "један тим" по питањима као што су безбедност и конкурентност Европе, ситуација у Украјини након руског напада и настојања да се постигне праведан мир у Украјини, пренела је агенција ПАП.
Пољски премијер је додао да ће немачки опозициони лидер Фридрих Мерц, који води у предизборним анкетама, такође доћи у Пољску након посете Кијеву.
Туск је истакао да је "у сталном контакту" са скандинавским и балтичким савезницима, "који у Пољској и председавању ЕУ виде лидера" у иницијативама за изградњу мира између Украјине и Русије.
Трамп: Украјина ће бити главни приоритет
А након што је трилатерални састанак одржан у Паризу, постало је јасно да ће рат у Украјини бити на врху листе новоизабраног председника Америке Доналда Трампа.
Сам Трамп је рекао да ће решавање рата у Украјини бити његов главни приоритет када преузме дужност следећег месеца, описујући Блиски исток као „мање тешку ситуацију“.
- Мислим да морамо да решимо проблем Украјине са Русијом. Обе те земље губе бројке у које нико не може да верује. Стотине хиљада војника гину. И Блиски исток је наравно велики приоритет. Али мислим да је Блиски исток мање тешка ситуација од Украјине са Русијом. То су свакако две ситуације које морамо да решимо и морамо да их решимо брзо. Много људи умире - рекао је новоизабрани амерички председник за француски магазин "Парис Match".
Трамп је у Париз на отишао на поновно отварање катедрале Нотр Дам након разорног пожара 2019. године.
Састао се са француским председником Емануелом Макроном и украјинским лидером Володимиром Зеленским, што је његово прво међународно путовање од реизбора.
- Имали смо добар састанак са председником Зеленским - рекао је Трамп.
Он је на својој платформи "Truth Социал" написао да „треба одмах доћи до прекида ватре и да треба да почну преговори“.
Зеленски открио шта је његов услов за мир
Украјински председник Володимир Зеленски рекао је Трампу да захтева безбедносне гаранције за окончање рата са Русијом, пренео је Ројтерс позивајући се на изворе упућене у ток тог састанка.
На састанку, који је трајао 35 минута и којем нису присуствовали саветници, Трамп је поновио жељу за брзом обуставом сукоба и започињањем преговора.
Зеленски је истакао да Украјина не може да пристане на примирје без адекватних гаранција, јер, како је рекао, Русија лако може да прекрши било какав договор, као што је то већ чинила у прошлости, наводи Ројтерс.
Председник Украјине је рекао и то да би дипломатско решење спасило животе, али да Украјина не може да пристане на мир без одговарајућих гаранција.
Иако није било конкретних предлога за мир, један извор је навео да је Трамп био отворен да чује "сваки детаљ".
Зеленски и француски председник Емануел Макрон, који је такође био присутан на састанку, сложили су се да је америчка подршка кључна за било какво трајно решење, с обзиром на то да руски председник Владимир Путин "само Трампа и евентуално Кину" сматра озбиљним противницима на међународној сцени.
Макрон је искористио прилику да Трампу предочи да су европске земље већ издвојиле значајну помоћ за Украјину и да су спремне да равномерније поделе тај терет са САД, додаје агенција Ројтерс.
С друге стране, у четвртак је шеф кабинета украјинског председника Андриј Јермак рекао да "Украјина није још спремна за преговоре са Русијом о окончању рата, услед недостатка оружја као и јасних гаранција да руски председник Владимир Путин неће поново напасти за две - три године".
- Дакле, да би почела преговоре, Украјина мора бити јака и тада ће моћи да разговара са Руском Федерацијом под једнаким условима. Јер све што тренутно долази из Кремља је језик ултиматума - рекао је Јермак.
Медведев: Русија спремна за разговоре са Украјином ако Кијев призна реалност на терену
Из Кремља нису коментарисали Тускове речи, али је заменик председника Савета безбедности Русије и председник партије Јединствена Русија Дмитриј Медведев у четвртак рекао да је Русија спремна да настави разговоре са Украјином, "али само ако Кијев призна реалност на терену и предлоге руског председника Владимира Путина".
- Спремни смо да наставимо преговоре са Украјином, али само ако Кијев призна реалност на терену и предлоге које је изнео руски председник Владимир Путин током свог говора у Министарству спољних послова ове године - рекао је Медведев на конференцији за новинаре, после разговора са кинеским председником Си Ђинпингом у Пекингу, пренео је ТАС.
Он је додао да су на састанку са кинеским лидером покренуте теме Украјине и Сирије, као и питања билатералне сарадње, "узимајући у обзир промене у међународној политици, укључујући и сиријску кризу".
Србија Данас/Блиц