Кључна година за рат у Украјини: Шта нас све чека и како ће Трампов долазак на власт променити ситуацију?
Ова година требало би да буде кључна за рат у Украјини. Како су бројни аналитичари проценили, улазимо у годину коју ће обележити мировни преговори.
Ове године се обележава 3. година од почетка рата у Украјини. Рат је ово који је све донедавно изгледао као да му нема краја. Како смо дошли до тога да се сад говори о његовом завршетку? Више је фактора за то. Питање је може ли Украјина издржати још једну годину рата. Украјинске снаге још увек се одупиру руском напредовању на истоку, али готово су опкољене у близини града Курахова, попришта најжешћих борби последњих недеља.
Украјинске снаге још увек успевају да изненаде Русију дубоко у њеној територији , ипак истовремено су изгубиле отприлике половину територија заузетог у руској регији Курск, што им је кључан адут у преговорима. И амерички званичници су поручили да би Украјинци до пролећа могли изгубити сву територију.
Ту је и чињеница да ускоро у Белу кућу улази Доналд Трамп, што ће убрзати почетак мировних преговора. Долазак Трампа не значи само могуће инсистирање на преговорима него и дословно препуштање Украјине Европи ако он испуни своје претње и смањи или потпуно обустави досадашњу великодушну помоћ САД-а Украјини.
Како је закључио недавно New York Тимес, Украјина је свесна да ће се без знатно веће помоћи борбе завршити ускоро. Додуше, на недавном НАТО самиту савезници су направили план за логистичку подршку Украјини који би био "отпоран на Трампа".
Може ли Европа преузети улогу Америке
Дужносници администрације Џоа Бајдена сумњају да Европа може преузети ту улогу. Економску моћ долара, која Вашингтону омогућава вођење великих прорачунских дефицита ради финансирања обране, Европа не може да опонаша. Када америчка подршка нестане, Европи ће бити тешко да осигура довољно наоружања и финансија како би Украјина наставила рат.
Питање је и како би ти преговори изгледали око територије коју је Русија досад у Украјини освојила. Руски председник Владимир Путин тренутно не показује намеру да освоји додатне територије, али исто тако не даје знакове да је спреман да се повуче с украјинског терена који контролише.
Преговори би могли бити неповољни за Украјину
Током председничке кампање, будући Трампов замјеник Ј.Д. Венс предложио је замрзавање сукоба, допуштајући Русији да задржи територију освојену силом. Он је тада изнео сценарижо који укључује успоставу "демилитаризоване зоне" на украјинском делу и ускраћивање чланства Украјини у НАТО-у. То је драматична промена политике Џоа Бајдена, која је усмерена на пружање војне и друге помоћи Украјини.
Извјештаји Wall Стреет Јоурнала сугеришу да Трампов тим разматра план којим би се одложило чланство Украјине у НАТО-у за најмање 20 година у замену за наставак западних испорука оружја и распоређивање европских мировних снага за надзор примирја. С тим планом Русија је незадовољна, како је поручио руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
Србија Данас/Index