КОЛИКА ОПАСНОСТ ПРЕТИ УКРАЈИНИ? Нови прилив руских трупа у Белорусију - узбуна у Кијеву
Изгледи да дуга северна граница Украјине постане пролаз за руске снаге по други пут ове године била би ноћна мора за украјинске снаге
Прошлонедељна најава белоруског председника Александра Лукашенка да ће његова земља и Русија формирати заједничке регионалне снаге и извести вежбе изазвала је узбуну у Кијеву.
Последњи пут када су белоруске и руске снаге одржале заједничке вежбе, у фебруару, многе од тих руских снага су прешле украјинску границу, пише CNN.
УКРАЈИНЦИ БЕСНИ! Уперили прстом у ОВУ земљу због енергетског колапса - спрема се прекид дипломатског односа?!
УКРАЈИНЦИ РАКЕТИРАЛИ ХЕРСОНСКУ ОБЛАСТ: Страховит удар на Новају Каховку, ИМА ЖРТАВА
УКРАЈИНА У МРАКУ: Руси уништили 30 одсто електрана, саопштио Зеленски
Није да Белорусија има моћну војску - нема. Али изгледи да дуга северна граница Украјине постане пролаз за руске снаге по други пут ове године била би ноћна мора за украјинске снаге које су већ растегнуте. Украјина и Белорусија деле границу од 1.000 километара, од којих је већи део ретко насељен, али густо пошумљен.
Прва група руских војника која ће се придружити новим снагама са белоруским трупама стигла је у суботу у Белорусију, саопштило је министарство одбране Минска. Укупно ће руски контингент бити мањи од 9.000 људи, према речима шефа белоруског одељења за међународну војну сарадњу, Валерија Ревенка.
У овом тренутку, украјинска војска води офанзиве на истоку и југу, задржавајући руске снаге у деловима Доњецка и Запорожја. После седам месеци рата, украјинска војска је исцрпљена као и њен непријатељ: покретне снаге за одбрану њеног северног бока развукле би снаге које се већ боре на више фронтова.
Довољно предвидљиво, Белорусија каже да су заједничке снаге искључиво одбрамбене. Министар одбране земље Виктор Крењин рекао је да "све активности које се спроводе у овом тренутку имају за циљ да обезбеде довољан одговор на активности у близини наших граница".
Те активности, према Белорусији, имају за циљ одвраћање украјинских припрема за напад на земљу. Лукашенко је прошле недеље рекао да је његова влада "упозорена на ударе против Белорусије са територије Украјине".
Министар спољних послова Владимир Макеи је у петак рекао да је антитерористичка операција у току "усред извештаја о предстојећим провокацијама од стране оближњих држава". Украјина је оштро демантовала те тврдње. Министарство спољних послова саопштило је да "категорички одбацује ове најновије инсинуације белоруског режима.
- Не можемо искључити да ова дипломатска нота може бити део провокације од стране Руске Федерације - наводе у саопштењу.
Председник Украјине Володимир Зеленски рекао је прошле недеље на састанку Г7 групе напредних светских економија да мировне снаге УН треба да буду послате на границу.
- Русија покушава да директно увуче Белорусију у овај рат - рекао је Зеленски на састанку Г7.
Сигурно је било много више промета војне опреме на белоруским железницама. Видео снимци на друштвеним мрежама приказују више железничких конвоја тенкова и друге опреме како се крећу широм земље. Ознаке на једном конвоју биле су из московске војне области.
Аналитичари сматрају да је вероватно да већи део ове опреме припада Русији и да се преузима из залиха у Белорусији како би се надокнадили губици које су руске снаге претрпеле у Украјини, посебно прошлог месеца.
Мање вероватно, како наводи CNN, јесте да ово указује на то да се Белорусија спрема да уђе у борбу. Портпарол америчког Савета за националну безбедност Џон Кирби рекао је прошле недеље да САД нису виделе назнаке да се белоруске трупе "спремају да уђу или ће ући… Било какве додатне трупе под руском командом су нешто о чему треба да бринемо, али још нисмо дошли до те тачке".
Упркос често бомбастичној реторици, Лукашенко није ангажовао своје снаге за руску "специјалну војну операцију", а већина аналитичара верује да би то, чак и да је урадио, мало тога променило. Конрад Музика, независни аналитичар одбране са седиштем у Пољској, помно прати белоруску војску и верује да је она "релативно слаба".
- Белоруске оружане снаге су у великој мери мобилизационе снаге. Њихово људство је око 50-60 одсто потребне мирнодопске снаге - написао је Музика на Твитеру.
Да би достигли пуну снагу, требало би да мобилишу најмање 20.000 људи, додао је Музика. То би био знак упозорења. Али Лукашенко је прошле недеље поновио да Белорусија не планира да објави никакву мобилизацију.
За разлику од руских снага, белоруска војска ретко изводи вежбе изнад нивоа батаљона. Али ове године је имао висок ниво вежби, а још их је најављено прошле недеље.
- То је још једна демонстрација њихове спремности и вештачко повећање нивоа напетости - рекао је прошле недеље Сергеј Најев, командант Здружених снага Украјине.
Аналитичар Музика замишља три сценарија: вежбе су осмишљене да се припреме за напад НАТО држава, друго: имају за циљ да вежу украјинске снаге дуж границе и треће: или су припреме за јуриш на Украјину. Прво се неће догодити, пише CNN, последња опција би била крајње непопуларна у Белорусији, где нема ни приближног нивоа анимозитета према Украјини који је разбуктао у Русији.
У интересу Москве је, пак, да Украјинци брину о својој северној граници, не само због њене близине Кијеву.
Најев каже да је Белорусија већ важна за руске ракетне системе. Украјина процењује да тамо постоје четири балистичка ракетна система и 12 система земља-ваздух С-400, а неке беспилотне летелице иранске производње стигле су са севера прошле недеље. У Белорусију је такође почело да стиже више руских борбених авиона, саопштило је Министарство одбране Белорусије.
Украјински званичници процењују да се у Белорусији тренутно налази само 1.000 руских војника. Али талас би "створио претњу поновљене офанзиве у северној оперативној зони, посебно на град Кијев", рекао је Најев. Упркос недавној делимичној мобилизацији у Русији, амерички Институт за проучавање рата (ИСВ) верује да руска војска, у овом тренутку, није у стању да формира још једну фалангу за напад на Украјину са севера.
- Руске снаге настављају да омаловажавају сопствене борбене способности док се као на колац набијају на покушаје да заузму мала села у Донбасу и једноставно немају на располагању механизоване трупе које би биле ефикасне за борбу да допуне белоруски упад у северну Украјину - саопштила је ИСВ у петак.
Лукашенко је ходао по танкој жици током целог сукоба, подржавајући "специјалну војну операцију" руског председника Владимира Путина без ангажовања сопствених трупа.
- Ми учествујемо. Ми то не кријемо. Али ми никога не убијамо. Не шаљемо своју војску нигде. Не кршимо своје обавезе - рекао је прошле недеље.
Међутим, његов маневарски простор се можда смањује. Масовни протести који су избили након његовог спорног реизбора 2020. довели су до тога да се Лукашенко све више ослања на Москву. Како потреба Кремља за неким "победама" у Украјини постаје хитнија, његов савезник на западу могао би се наћи под све већим притиском да сарађује.
Али у исто време, Лукашенко ће желети да избегне ризик да његове непроверене трупе буду разбијене у Украјини, јер је рањив на даље домаће немире ако његове безбедносне снаге буду ометене или ослабљене.